Мінкульт передасть костел Святого Миколая вірянам: зробити це обіцяли ще у 1990 роках

Daniil Tsarevskyi
  • Храм звели у 1910 році за проєктом Владислава Городецького, відомого роботою над київським Будинком з химерами. 
  • Радянська влада закрила костел у 1936 році, а через чотири десятиліття його передали у користування Київському будинку органної музики.
  • В 1990-х роках Мінкульт вперше пообіцяв повернути собор у власність вірян, але Будинок музики так і не виселили.

Процес повернення храму у користування римо-католицької церкви триває з часу здобуття Україною незалежності. Міністерство культури зобов’язувалось знайти місце для Будинку органної та камерної музики до кінця 2023 року, що було однією з двох перепон на шляху передачі собор.

Заборона розповідає про багатостраждальний готичний костел в центрі Києва.

Памʼятка у підпорядкуванні Мінкульту: в чому проблема

Костел Святого Миколая, який перебуває у підпорядкуванні Міністерства культури України, парафіяни римсько-католицької церкви з 1992 року ділять разом з Національним будинком органної та камерної музики України. 

Міністерство культури вперше пообіцяло передати храм парафіянам в 1990-х роках, але тільки коли буде знайдено нову органну залу. Вже у 2009 році костел був у занедбаному стані, а у 2021 там сталася пожежа. Стверджується, що причиною катастрофи стала 40-річна проводка всередині органу.

Врешті у вересні 2020 року Кабінет міністрів України таки розпорядився передати будівлю в безоплатне користування Римо-католицькій церкві — у Мінкульті стверджували, що є низка законодавчих перепон. Також проблемою було те, що Будинок органної та камерної музики досі не переїхав. Розв’язання ситуація знову затягнулося.

Читати більше новин в Telegram

Вже 6 листопада 2023 року тимчасово виконуючий обов’язки очільника відомства Ростислав Карандєєв зустрівся з представниками римсько-католицької церкви, щоб обговорити передачу пам’ятки. Для Будинку органної та камерної музики нібито знайшли приміщення, тож процес передачі можна запускати.

«Робота йде, на жаль, не так швидко, як хочеться. На це є обставини воєнного часу, необхідність прийняття складних процедурних рішень, але головне — бажання. Очікую, що до кінця року будуть прийняті рішення, які дозволять нам реалізувати бажання всіх сторін», — сказав Карандєєв.

Костел святого Миколая: чому унікальний

Будівлю було закладено у 1989 році, а закінчили будівництво у 1910. Архітектором був Владислав Городецький, який почав працювати над проєктом ще до роботи над Будинком з Химерами.

Костел виконано у взірцево готичному стилі. Під час проєктування Городецький надихався храмом Вотівкірхе, що у Відні. Під час його зведення вперше в Європі використовувались набивні бетонні палі, які винайшов київський інженер Антон Страус. Це було необхідно для вирішення інженерних труднощів: ґрунти під собором були перезволожені.

«Мабуть, не буде перебільшенням сказати, що скульптури костелу — вершина творчості Еліа Сала, як і те, що архітектурно-пластичне рішення всієї будівлі — бездоганний взірець творчої співдружності скульптора та архітектора», — казав про споруду краєзнавець Дмитро Малаков.

Він пропрацював до 1936 року. Після смерті в тюрмі заарештованого священника Юзефа Яна Жміґродського, який вів проповіді у костелі, радянська влада закрила його.

Проєкт костелу Святого Миколая. Фото: Архітектурна енциклопедія Гавриїла Барановського

До кінця 70-х будівля слугувала то складським приміщенням, то архівом, а на його баштах розміщували антени для глушіння західних радіохвиль. У 1978 році храм передали під Київський будинок органної музики. Фасад реставрували, а інтер’єр повністю переробили під концертну залу. У приміщення замовили чеський орган від Rieger-Kloss.

Орган був збудований спеціально під залу: мав широку темброву палітру і складався з 3 846 труб різних розмірів, які були виготовлені з заліза та цінного червоного та чорного дерева. Пожежа 2021 року повністю знищила унікальний інструмент. Пізніше будівлю реставрували.

Раніше Заборона розповідала про будівлю Квіти України, за яку два роки боролись активісти: їй повернули статус пам’ятки архітектури.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій