'
Читаєте зараз
Рашисти казяться. Кого можуть мобілізувати в ЗСУ в травні-2022?

Рашисти казяться. Кого можуть мобілізувати в ЗСУ в травні-2022?

Ilona Kivva
Автор:
  • Загальна мобілізація в Україні за планом має завершиться 24 травня 2022 року.
  • Поки що ситуація на фронті така, що є ризик продовження дії закону.
  • Щоправда про мобілізацію цивільних офіційні речники не говорять, однак все може змінитися за результатами битви за Донбас.

Загальна мобілізація в Україні має завершитися 24 травня 2022 року, однак її можуть продовжити, адже російська армія виконує накази до 9 травня захопити, як мінімум, території українських Донбаса та Херсонщини. Українські топ-військові поки офіційно не говорять про мобілізацію цивільних громадян, однак все може змінитися.

Заборона розповідає про хвилі-черги загальної мобілізації та про те, кого можуть покликати в ЗСУ вже в травні 2022 року.


Четверта хвиля мобілізації в Україні: хто піде в ЗСУ 

В Україні загальна мобілізація проходить з 24 лютого 2022 року і має завершитися 24 травня. Втім, процес продовжать.

«Всі показники виконані на 100%, тому темпи мобілізації сповільнилися. У кінці лютого-на початку березня була більшою мірою укомплектована бойова компонента ЗСУ та інших сил оборони, а тепер відбувається доукомплектування. Якщо потрібно буде поповнювати ряди наших військових частин, продовжуватимуться бойові дії, буде ухвалено відповідне рішення про продовження терміну мобілізації», — розповів начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних сил України Роман Горбач.

В залежності від ситуації на фронті почати мобілізовувати можуть не тільки офіцерів. «Можливо це будуть офіцери, можливо це будуть сержанти, можливо, солдати», — пояснив Горбань.

Читати більше новин в Telegram

Щодо призову цивільних, то офіційно мова про це поки не йде, однак все може змінитися.

Черги та хвилі мобілізації: у чому різниця

Загальна мобілізація відбувається у чотири черги, які впроваджуються відповідно до потреб ЗСУ під час активних бойових дій. Відповідно до постанови Кабінету міністрів № 495 це:

  • перша черга оперативного резерву – колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії за контрактом;
  • друга черга оперативного резерву – військовослужбовці, що проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом;
  • мобілізаційний резерв – військовозобов’язані громадяни, які закінчили військові кафедри вишів як офіцери запасу і не призивалися під час попередніх мобілізаційних хвиль;
  • громадський резерв – решта громадян, які не мають вікових та фізичних обмежень щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань.

15 березня 2022 року Горбач заявив, що в Україні майже 100% резервістів першої черги вже мобілізовані, тому «почався призов військовозобов’язаних усіх інших категорій, які не входили до цієї», тобто другої, третьої та четвертої. Фактично станом на початок травня 2022 року у бойові підрозділи залучають військовослужбовців, що проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом. Однак згідно з указом президента №69/2022 «Про загальну мобілізацію», черговість та обсяги призову військовозобов’язаних та резервістів визначаються Генеральним штабом ЗСУ. Це означає, що мобілізувати громадян можуть як поступово, так і, наприклад, дві черги одночасно.

Не підлягають мобілізації під час воєнного стану громадяни, які:

  • мають на утриманні трьох і більше неповнолітніх дітей;
  • самостійно виховують неповнолітню дитину або дітей;
  • мають на утриманні неповнолітню дитину з інвалідністю;
  • утримують неповнолітних дітей-сирот (опікуни, прийомні батьки тощо);
  • зайняті постійним доглядом за недієздатними особами;
  • народні депутати України та громадяни, заброньовані державою за певними установами, підприємствами та організаціями.

Саме черговість часто мають на увазі під хвилею мобілізації. Поняття так званих хвиль у законодавстві не застосовується, а на практиці більше стосується часткової мобілізації і передбачає доукомплектування військових частин, щоб замінити військових, термін служби яких закінчився. Така система працювала з 2014 по 2015 роки у зоні АТО (нині ООС), але у 2016 була скасована, адже до ЗСУ залучили достатню кількість військовослужбовців за контрактами.

Прихована мобілізація в Україні

Провести приховану мобілізацію при нинішньому рівню технологізації, за словами Романа Горбача, практично неможливо, хоч така система і передбачена законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр зазначила, що через великий потік людей можуть виникати проблеми. 

«Є багато різноманітних відео, що показують неймовірну кількість людей, які добровільно прибувають до ТЦК та СП для виконання свого конституційного обов’язку із захисту суверенітету та територіальної цілісності України. Мобілізація проводиться на загальних підставах для всіх верств населення», — стверджує Маляр.

Період підготовки військовослужбовців дійсно скорочено: він триває від 7 до 20 діб в залежності від складності спеціальності. «Якщо вас без навичок володіння зброєю та підготовки направили на передній край, повідомте про це на телефони гарячої лінії. Для того, щоб оперативно розібратись і вжити заходів, потрібно назвати ПІБ мобілізованої особи та номер військової частини, в яку направили», — акцентувала вона. 

Гаряча лінія Міноборони: 0-800-500-410, 0-800-500-442 або 044-454-44-99.

Раніше Заборона розповідала про зміни у порядку служби в територіальній обороні на звільнених від окупантів територіях України та про те, як вступити до ТрО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій