Мобілізація жінок в Україні. Юрист розповів, як діє військовий облік і кого можуть призвати

Автор:
  • Воєнний стан у країні не змінив правил обліку для жінок.
  • Для представниць певних професій він розпочнеться в жовтні 2022 року.
  • Жінкам, які перебуватимуть за кордоном, для взяття на облік необхідно буде звернутися до консульств. 

Під час воєнного стану жінки в Україні не підлягають обов’язковій мобілізації, проте військовий облік нікуди не зник. Представниці споріднених з військовими професій мають обов’язково стати на нього, починаючи з 1 жовтня.

Заборона розповідає, до якого часу жінкам потрібно з’явитися у військкоматах і що робити тим, хто перебуває за кордоном. 


Військовий облік жінок з 1 жовтня 2022 року — наказ Міноборони

Обов’язково з’явитися у військкоматах з 1 жовтня 2022 року необхідно буде представницям тих спеціальностей, які зазначені в наказі Міноборони щодо військового обліку жінок (медицина, поліграфія, громадське харчування, телекомунікації, психологія та ін). Проте в умовах війни можна не чекати осені і зробити це зараз, каже юрист Юрій Грива в інтерв’ю Суспільне.

Окрім вказаних в документі професій, умовами для взяття на облік є вік до 60 років і відсутність протипоказань за станом здоров’я. Загалом процедура така ж, як у чоловіків. Проте дедлайни щодо прибуття у військові комісаріати жінок в нормативних актах не вказані. Відомо, що до кінця 2022 року тим, хто не став на облік жодна відповідальність не загрожує. А от ті, хто стане, автоматично вважатимуться військовозобов’язаними. Тобто перебуватимуть у запасі ЗСУ, Нацгвардії чи інших військових формувань.

«Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу. Також їх можуть залучити виконувати роботи із забезпечення оборони держави у воєнний час», —зазначає юрист.

Перелік професій жінок, які повинні стати на військовий облік. Джерело: Міністерство оборони України.

Чи можна стати на військовий облік, якщо виїхала за кордон?

Не просто можна, а необхідно. Якщо з початком обов’язкового військового обліку в Україні жінка перебуватиме за кордоном, вона має звернутися в дипломатичні установі України в тій країні, в якій знаходиться, і стати на консульський облік. Такі вимоги описані в постанові Кабміну «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».

Жінки, які стали на військовий облік в Україні, не мають права виїжджати з країни під час воєнного стану. Ця вимога не стосується лише тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Повний перелік вказаний у статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Як перебуваючи в Україні, так і за кордоном, жінки, які мають спеціальність, споріднену з військовою, придатні за віком та станом здоров’я, не мають права відмовитись ставати на облік. Такі вимоги передбачені законом «Про військовий обов’язок і військову службу». 

Якщо жінка не стане на облік до кінцевого терміна, коли це необхідно зробити, підприємству, на якому вона працює, загрожуватиме штраф від 5500 до 8500 гривень. Крім того, згідно з частиною 1 статті 337 ККУ, ухилення військовозобов’язаної від обліку після попередження, зробленого керівником військкомату, карається штрафом від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами до одного року. 

Раніше Заборона розповідала про міфи щодо військового обліку жінок, які розвіяв головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору