'
Читаєте зараз
Може бути гірше: як Україна готує енергосистему до зими

Може бути гірше: як Україна готує енергосистему до зими

Yevheniia Kostina
  • Росія, ймовірно, напередодні зими продовжить тактику знищення мереж постачання світла та тепла в міста. Йдеться і про збройні напади, і про кібератаки.
  • З 10 жовтня, коли була перша масована атака, до кінця грудня 2022 року середнє українське домогосподарство не мало електроенергії протягом п’яти тижнів.
  • Чиновники не приховують, що побоюються, що в енергетичному плані майбутня зима може бути гіршою за попередню.

Взимку 2022\2023 Україна зазнавала регулярних масованих атак: ціллю Росії були об’єкти стратегічної інфраструктури, які дають електроенергію та тепло. Країна-терористка намагалася повністю занурити українців у темряву та холод. Втім, країна змогла не впасти в колапс, в першу чергу завдяки титанічним зусиллям інженерів та сил ППО. Наразі ніхто не може сказати чітко, як пройде друга зима великої війни, адже ризиків занадто багато.

Заборона розповідає про підготовку енергосистеми України до холодів на тлі можливого повторення тактики країни-агресорки.


Підготовка енергосистем до зими-2024

Під час ударів росіян по енергосистемі України з середини осені 2022 року, українські інженери знайшли хитромудрі схеми переміщення електроенергії та обладнання по країні. До повномасштабного вторгнення було достатньо потужності, щоб виробляти значно більше енергії, ніж треба для споживання. І це дало буфер, оскільки частини системи були виведені з ладу. Плюс нещодавня програма модернізації передбачала підключення нещодавно знятих з експлуатації трансформаторів. Попри це, з 10 жовтня до кінця грудня 2022 року в середньому українці не мали електроенергії протягом п’яти тижнів, пише The Economist.

«Країна готується до нової атаки на енергетичну систему. Але, оскільки більше немає надлишкових потужностей і мало запасного обладнання, Україна набагато вразливіша, ніж була 2022 року. Союзники накопичили гроші, але багато чого спрямовується через міжнародні фінансові організації. Їхні процеси закупівлі обладнання дуже повільні, тому щоб пришвидшити справу, прошу їх застосувати підхід до воєнного стану», — сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.

Відповідно до звіту Програми розвитку ОО, у квітні 2023 року потужності з виробництва електроенергії скоротилися на 51% порівняно з періодом перед вторгненням Росії в лютому 2022 року. На атомну енергетику припадає найбільша частина виробництва енергії в Україні, і хоча три діючі атомні станції не зазнали прямого нападу, захоплення ЗАЕС Росією означало, що потужності атомної електростанції впали на 44%.

Читати більше новин в Telegram

Завдяки фінансовій та фізичній допомозі союзників українські інженери цілодобово працювали, щоб відремонтувати все, що можуть, до майбутньої зими. Це доповнює регулярне технічне обслуговування системи зі значно застарілим обладнанням. Але це повільний процес.

Було замовлено 100 нових високовольтних трансформаторів, половина з яких буде вироблена всередині країни, а половина — закуплена за кордоном; але напади на українські фабрики призвели до того, що фактично було зроблено мало вітчизняних. Іноземні трансформатори будуть зберігатися в Польщі та Румунії, поки вони не знадобляться.

Одним із важливих покращень порівняно з періодом до вторгнення є те, що Україна тепер підключена до європейської мережі, тож за потреби може імпортувати електроенергію.

Кібератаки на енергетику: загроза

Приватна компанія ДТЕК до війни виробляла близько чверті електроенергії в Україні, зараз втратила понад 20% своєї потужності. З довоєнних 60 000 робочої сили близько 5 000 зараз служать в армії. До війни жінки не працювали на шахтах, тепер це роблять 250 українок.

«Найбільше засмучує, каже він, те, що коли наші бригади ремонтують або замінюють пошкоджене обладнання, росіяни просто атакують його знову. Це як бути хом’яком у колесі», — каже виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.

На його думку, взимку 2023\2024 кібератаки можуть бути навіть більшою загрозою, ніж ракети та безпілотники. Успішний напад може паралізувати всю систему, і це може бути набагато небезпечніше, ніж фізична шкода.« З початку вторгнення ДТЕК і українські кібервоїни борються з російськими хакерами. І це гра в кішки-мишки. Як тільки ви розробите новий спосіб захисту, хакери знайдуть новий спосіб обійти ваш захист», — зазначив Сахарук.

Раніше Заборона розповідала про способи зекономіти електроенергію вдома та на роботі. Це допоможе всій системі, адже чим більше споживачів це робитимуть, тим менше навантаження.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій