Читаєте зараз
Мова про близько 1 млрд людей. Саміт НАТО в Мадриді: ключові події, ексклюзивні фото та коментарі

Мова про близько 1 млрд людей. Саміт НАТО в Мадриді: ключові події, ексклюзивні фото та коментарі

Markiian Oliiarnyk
  • Світові лідери після зустрічі в рамках G7 розпочали ще одну вкрай важливу зустріч НАТО-2030. Консультації та рішення стосуватимуться політичної, військової, економічної підтримки, а також питань клімату та кібербезпеки.
  • Альянс обіцяє ухвалити Комплексний пакет допомоги для України.
  • Очікується історичний вступ Швеції та Фінляндії в НАТО. Напередодні були проведені прикінцеві перемовини з Туреччиною, яка в результаті дала зелене світло.

В столиці Іспанії 28-30 червня проходить історичне зібрання членів, друзів та партнерів Південноатлантичного альянсу. Цього разу очікується ухвалення трансформаційних рішень. Зокрема про комплексну допомогу Україні, яка вже кілька місяців стримує російську навалу. Так, буде затверджено фундаментальний перехід до стримування та оборони: йдеться про посилення контингенту та зброї. Звісно, розширено НАТО на Швецію та Фінляндію, які мають сильні армії та приклади демократичного державного устрою.

Заборона розповідає про ключові події на вкрай важливому заході політично-воєнного союзу. Керівник відділу розслідувань на Забороні Олександр Гуменюк знаходиться на місці й передає найцікавіші інсайти.


НАТО в Мадриді 29 червня: онлайн подій

20:16. Друзі, на сьогодні прощаємося. Дякуємо, що слідкували!

Вирішальний і найважливіший день мадридського саміту — 30 червня. Летимо у новий день!

20:10. Заступник голови ОП України

Читати більше новин в Telegram

Україна веде перемовини про виробництво озброєння спільно зі західними партнерами. «Наші спецекспортери та представники “Укроборонпрому” мають відповідні контакти з відповідними компаніями, не тільки в країнах НАТО. Процес триває. Озброєння буде нам потрібне навіть після того, як ми виграємо війну», — наголосив Ігор Жовква.

19:46. Боксери і президент США

Брати Клички зустрілися з Джо Байденом на теренах саміту НАТО у Мадриді.

19:15. Заступник голови ОП України

Членство у НАТО було і залишається найкращою гарантією безпеки для України. Наша держава не відмовляється від курсу на вступ до Альянсу й навіть відповідає більшості натівських стандартів.

18:55. Стратегічна концепція НАТО

Згідно зі Стратегічною концепцією, стратегічні ядерні сили Альянсу залишаються найвищою гарантією безпеки союзників. Водночас НАТО вважає, що обставини, за яких Альянсу, можливо, доведеться застосувати ядерну зброю, є вкрай малоймовірними.

«Стратегічні ядерні сили Альянсу, особливо Сполучених Штатів, є найвищою гарантією безпеки НАТО. Незалежні стратегічні ядерні сили Сполученого Королівства та Франції відіграють власну стримуючу роль і роблять значний внесок у спільну безпеку Альянсу», — йдеться у документі. Центри ухвалення рішень цих союзників сприяють ядерному стримуванню.

18:30. !!!

Країни НАТО домовилися про новий пакет допомоги для України. Він складатиметься з двох частин — нелетальної та летальної. До першої групи короткострокової допомоги увійшли:

  • захищений звʼязок;
  • паливо;
  • медичне обладнання;
  • бронежилети;
  • обладнання, щоб протидіяти мінам, хімічним і біологічним загрозам;
  • сотні портативних систем захисту від дронів.

Друга частина передбачає довготривалу співпрацю щодо переходу України з радянського на натівське озброєння.

17:20. Президент Польщі

Анджей Дуда: «Я вважаю, що ми мусимо надалi допомагати Україні. Маємо не допустити, щоб Росія перемогла в цій війні. Країни, що є членами НАТО, мають далі надавати допомогу, навіть ще більше. Сьогодні Україна потребує, як найшвидше зброї, систем ППО. Я вірю, що НАТО буде надавати цю допомогу, як ми — поляки, Америка, Велика Британія, Франція, Німеччина. Вірю, що такої допомоги буде ще більше.
Я вважаю, що [вступ України в НАТО] обов’язково має статися. Сьогодні, коли йде війна, а Україна героїчно тримає опір, на жаль, юридично це неможливо. Але в майбутньому двері до НАТО мають бути відкритими для України. Звісно, якщо вона сама захоче».

16:46. Стратегія НАТО до 2030 року

Крім того, що РФ визнана прямою загрозою, в документі є пункти (з 49), що стосуються України:

  • Ми продовжимо розвивати наше партнерство з Боснією та
    Герцеговиною, Грузією та Україною для просування наших спільних інтересів у євроатлантиці: мир, стабільність і безпеку.
  • Ми підтверджуємо рішення, яке ми прийняли на Саміті в Бухаресті 2008 року і всі подальші рішення щодо Грузії та України.

16:36. Президентка Єврокомісії

Урсула фон дер Ляйен прямо каже, що Путін хотів роз’єднати НАТО, але натомість отримав більш міцний союз ЄС та Альянсу.

16:03. !!!

Лідери НАТО погодилися офіційно запросити Фінляндію та Швецію приєднатися до альянсу.

15:40. !!!

Саміт НАТО в Мадриді ухвалив нову Стратегічну концепцію альянсу, в якій Росія названа головною і прямою загрозою безпеці.

15:02. Bloomberg

Президент Туреччини Ердоган зустрінеться з президентом США Байденом на полях саміту НАТО. Турецький лідер хоче домогтися закупівлі десятків нових бойових літаків F-16 і комплектів модернізації для оновлення флоту своєї країни.

Раніше Велика Британія пропонувала Туреччині придбати винищувачі Eurofighter Typhoon, якщо з США не вийде домовитися. Перемовини зі Штатами про F-16 ведуться вже кілька років і щоразу зриваються через різні обставини.

Крайня спроба була у вересні 2021 року Туреччина надіслала уряду США листа-запит щодо 40 F-16 і 80 комплектів для модернізації. Тоді Білий Дім нібито зголосився розмовляти після двох років виключення турків з програми F-35 через придбання російської системи протиракетної оборони С-400.

14:40. Пані міністр іноземних справ Сполученого Королівства

Ліз Трасс: Ми солідарні з боротьбою України за свободу та самовизначення. Зараз настав час подвоїти і забезпечити перемогу України над Росією, щоб президент Зеленський міг вести переговори з позиції сили.

14:25. Інфографіка

Через очевидну схибленість РФ НАТО посилило оборону.

13:30. Загальне фото

Фото: Канцелярія президента Польщі\Твіттер

13:00. Єнс Столтенберг

Генсек НАТО виступив на відкритті саміту:

На цьому саміті будуть ухвалені важливі рішення щодо зміцнення НАТО в більш небезпечному та конкурентоспроможному світі, де авторитарні режими, такі як Росія та Китай, відкрито кидають виклик міжнародному порядку, заснованому на правилах.
Ми узгодимо нову Стратегічну концепцію НАТО, план нашої майбутньої безпеки.
Ми продемонструємо, що двері НАТО залишаються відкритими, запросивши Фінляндію та Швецію приєднатися до нашого Альянсу.
Рішення, які ми ухвалюємо, визначать нашу безпеку на наступне десятиліття. І дозволять Європі та Північній Америці зберегти наш Альянс міцним, наших людей у ​​безпеці, а наших партнерів поруч.

12:42. Президент США

Джо Байден оголошує, що в Польщі буде побудований постійний штаб 5-го армійського корпусу США. США розмістять ротаційну бригаду в Румунії (3000 солдатів), а також посилять «ротаційне розміщення в країнах Балтії».

12:28. Президент Румунії

Клаус Йоханніс: Історичний саміт у складному контексті безпеки. Ми зібралися, щоб прийняти стратегічну концепцію на наступне десятиліття. Для Румунії першочерговим є посилення Східного флангу та безпеки всього чорноморського регіону.

12:11. Пані прем’єр-міністр Естонії

Кайя Каллас розсписала свої очікування від саміту:

  • значний зсув у політиці протидії загрозі з боку Росії;
  • рішення щодо посилення східного флангу;
  • рішення запросити Фінляндію та Швецію до вступу до НАТО;
  • продовження підтримки України.

11:05. Президент Польщі

Анджей Дуда: Росія перестає бути партнером NATO, що, відверто кажучи, мало б статися давно, але сьогодні вона, безсумнівно, є найбільшою загрозою для країн НАТО, особливо на східному фланзі.

10:55. Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон

На цьому саміті лідерів я буду закликати співвітчизників продовжувати робити все можливе для підтримки України.

10:00. Генеральний секретар Альянсу

Єнс Столтенберг виступ з офіційним привітанням.

«Це буде історичний та трансформаційний саміт для нашого Альянсу.

Ми зустрічаємося в розпал найсерйознішої кризи безпеки, з якою ми зіткнулися з часів Другої світової війни. І ми бачимо, що союзники здатні продемонструвати єдність. Альянс рішуче та єдино реагує на всі загрози та виклики, з якими ми стикаємося. Це буде трансформаційний саміт, тому що ми прийматимемо історичні рішення», — зазначив Столтенберг.

Єнс Столтенберг на саміті в Мадриді. Фото: пресслужба НАТО.

Зокрема анонсовані такі напрямки:

  • узгодження нової Стратегічної концепції, яка є планом того, як перевести НАТО у майбутнє у більш конкурентоспроможному та небезпечному світі, щоб захистити всіх членів Альянсу та близько одного мільярда громадян;
  • фундаментальний перехід оборони: з більш передовими розгорнутими бойовими порядками, з більшими силами високої готовності;
  • узгодження Комплексного пакету допомоги Україні. НАТО підтримує Україну протягом багатьох років. Але, звичайно, після вторгнення всі активізувалися.
  • лідери також приймуть історичне рішення запросити Фінляндію та Швецію до членів НАТО. Напередодні проведені останні консультації з Туреччиною. За чутками, Ердогана переконав Байден, бо якщо подивитися на нові умови, то з перших вимог там майже нічого не залишилося.

Новина оновлюється…

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій