Читаєте зараз
МОК створив Олімпійські ігри з Кіберспорту: як вони відбуватимуться

МОК створив Олімпійські ігри з Кіберспорту: як вони відбуватимуться

Ilona Kivva
Автор:
  • Кіберспорт — це індустрія з мільярдними доходами.
  • Сесія Міжнародного олімпійського комітету затвердила проведення першої в історії Олімпіади з  цього виду спорту.
  • Поки офіційно не оголошено, які саме ігри будуть представлені на турнірі.

Перші Олімпійські ігри з кіберспорту пройдуть у Саудівській Аравії у 2025 році. Країна вже налічується 100 професійних спортсменів, а попередні подібні події в цій країні відвідали чотири мільйони уболівальників. МОК вже шукає місто й місце проведення змагань. Окремо буде визначено, як саме кваліфікувати спортсменів.

Заборона розповідає про перші Олімпійські ігри з кіберспорту.

Olympic Esports Games: де і коли будуть перші змагання

Історія створення Олімпійських ігор з кіберспорту тягнеться ще з 2018 року. Відтоді МОК почав думати над тим, як запровадити таку Олімпіаду. Кульмінацією цих зусиль стала організація Олімпійського тижня кіберспорту в Сінгапурі в 2023 році. Подія була успішною: на тлі цього президент МОК закликав Комісію з кіберспорту при комітеті вивчити можливість створення кіберспортивної олімпіади. Комісія розробила проєкт, який відповідає інтересам спільноти кіберспорту й поважає олімпійські цінності: просування гендерної рівності та залучення молодої аудиторії, яка охоплює кіберспорт.

142-а сесія МОК у Парижі 23 липня 2024 року одноголосно схвалила пропозицію Виконавчої ради МОК щодо створення Олімпійських ігор з кіберспорту. Перші такі змагання відбудуться у 2025 році в Саудівській Аравії. 

Поки офіційно не оголошено, які саме ігри будуть представлені на змаганнях, але, на думку консультанта й журналіста з кіберспорту Рода Бреслау, може йтися про League of Legends, Rocket League, Street Fighter, Tekken, iRacing, NBA2K, FIFA. Міжнародний олімпійський комітет також працюватиме над вибором міста, місця й часу проведення перших змагань, процесу кваліфікації для гравців та інших деталей.

Читати більше новин в Telegram

Вибір на Саудівську Аравію припав недарма. Як сказано в повідомленні пресслужби Міжнародного олімпійського комітету, за останні два роки в рамках великих міжнародних турнірів, включно з першим Кубком світу з кіберспорту, ця країна прийняла понад 1700 елітних гравців з більш ніж 80 країн. Кіберспортивні події в країні відвідали майже чотири мільйони вболівальників. Приблизно 67% жителів Саудівської Аравії вважають себе геймерами, причому кількість кіберспортсменів, які займаються кіберспортом професійно, постійно зростає, наразі їх 100.

Кіберспорт: як проходять змагання

Кіберспорт (або змагання з відеоігор) — це вид спортивної активності, в якій гравці розвивають і тренують як розумові, так і фізичні навички. Він почав розвиватися з дев’яностих років минулого століття. Молоді гравці формують команди та змагаються за призові фонди, що можуть досягати величезних сум. Річний дохід гравців при цьому може становити сотні тисяч доларів, враховуючи спонсорство та призові виграші, і тим паче призові фонди зі змагань.

Суттєвою перевагою кіберспорту є його доступність: якщо для організації змагань з будь-яких звичайних видів спорту атлетів потрібно фізично зібрати в одному місці, то грати у відеоігри можна не виходячи з дому — достатньо мати підключення до інтернету й відповідне обладнання. Галузеві ресурси називають кіберспорт «сучасною золотою лихоманкою» через зростання популярності й дохідності цієї індустрії. Так, станом на 2018 рік її оцінювали в $1 мільярд.

«Вимоги цього спорту такі ж високі, як і вимоги в інших видах спорту, якщо не вищі. Для того, щоб перемогти опонента, професійні гравці мають володіти не лише виключними руховими навичками, але й високим рівнем розуміння тактики гри. Кіберспорт потребує високої координації між руками та очима, при цьому задіяні різні ділянки мозку. Пульс гравців часом досягає 160-180 ударів за хвилину — так само, як у тих, хто біжить марафон, а рівень кортизолу — гормону стресу — такий самий, як і у водія гоночного автомобіля», — заявляв раніше німецький науковець Інго Фробьозе. 

Україна також перебуває серед країн з розвиненою кіберспортивною культурою. Зокрема, тут часто відбуваються великі кіберспортивні турніри. Деякі українські команди та гравці відомі своїми успіхами на весь світ. Наприклад, заснована ще у 2009 році організація NaVi виграла чимало престижних міжнародних нагород. Вже в 2010 році вони  виграли три основні турніри з кіберспорту: World Cyber Games, the Intel Extreme Masters та Electronic Sports World Cup. А вже через рік вони перемогли у турнірі The International з дисципліни Dota 2 та отримали мільйон доларів.

Раніше Заборона розповідала про кіберспортсменку-пенсіонерку Тетяну Бірюкову з Києва, яка пішла у професійний кіберспорт у 59 років. Жінка увійшла в команду Ageless Shooters («Стрільці поза віком»), де набирали людей за оголошенням.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій