МО України ввело новий принцип закупівель після скандалу з яйцями по 17 грн: що змінилося
- У січні 2023 року журналісти розкрили зловживання на закупівлях продуктів для військових. Відомство купувало найнеобхідніші по завищених цінах, а ті, що не йшли у раціон взагалі — по вкрай низьких.
- Спочатку в Міноборони заперечували звинувачення, але згодом таки почалося розслідування.
- Після скандалу МО ввело двоетапну схему закупівель. Безпосередньо придбанням товарів взагалі займатиметься окремий орган.
Нова структура закупівель має зменшити корупційні ризики, оскільки раніше закупівлями займались безпосередньо в Міністерстві оборони, а ціни встановлював постачальник. Зміни мають мінімізувати для постачальників та чиновників можливість збагачуватись на армії, але чи спрацює це на практиці, поки незрозуміло.
Заборона розповідає про нововведення українського оборонного відомства.
Продукти для ЗСУ: що змінили в закупівлях
В Україні встановлюватимуться граничні ціни на продукти для Сил оборони, а самі закупівлі відбуватимуться у два етапи, розповіли у Міністерстві оборони України.
Річ у тім, що раніше постачальник самостійно встановлював ціни. У відомстві стверджують, він міг виграти тендер, вказавши занижену ціну на дорогі продукти та завищену на дешеві. При цьому, дешева червона риба, лохина та спаржа, мовляв, майже ніколи не постачалась.
Нововведення передбачає, що МО встановлює граничну ціну на закупівлю певних продуктів, тобто вище затвердженого показника купувати нібито не будуть. У грудні відомство вже обмежило вартість картоплі на рівні 10.35 грн/кг, капусти — 14.54 грн/кг та цибулі — 22.86 грн/кг. Ті самі продукти постачальники закуповували нібито за 16 грн, 28 грн та 39 грн/кг відповідно.
Читати більше новин в Telegram«Це дозволяло залишати сумарну ціну продуктового набору незмінною. Саме за такою схемою з’явилися сумновідомі ‘яйця по 17 грн’», — заявляють у Міноборони.
При цьому стверджується, що постачальники могли самостійно встановлювати ціни тільки до травня 2023 року.
Другим нововведенням є дворівневий механізм закупівель. Тепер відомство займатиметься тільки встановленням обмежень цін, а безпосередньо куплятиме товари Державний оператор тилу. За подібною схемою закупівлі відбуваються в країнах-учасницях НАТО.
«Раніше ці функції зосереджувалися в міністерстві, що могло призводити до конфлікту інтересів. Розподіл обов’язків повинен ліквідувати корупційні ризики», — стверджують у Міноборони.
Яйця по 17 грн: суть скандалу
Скандал із завищеною ціною на закупівлю продуктів розгорівся у січні 2023 року. Журналісти Дзеркала тижня отримали у розпорядження документи і з’ясували, що відомство купувало для тилових підрозділів низку найбільш необхідних продуктів за цінами, що вищі навіть ринкових. Наприклад, виявилося, що яйця купували по 17 грн за штуку, тоді як ринкова вартість складала близько 7 гривень, кілограм картоплі — 22 грн, тоді як роздрібна ціна у магазині на той момент була 8-9 грн; курячі стегна — 120 грн за кг, а в столичному продуктовому — 80 гривень.
Спочатку в Міноборони заперечували звинувачення, та запевнювали, що журналісти некоректно подали інформацію. Потім позиція змінилась і зʼявились перші заяви правоохоронних органів про розслідування можливих зловживань. Пізніше відбулася низка гучних звільнень. Приміром, заяву про звільнення 24 січня 2023 року написав заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за забезпечення тилових підрозділів ЗСУ.Він перебуває під вартою і підозрюється також у розкраданні грошей на закупівлі бронежилетів для ЗСУ.
«Перша реакція була — стаття про державну зраду. Ініціатива йшла з боку Резнікова — здати всіх причетних до виходу матеріалу в СБУ за статтею державна зрада. Коли про це дізнались нардепи, урядовці та посольство США, Резніков миттєво відмовився від цієї ідеї. На засіданні комітету у ВР він сказав, що до журналістів за статтею державна зрада претензій не має. Це стосується виключно якихось його робітників», — заявив автор розслідування, журналіст Юрій Ніколов.
За підрахунками журналіста, завищені ціни могли завдати збитків державі на 6-8 млрд гривень.
В результаті аудиторська служба підтвердила, що Міноборони все ж купувала продукти за завищеними цінами. При цьому перевірка нібито була дуже важкою і виявлено було багато порушень.
Вже у лютому 2024 року у НАБУ також підтвердили факт розкрадання коштів при закупівлі Міністерством оборони продуктів харчування у період з лютого 2022 року по червень 2023-го. Підтвердили і те, що вартість деяких товарів завищували втричі.
Раніше Заборона розповідала про Роттердам+. Згідно з обвинуваченням, змова принесла збитків громадянам України на 40 млрд гривень.
Читати більше новин в Telegram