Мобілізація українців за кордоном з 2024 року: буде чи ні
У 2024 році українські чоловіки віком від 25 до 60 років, які живуть за кордоном, повинні будуть з’явитися до призовних пунктів ЗСУ у рамках кампанії по мобілізації, заявив міністр оборони України Рустем Умєров.
«В разі саботажу запрошення будуть застосовані санкції. Ми все ще обговорюємо, що станеться, якщо вони не прийдуть добровільно», — зазначив очільник оборонного відомства.
Зауважимо, що навіть у разі того, якщо вимога набуде чинності у тій чи іншій формі, залишається питання екстрадиції тих, хто є придатним до служби і підпадає під всі критерії призову, але відмовиться добровільно повертатися в Україну.
Важливо! Пізніше речник Міноборони Ілларіон Павлюк заявив, що акцент у словах Умєрова закордонним виданням було зміщено. Очільник відомства, за словами Павлюка, говорив журналістам про рекрутинг загалом, а також про необхідність донести до українців за кордоном, як важливо їм приєднатися до війська. Поки, як він стверджує, немає жодних обговорень про механізми призову в ЗСУ з-за кордону.
Дотичне питання піднімали ще у вересні 2023 року. Тоді голова фракції «Слуга народу» Давід Арахамія припустив, що Україна вимагатиме екстрадиції чоловіків, які незаконно виїхали за кордон. Про те, що це можливо, заявляв і одіозний голова комітету ВРУ з питань нацбезпеки Федір Веніславський.
Механізм навіть масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів справді може бути запущеним, адже між Києвом і Варшавою діє відповідна двостороння угода. Але є важлива умова — Україна має почати кримінальне провадження стосовно кожного потенційного призовника, пояснив адвокат юридичної фірми Gracers Сергій Савинський.
Проблеми можуть виникнути не тільки з внутрішніми процесуальними моментами. Так, Польща вимагає, щоб Україна оформлювала міжнародний ордер на арешт кожного чоловіка, який міг виїхати незаконно.
Додамо, що Володимир Зеленський 19 грудня заявив, що Генштаб просить додатково залучити 450 000-500 000 мобілізованих.