«Море пішло». Життя навколо зниклого Каховського водосховища у серії фотографій Олександра Рупети

«Море пішло». Життя навколо зниклого Каховського водосховища у серії фотографій Олександра Рупети

У листопаді 2023 року український фотограф Олександр Рупета здійснив подорож вздовж правого берега Дніпра від острова Хортиця у Запоріжжі до західної частини Херсонської області. Щоб глибше дослідити наслідки теракту на Каховській ГЕС на довкілля, Олександр відвідав державні інституції в Одесі та Києві, де науковці вивчають вплив зникнення води з Каховського водосховища на екологію і тваринний світ Півдня України.

Великий Луг під водою

Місцеві називали [Каховське] водосховище морем. 6 червня 2023 року внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС вода з водосховища пішла, і Каховське море перестало існувати.

Величезний план побудови ГЕС у 1950-х роках і створення резервуара, що мав стати найбільшим водосховищем у світі, був одним з тих масштабних радянських проєктів, які не зважали на збереження довкілля і людського життя. 

При заповненні резервуара довжиною 230 км і шириною до 25 км під водою залишилась територія Великого Лугу, важлива історична спадщина становлення українського козацтва.

За 65 років інфраструктура міст Півдня України та сільське господарство стали залежними від існування Каховського водосховища.

Сьогодні чимало науковців та істориків виступають проти відновлення греблі та за збереження Великого Лугу. Проте деякі з них зізнаються, що для таких висновків інформації зараз надто мало. З часу підриву греблі було організовано лише дві науково-дослідні експедиції на територію колишнього водосховища, причому другу довелося перервати через обстріли.

Як живе лівий берег Дніпра після трагедії на Каховській ГЕС

Перебувати на березі колишнього водосховища небезпечно — лівий берег Дніпра поки що залишається під контролем армії РФ. Від щоденних обстрілів руйнуються прибережні поселення, гине мирне населення. З розповідей військових, села на прилеглих територіях геть знищено: ворог обстрілює буквально все, що рухається.

Брак інформації стосується і тваринного світу. Чимало науковців і дослідників виїхали з окупованих територій на підконтрольну частину України. З небагатьма, що залишилися, зв’язок не підтримують. 


Про автора:

Олександр Рупета — український фотограф-документаліст, який працює по всьому світу. Його найбільше цікавить соціальна антропологія та теми соціальних конфліктів з акцентом на особистість. Олександр знімає історії про політичне, культурне та соціальне життя в Європі, Африці, Азії та на Близькому Сході. Його роботи охоплюють такі чутливі теми як військове протистояння, життя людей з інвалідністю та охорона здоров’я в менш розвинених країнах, переслідування релігійних громад та ЛГБТ-спільноти, життя етнічних меншин, охорона тварин, роботизація тощо.