Читаєте зараз
Міжнародна Букерівська премія 2024: яка книга стала лауреатом

Міжнародна Букерівська премія 2024: яка книга стала лауреатом

Анастасія Могилевець
  • Переможницею Букера за 2024 рік стала письменниця з Німеччини Дженні Ерпенбек.
  • Премію у розмірі 50 000 фунтів стерлінгів авторка розділить із перекладачем Міхаелем Гофманом.
  • Цьогоріч у довгому списку претендентів на нагороду був український письменник Андрій Курков з романом «Самсон і Надія».

Раніше на участь у класичному конкурсі могли претендувати лише британські письменники. Але з 2005 року на міжнародну версію премії подаються твори авторів будь-якої національності, написані англійською мовою та видані у Сполученому Королівстві.

Заборона розповідає про переможницю Міжнародної Букерівської премії у 2024 році.

«Кайрос» від Дженні Ерпенбек: про що роман

Письменниця та оперна режисерка з Берліну отримала нагороду за роман «Kairos» («Кайрос»), що розповідає незвичну історію кохання. Як повідомляють на офіційному сайті Букера, нагороду у розмірі 50 000 фунтів стерлінгів (близько $60 000) авторка розділить із перекладачем Міхаелем Гофманом.

У «Кайросі» йдеться про романтичні стосунки письменника, якому за 50, і 19-річної студентки. Сюжет розвивається у Східному Берліні на тлі політичного загострення напередодні падіння Берлінської стіни.

«Берлін. 11 липня 1986 року. Вони випадково зустрічаються в автобусі. Вона — молода студентка, він — старший і одружений. Між ними виникає сильний і раптовий потяг, підживлений спільною пристрастю до музики та мистецтва, що посилюється таємницею, яку вони мусять зберігати», — пишуть в синопсисі.

Читати більше новин в Telegram
Інформація про книгу «Кайрос» Дженні Ерпенбек. Скріншот: офіційний сайт премії

«Це приватна історія великого кохання та його занепаду, але це також історія розпаду цілої політичної системи. Простіше кажучи: як щось, що здається правильним на початку, може перетворитися на щось неправильне?» — розповіла авторка твору Дженні Ерпенбек.

Крім німецької письменниці на премію цьогоріч претендувало ще п’ять кандидатів та їхніх книг:

  • «Not a River» («Не річка») Селви Альмади;
  • «Mater 2-10» («Матер 2-10») Хван Сокйон;
  • «What I’d Rather Not Think About» («Речі, про які я краще б не думав») Дженте Постуми;
  • «Crooked Plow» («Кривий плуг») Ітамара Вієйри-молодшого;
  • «The Details» («Деталі») Ії Генберг.

У березні-2024 Міжнародна Букерівська премія оголошувала довгий список претендентів на нагороду. До нього потрапив український письменник Андрій Курков та його роман «Самсон і Надія», але він не пройшов до короткого списку.

The International Booker Prize: що за нагорода

The Booker Prize вважають однією з найпрестижніших премій для авторів в усьому світі. Вперше її вручили у 1969 році. Керує літературним конкурсом Дорадчий комітет. Він оновлюється щороку і складається з:

  • двох видавців;
  • письменника;
  • літературного видавця;
  • книгопродавця;
  • представника бібліотек;
  • члена фонду Букерівської премії;
  • голови Ради директорів Вооker і ще одного представника компанії.

Є два основних види Букерівської премії — класична (Booker Prize) та міжнародна (The International Booker Prize). Класична до 2014 року присуджувалася виключно британським та ірландським письменникам. Тепер право розширили на всі романи англійською мовою, опубліковані у Великій Британії. Першим спонсором нагороди була група компаній «Букер» — звідси її назва.

У 2005 році організатори заснували міжнародну премію. Спочатку її вручали раз на два роки, але у 2016 зробили щорічною. Лауреатами можуть стати неангломовні автори та перекладачі, які перевели твір англійською. Нагорода ділиться навпіл — по 25 000 фунтів стерлінгів кожному.

Ще одну спеціальну нагороду – Букер Букерів – вручали лише один раз у 2008 році, щоб відзначити 40-річчя премії. Вибрали книгу Салмана Рушді «Midnight’s Children» («Опівнічні діти»), яка стала найкращою з усіх переможців на той час.

Раніше Заборона розповідала про 77-й Каннський фестиваль, що стартував у Франції. Він належить до «Великої п’ятірки» найпрестижніших кіноподій світу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій