'
Читаєте зараз
МОЗ боротиметься з невіглаством. У 2022 році в Україні змінять правила продажу ліків за рецептом

МОЗ боротиметься з невіглаством. У 2022 році в Україні змінять правила продажу ліків за рецептом

Markiian Oliiarnyk
Антибіотик таблетка
  • З 1 квітня 2022 року антибіотики можна буде купити лише за електронним рецептом.
  • До кінця 2022 року усі рецептурні препарати будут продаватися за е-рецептами.
  • Станом на 15.12.2021 за програмою «Доступні ліки» можна отримати 431 препарат.

У квітні 2022 року в Україні запрацюють нові правила відпуску медичних препаратів. Згідно з нововведеннями, антибіотики будуть продаватися лише за електронними рецептами. Таке рішення Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) ухвалило для боротьби з антибіотикорезистентністю, а також для кращого контролю обігу через системи електронних рецептів.

Заборона розповідає про нові правила випуску рецептурних препаратів в українських аптеках, які набудуть чинності навесні 2022 року.


Відпуск антибіотиків за рецептом: нові правила

З 1 квітня 2022 року в Україні набудуть чинності нові правила відпуску антибіотиків. За словами першого заступника міністра охорони здоров’я України Олександра Комаріди, їх можна буде отримати виключно за електронним рецептом. Також він зазначив, що до кінця 2022 року МОЗ планує розширити цю практику на усі рецептурні препарати.

«Ми повністю йдемо від паперових рецептів і переходимо виключно на електронні, які у нас показали себе дуже добре в рамках програми реімбурсації “Доступні ліки”… Ми хочемо встановити дієві механізми контролю за відпуском власне рецептурних лікарських засобів і починаємо, звісно, з антибіотиків для боротьби з антибіотикорезистентністю», — заявив Комаріда.

Що таке антибіотикорезистентність та чим загрожує

Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до одного або кількох видів антибіотиків. Вона виникає тоді, коли мікроби видозмінюють свої гени під дією ліків і вчаться їм протистояти. Це призводить до того, що антибіотики втрачають ефективність, а інфекційні захворювання не піддаються лікуванню.

Читати більше новин в Telegram

Особливо активно резистентність бактерій розвивається у випадках, коли люди безвідповідально та неконтрольовано приймають антибактеріальні препарати, чим серйозно шкодять пецінці й іншим внутрішнім органам. Також дуже часто мікроби набувають стійкості, коли людина занадто рано завершує курс лікування антибіотиками. Внаслідок цього шкідливі мікроорганізми виживають, запам’ятовують дію препарату і продовжують розмножуватися в організмі.

Антибіотикорезистентність є дуже небезпечною як для окремих людей, так і для всієї системи охорони здоров’я, оскільки:

  • інфекцію, спровоковану резистентними бактеріями дуже важко вилікувати, а іноді взагалі неможливо; 
  • стійкі бактерії знижують ефективність антибактеріальних препаратів, а без них може бути важко вилікувати навіть звичайну інфекцію;
  • бактерії здатні передавати стійкість до антибіотиків іншим мікробам, внаслідок чого інфіковані люди стають переносниками інфекції;
  • через зростання рівня використання антибіотиків у тваринництві, стійкі бактерії можуть поширюватися серед людей навіть через м’ясо, яке ми їмо;
  • на ринку насправді не так багато антибіотиків, а створювати нових коштує дуже дорого й іноді буває не рентабельно для виробників. 

Для боротьби з антибіотикорезистентністю Кабінет міністрів України ще у 2019 році затвердив відповідний план дій, який передбачає посилення контролю за рецептурним відпуском антибіотиків, обмеження використання антибіотиків у розведенні тварин і птахів, а також впровадження системи епідеміологічного нагляду за резистентністю бактерій.

Реімбурсація препаратів за програмою «Доступні ліки»

В Україні програма реімбурсації (відшкодування вартості) медичних препаратів «Доступні ліки» була запущена ще у 2017 році з метою запобігання неправильному та нераціональному застосуванню ліків, а також підвищення доступності до якісних та безпечних лікарських засобів. З 2019 року програму адмініструє Національна служба здоров’я України, яка сама безпосередньо компенсовує аптекам вартість препаратів з реєстру.

Ліки за програмою «Доступні ліки» можна отримати як повністю безплатно, так і з частковою доплатою, і лише за електронним рецептом. Його може виписати сімейний лікар, терапевт, педіатр або профільний фахівець (ендокринолог, психіатр тощо). Отримати електронний рецепт можна через державний сервіс медичних послуг helsi.me.

Забрати ліки за державною програмою реімбурсації можна в одній з аптек, які беруть участь у програмі. З їхнім переліком можна ознайомитися тут

Станом на 15 грудня 2021 року є два реєстри лікарських препаратів, які можна отримати за програмою «Доступні ліки». 

До першого реєстру, який набрав чинності 11 серпня 2021 року, увійшло 293 препарати. З них: 

  • 16 — для лікування бронхіальної астми;
  • 51 — для лікування діабету II типу;
  • 226 — для лікування серцево-судинних захворювань. 

До другого реєстру, який набув чинності 1 жовтня 2021 року, увійшло 138 препаратів. З них: 

  • 5 — для лікування нецукрового діабету;
  • 57 — для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки;
  • 76 — інсуліни різної тривалості дії для лікування цукрового діабету.

Раніше Заборона розповідала про те, як невміле поводження з медичними відходами призводить до неочікуваних наслідків. Наприклад, викинуті прострочені антибіотики розчиняються у землі й воді і зрештою потрапляють до нашого організму.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій