'
Читаєте зараз
МОЗ України оновило реєстр Доступних ліків: усі зміни у 2023 році

МОЗ України оновило реєстр Доступних ліків: усі зміни у 2023 році

Ilona Kivva
Автор:
  • Програма діє з 2017 року. Через неї можна отримати медикаменти безплатно або з великою знижкою.
  • Під час дії воєнного стану ліки видають не тільки за електронним, а і за паперовим рецептом від лікаря. Якщо переїхали, переоформлювати декларацію не треба.
  • Всі медичні препарати вносять у спеціальний реєстр, який затверджує та оновлює МОЗ.

Реєстр доступних ліків у 2023 році розширили препаратами для людей з ослабленим внаслідок лікування чи операції імунітетом. Також безплатними повністю або частково медикаменти будуть для людей у посттрансплантаційному періоді та з терапією при невиліковних або тяжких хворобах.

Заборона розповідає про програму та зміни у 2023 році. 


Реімбурсація ліків в Україні: хто і як може отримати препарат

Український уряд запустив програму ще у 2017 році. Вона передбачає отримання необхідних препаратів безплатно або з великою знижкою.

Скористатися «Доступними ліками» можуть люди, у яких діагностовано серцево-судинну хворобу, інсульт, інфаркт, діабет та низку інших хвороб.

Щоб отримати такі ліки, перш за все треба укласти декларацію з лікарем — саме він виписує рецепт.

Читати більше новин в Telegram

Алгоритм дій:

  1. відвідати медика, з яким підписана декларація;
  2. лікар проводить огляд і виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я;
  3. на мобільний телефон пацієнта приходить sms з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці (також можна попросити у лікаря друковану версію);
  4. пацієнт самостійно обирає аптеку серед тих, що беруть участь у програмі;
  5. фармацевту треба сказати 16-значний номер рецепта;
  6. запропонує наявні лікарські засоби на вибір: спочатку безоплатні, а потім з доплатою;
  7. якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження (pf ytj,[slyscn. здійснює доплату), а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис;
  8. якщо у аптеці немає саме того лікарського засобу, який потрібен, не називайте код підтвердження. Поки рецепт не погашено, ви можете замовити засіб у цій же аптеці або звернутися у іншу і пошукати препарат там. 

Важливо! У період дії воєнного стану всі препарати по програмі «Доступні ліки» можна отримати не тільки за електронним, а й за паперовим рецептом. Якщо ж ви переїхали через бойові дії чи з окупації, то перезаключати декларацію з лікарем на новому місці не потрібно — рецепт мають виписати без неї.

Безплатні медичні препарати: як знайти аптеку

Знайти аптеку, яка відпускає медикаменти за програмою «Доступні ліки», можна трьома способами, кажуть у Мінреінтеграції.

Так, перш за все? варто скористатися Електронною картою аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів. Там зібрані всі заклади, що беруть участь у проєкті. 

Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів. Скріншот: Національна служба здоров’я України

Також можна зателефонувати до контакт-центру Національної служби здоров’я України за номером: 16 77. Усі дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів безоплатні. Оператори знайдуть найближчі до вашого місця проживання варіанти.

Слід ще й звертати увагу на позначки, розміщені на дверях/стінах/вивісках аптек. На тих, що надають такі препарати, має бути наліпка «Тут є Доступні ліки», а ті, де можна отримати інсулін, додатково позначаються «+Інсулін».

Наліпка «Доступні ліки» на дверях аптеки, що бере участь у програмі. Фото: інтернет-видання Полтавщина

Доступні ліки-2023: МОЗ оновило реєстр

Діє затверджений МОЗ спеціальний реєстр препаратів, які включені у програму. Міністерство також займається оновленням: при розширені списку хвороб в основному додають ліки.

Станом на березень 2023 року до реєстру входять 486 засоби:

  • дев’ять комбінованих лікарських засобів (сім з них безплатні);
  • 72 препарати інсуліну (45 безплатні);
  • 405 інших медикаментів (126 безплатні, понад 100 найменувань з доплатою в межах 50 гривень).

Впродовж 2023 року (до 31 грудня включно) реімбурсації підлягають:

  • препарати для людей у посттрансплантаційному періоді та пацієнтів з імуносупресією — ослаблення імунітету після трансплантації органів, при лікуванні аутоімунних хвороб тощо;
  • з серпня до 31 грудня доступними будуть медикаменти для амбулаторного лікування паліативних хворих та прилади для визначення рівня глюкози в крові. 

«Таким чином спрощується доступ до життєво необхідних препаратів ще більшій кількості пацієнтів із хронічними захворюваннями. А це, окрім підтримання рівня якості життя хворих, означає зменшення випадків загострень, наслідком яких можуть бути не лише значне погіршення стану, а й інвалідизація і навіть смерть», — пояснила директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург.

Загалом до оновленого реєстру включені препарати, що призначаються при таких діагнозах:

  • серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання;
  • бронхіальній астмі;
  • цукровому та нецукровому діабетах;
  • розлади психіки та поведінки;
  • епілепсія;
  • хвороба Паркінсона;
  • хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ);
  • потреби в імуносупресії. 

Раніше Заборона розповідала про вакцину від мавпячої віспи, партію якої передали Україні: кому можна щепитися, а кому це особливо рекомендовано.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій