Читаєте зараз
Можуть повторити пекло Миколаєва: РФ перекидає ракети з Білорусі на Донбас

Можуть повторити пекло Миколаєва: РФ перекидає ракети з Білорусі на Донбас

Ilona Kivva
Автор:
  • На білоруську авіабазу у Мачулищах з 9 листопада 2022 року було переміщено щонайменше 84 ракети для російських систем ППО.
  • З 11 листопада 2022 року на аеродромі фіксують систематичні посадки російських військово-транспортних літаків, які потім летять у Ростовську область.
  • Ростовський регіон межує з двома областями України, що робить його найбільшим військовим хабом РФ після пошкодження Кримського мосту.

Російське військове командування у великій кількості вивозить з Білорусі ракети до зенітних ракетних комплексів С-300 та С-400. Снарядами, ймовірно, посилять ворожі угрупування на Донецькому та Луганському напрямках. Зброя вкрай небезпечна, адже перехопити її дуже складно. Саме такими системами противник масовано обстрілював Миколаїв у липні-2022.

Заборона розповідає про дані моніторингової групи щодо переміщення Росією небезпечних боєприпасів.


Російські Іл-76 у Мачулищах: дані Беларускі гаюн

На білоруський аеродром Мачулищі, що неподалік від Мінська, з 11 по 14 листопада 2022 року зафіксовано щонайменше дев’ять прибуттів російських військово-транспортних літаків. Рейси системно виконують чотири борти з реєстраційними номерами RF-76605, RA-76767, RA-78789 та RF-76731, повідомляє моніторингова група «Беларускі Гаюн».

Авіабаза ВПС Білорусі Мачулищі. Скриншот: Google Maps

Найімовірніше, на авіатранспортери вантажать ракети для зенітно-ракетних комплексів С-300 та С-400. Доказами слугує низка фактів:

  • довге перебування літаків на аеродромі — Іл-76 знаходяться на авіабазі від 2 до 6.5 годин, що типово для завантаження чутливих боєприпасів;
  • 9 і 10 листопада 2022 року, якраз перед початком прильотів Іл-76, у напрямку Мачулищ було помічено рух щонайменше 16 тралів з контейнерами для ракет під ЗРК С-300/400, а 13 листопада — ще п’яти. Тобто сумарно було перевезено щонайменше 84 ракети.

Куди вивозять снаряди:

Читати більше новин в Telegram
  • аеродром «Миллерово» (Ростовська область) — 5 рейсів;
  • аеродром «Ростов-на-Дону-Центральный» (Ростовська область) — 2 рейси;
  • аеродром «Чкаловський» (Московська область) — один;
  • аеродром «Сеща» (Брянська область) — один.

«Ми маємо додаткові підтвердження, що останніми днями [з 11 листопада] йде вивіз ракет з Білорусі в Ростовську область РФ. Тобто для подальшого посилення ракетами угруповань на Луганському та Донецькому напрямках», — пише Беларускі Гаюн.

Комплекси С-300 і С-400: чим небезпечні

С-300 і С-400 — це системи протиповітряної оборони, однак РФ з липня 2022 року застосовує їх для масованих обстрілів Херсонської, Харківської та Миколаївської областей. 

Зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) абсолютно не пристосовані для ударів по наземних цілях, тому знищити таким чином, наприклад, військову базу чи об’єкт інфраструктури вкрай складно. 

На це є кілька причин:

  • зброя має відносно невеликі боєголовки, що ефективно для знищення літаків, але їх корисного навантаження недостатньо, щоб пробити міцні конструкції будівель;
  • існує висока ймовірність того, що ця снаряд не потрапить у ціль.

Водночас ЗРК можуть становити серйозну загрозу для військ у відкритих і легких будівлях, а також для мирного населення.

Пуск з С-300 російські війська здійснюють з відстані, на якій керування проходить лише на частині траєкторії, але де впаде ракета, непередбачувано. Тому ціллю ударів є не конкретний об’єкт, а ціле місто/село, що може спричинити значні жертви.

Перехоплювати ракети типу 5В55Р або 48Н6, які застосовуються у цих ЗРК, дуже складно, адже вони мають високу швидкість та балістичну траєкторію. Навіть ураження снаряда ППО не завжди призводить до її вибуху у повітрі, тому уламками вже падаючої ракети можуть вибухнути на землі. Пряме ж ураження відбувається завдяки фугасній дії.

Раніше Заборона розповідала про дані моніторингової групи щодо переміщення літаків РФ до українських кордонів. Вони несуть надпотужні ракети країни-терористки Х-47М2 «Кинджал», які практично неможливо перехопити.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій