Мобілізація в Україні: які бувають повістки і чи можна їх ігнорувати
- Під час загальної мобілізації чоловікам можуть вручити чотири види повісток.
- Уповноважені особи мають право видати їх призовнику будь-де.
- За ухилення від явки до військкомату за кожним видом повістки отримувачу загрожує штраф та кримінальна відповідальність.
Під час загальної мобілізації в Україні використовують чотири види повісток до військового комісаріату. Втім, лише одна зобов’язує з’явитися у військкоматі протягом 24 годин для проходження строкової служби.
Заборона розповідає, чим відрізняються повістки і що загрожує тим, хто ухиляється.
Виклик у військкомат
З початком повномасштабної війни Росії проти України президентом був підписаний указ про загальну мобілізацію. Вона має завершитися 23 серпня. В цей час чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати повістку з наказом з’явитися до військкомату в зазначений період.
Зобов’язання і строки в документі можуть відрізнятися та не обов’язково означають миттєвий призов на службу. Все залежить від того, яку саме повістаку отримав громадянин, зазначають юристи Безоплатної правової допомоги. Якими бувають повістки:
- Перевірочна, для уточнення даних.
Вона вручається призовнику для внесення відомостей до бази щодо його особи, сімейного стану, працевлаштування, наявність чи відсутність дітей. В результаті перевірки чоловіка можуть звільнити від служби в армії (до прикладу, за наявності дитини). Також можуть бути підстави для відстрочки від мобілізації, якщо є хвороби, які унеможливлюють проходження військової служби.
Читати більше новин в Telegram- На медкомісію.
Це повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження військово-лікарської комісії (ВЛК). До документа додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається про придатність чи непридатність до строкової служби.
- На призов до ЗСУ.
У такій повістці вказано термін, коли необхідно з’явитися до військкомату. При собі потрібно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).
Ухиляючись від явки, призовник точно розуміє, що ухиляється від призову. Це є важливою умовою для притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 335 КК. Непідписана повістка не звільняє від відповідальності.
- Мобілізаційне розпорядження.
Цей документ вручається військовозобов’язаним чоловікам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Зазвичай таку повістку вручають під час оголошення мобілізації. У ній зазначається про обов’язок з’явитися у визначений військовий комісаріат протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
Де і хто може вручити повістку: пояснення юристів
В жодному законі не зазначено, де необхідно вручати повістку. Тому її можуть видати в будь-якому місці: на блокпостах, на роботі, вдома, просто на вулиці. Для цього потрібно встановити особу, якій вона вручається. Тому під час воєнного стану чоловіки призовного віку мають завжди носити з собою документ, що посвідчує особу.
Хто має право вручати:
- співробітники військкомату;
- працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
- посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- роботодавці;
- керівники навчальних закладів;
- співробітники поліції.
Вручити повістку під підпис можуть особисто в руки призовнику або через довірених осіб: батьків, дружину, родичів. У разі відмови складається відповідний акт з підписами уповноважених осіб та свідків.
Чи можна відкосити від армії
Юристи не радять цього робити з двох причин: адміністративної і кримінальної відповідальності за ухилення. Адже згідно зі статтею 210-1 КУпАП за неявку до військкомату під час воєнного стану за викликом по першій і другій повістці передбачена відповідальність у вигляду штрафу в розмірі від 1700 до 3400 гривень. По третій та четвертій — кримінальна відповідальність за статтею 336 Кримінального кодексу України. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Раніше Заборона розповідала, кого планують призвати в ЗСУ найближчим часом і чи можлива в Україні прихована мобілізація.
Читати більше новин в Telegram