'
Читаєте зараз
Музей Шевченка потрапив у скандал: що сталося на фотовиставці World Press

Музей Шевченка потрапив у скандал: що сталося на фотовиставці World Press

Tetiana Cherevko
  • В Національному музеї Тараса Шевченка з 8 листопада до 3 грудня проходить виставка переможців World Press Photo 2023. Серед них — український фотограф Євген Малолєтка.
  • Київський спортивний клуб провів благодійне заняття з йоги у приміщенні, де висталені знімки з війни в Україні. На час заходу фото накрили простирадлами.
  • Організатори виставки заявили, що намагалися домовитися про перенесення спортивного заходу. А директор музею звинуватив їх у роздмухуванні скандалу.

Національний музей Тараса Шевченка дозволив спортклубу провести заняття з йоги в залі, де проходила виставка World Press Photo 2023. Під час заходу світлини з обстрілами Маріуполя були накриті покривалами. 

Це викликало негативну реакцію суспільства, а також обурило авторів фотовиставки.

Заборона розповідає про скандал навколо експозиції у Києві.

Йога у музеї Шевченка

Фотовиставка переможців World Press Photo відкрилася у музеї Тараса Шевченка 8 листопада. На першому поверсі розмістили фотографії з війни в Україні. Головна з них — велика світлина Євгена Малолєтки з вагітною жінкою, яку несуть на ношах після обстрілу пологового будинку в Маріуполі.

На цьому ж поверсі відбулося заняття фітнес-клубу Smartass, який перед тим опублікував у соцмережах анонс сеансу йоги. Після негативної реакції людей допис видалили. Проте музей вирішив провести спортивний захід вранці перед відкриттям. Світлини на стінах прикрили завісами, написала журналістка Крістіна Бердинських.

Читати більше новин в Telegram

Організатори виставки World Press Photo дізналися про спортивну подію з анонсу в Instagram. Вони зверталися до музею з проханням пояснити ситуацію і перенести заняття на інші дати, після закінчення виставки, або в інше приміщення. Проте музей відмовив, аргументувавши, що подія буде відбуватися в неробочий час, пише Суспільне.

«Ми не підтримуємо рішення музею проводити подію в просторі виставки документальної фотографії, де представлений чутливий контент, зокрема документація війни в Україні. Проте юридичних важелів впливу ми не маємо — музей самостійно вирішує, які саме події і в яких залах проводити», — додали організатори.

Виставка World Press: що кажуть у музеї

Автор світлин, які представлені на фотовиставці, Євген Малолєтка також розкритикував проведення там занять з йоги. «Це такий собі бізнес по-українськи. Національний музей Тараса Шевченка та ця спортивна студія вирішили, що чхати вони хотіли на всіх. Зокрема, на загиблих та їхні родини. По всьому світу проходять виставки World Press Photo, де таких казусів не допускають. Що вже говорити про країну, в якій триває війна», — сказав фотограф.

«Ми домовлялися раніше про ці заняття, і організаторів виставки попереджали, що у нас будуть свої заходи. І їхня позиція мене насправді, м’яко кажучи, здивувала. Коли вони порушують дуже багато умов договору, зокрема щодо погодження зі стінами й всім іншим. І ще тепер викидають таку інформацію у мас-медіа», — сказав директор музею Дмитро Стус, а заразом звинуватив організаторів виставки у псуванні стін. 

Мережа спортивних клубів Smartass попросила вибачення за цей інцидент. Кажуть, що тренування було благодійним і мало проходити під час іншої виставки, проте її а той час вже замінили.

«Ми, як свідомий бізнес, у жодному разі не заперечуємо важливість контексту, в якому ми живемо. Проявом цього є регулярні благодійні тренування, підтримка соціальних ініціатив та тренерів, які зараз служать в лавах ЗСУ. Проте ми розуміємо, що саме спричинило запитання та просимо вибачення за цей інцидент», — пояснили організатори заняття з йоги.

Раніше Заборона розповідала як війна Росії проти України вплинула на українську фотографію. З 24 лютого журналісти, фотографи та документалісти отримали нову місію — фіксувати воєнні злочини РФ. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій