Мобілізація в ЗСУ взимку 2023-2023: у Міноборони розповіли, кого і коли заберуть
- В Україні загальний призов розпочався 24 лютого 2022 року. До кінця року його подовжували чотири рази.
- Хвиль мобілізації у Міноборони не застосовують, але у першу чергу призивають тих, хто вже має досвід служби, особливо у зоні АТО/ООС.
- Найбільш затребуваними взимку 2022-2023 років є стрільці та танкісти.
Мобілізація в Україні чітко спланована та прорахована Міністерством оборони та Генеральним штабом Збройних сил, тому різко збільшити кількість повісток (і, відповідно, набрати людей) на початку 2023 року неможливо. У деяких областях призивають більше, але це зумовлено тільки наявністю необхідних спеціалістів у регіоні.
Заборона розповідає про головні міфи щодо мобілізації в Україні та їхнє спростування зі слів начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача.
В Україні не планують посилення призову після Нового року — ЗСУ
Загальна мобілізація в Україні, згідно з указом президента Володимира Зеленського, розпочалася 24 лютого 2022 року. Загальний призов не може тривати більше 90 днів, тож його вже чотири рази подовжували, востаннє — 18 листопада 2022 року і, за планом, не востаннє. При цьому посилення мобілізації до лав ЗСУ після Нового року не планують, заявив начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.
«У нас з 24 лютого цього року йде мобілізація — ніяких хвиль не було. Так, справді, на початку було призвано більше людей. Потім темпи постійно знижувалися і зараз [у грудні-2022] вони набагато нижчі, ніж на початку. Кількість тих, кого призивають, залежить від обстановки на фронті, але всі ці призови планові, прораховані Генштабом. Не можна говорити, що після Нового року буде нова хвиля. Все враховано, навіть заяви РФ про 200 000—300 000 нових призовників», — пояснив військовий.
Він також розвінчав кілька інших найпоширеніших міфів про призов:
Читати більше новин в Telegram- Міноборони України може різко збільшити кількість повісток на початку 2023 року;
«Мобілізація в країні виключно планова. Ми як до Нового року проводимо призов, так само будемо призивати і після Нового року. Так, можливо будуть якісь корегування у планах, але всі вони наперед прораховані, бо мобілізація це вкрай складна система і різко ми не можемо призвати більше людей», — каже Горбач.
- у деяких регіонах призивають набагато більше людей, ніж в інших;
Центри територіального комплектування та соціально підтримки (ТЦК СП), тобто колишні військкомати, ще до повномасштабного вторгнення РФ проводили облік військовозобов’язаних у кожному регіоні. Цей процес продовжився і після 24 лютого. Всі дані, включно з військовою спеціальністю, якщо така є, вносяться в єдину базу, доступ до якої має Міністерство оборони.
Різниця кількості призовників по регіонах справді може бути, але вона зумовлена виключно наявністю необхідних спеціалістів, закріплених за певним ТЦК, запевнив Горбач, додавши, що жодних інших особливостей призову по регіонах немає.
- переселенців мобілізують першими;
Внутрішньо переміщені особи (ВПО), а саме чоловіки, підлягають мобілізації на тих же умовах, що й решта, якщо інше не передбачене законом. Однак це не означає, що їх одразу призвуть. Чоловіки-ВПО мають прибути до військкоматів за новим місцем проживання, де їх внесуть у базу і якщо виникне потреба, призвуть на рівні з іншими мешканцями області.
- на передову відправляють людей без підготовки;
«Найбільше потрібні у ЗСУ ті, хто вже має досвід проходження військової служби, а ще краще — досвід участі в АТО/ООС. Також призов іде і громадян, які не проходили військової служби. Але ця категорія в обов’язковому порядку направляться для навчання у спеціальні центри або у вищі військові навчальні заклади. Мінімальний термін — один місяць індивідуальної підготовки», — каже військовий.
В залежності від складності спеціальності така підготовка може тривати набагато довше, навіть на місяць-два, зазначив Горбач. Крім того, є також колективна підготовка, яка відбувається вже у підрозділі для злагодження перед відправкою у зони активних бойових дій, яка теж може тривати від кількох тижнів до 1.5 місяця. Тобто сумарно вся підготовка займає до 2-3 місяці.
- тих хто служив, мобілізують без розбору;
«Практично всі військові спеціальності потрібні. У процентному відношенні ми більше призиваємо загальновійськових спеціальностей: стрільців, танкістів, але не можна сказати, що нам не потрібні зв’язківці, шифрувальники і так далі. Потрібні всі, але деяких ми призиваємо більше, деяких — менше», — пояснив Горбач.
- отримати бронь може будь-хто;
Бронь від призову — це відстрочка від мобілізації, яка дається представникам спеціальностей, які критично важливі для роботи військових та інших важливих для життя суспільства та економіки підприємств, служб тощо.
«Вирішується суто в індивідуальному порядку. Керівник установи чи підприємства самостійно клопоче про це через профільне міністерство. Це клопотання через Міноборони піднімається аж до Мінекономіки. По кожному прізвищу, навіть якщо це одне підприємство, приймається окреме рішення, а потім вже ТЦК здійснюють бронювання», — пояснив начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ.
Раніше Заборона розповідала про види повісток, які можуть вручати призовникам під час дії воєнного стану в Україні: чим вони відрізняються і що загрожує тим, хто ухиляється.
Читати більше новин в Telegram