'
Читаєте зараз
Великі поступки й російські миротворці: яка ціна миру між Вірменією та Азербайджаном

Великі поступки й російські миротворці: яка ціна миру між Вірменією та Азербайджаном

Mediaset

Пізно ввечері, 9 листопада, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян погодився передати під контроль Азербайджану частину невизнаної Нагірно-Карабаської республіки. Президент Азербайджану Ільхам Алієв погодився на те, що в цей регіон увійдуть російські миротворці. Мабуть, це головні підсумки «другої Карабаської війни» — широкомасштабних бойових дій між Вірменією та Азербайджаном, які почалися 27 вересня цього року через території Нагірного Карабаху. Журналістка Медіамережі Діана Петріашвілі написала, що означає припинення війни в Карабасі — Заборона публікує цей матеріал.


Вірменія та Азербайджан за посередництва Росії підписали угоду про припинення війни в Нагірному Карабасі. Першим про цю домовленість повідомив прем’єр-міністр Пашинян: він опублікував на своїй сторінці у фейсбуці звернення до нації, в якому висловив переконання, «що це найкраще рішення в ситуації, яка склалася».

Анна Акопян на передовій. Фото: jam-news.net

Дехто у Вірменії довго не міг повірити у те, що ця заява справжня. По-перше, тому, що Пашиняна не було на відеоконференції з Путіним і Алієвим, а по-друге, тому, що у Вірменії поширювалися суперечливі заяви. Зокрема, не піддаватися паніці закликала перша леді Анна Акопян, яка порівняно нещодавно сама пішла на фронт: «Як наші солдати, так і ми міцно стоїмо на своїх позиціях», — написала вона ввечері 9 листопада.

Про що домовилися сторони

Згідно з підписаною онлайн угодою (її повний текст можна подивитися тут), Азербайджан і Вірменія погодилися припинити військові дії в Карабасі з опівночі 10 листопада. Крім цього:

1) Вірменія до 1 грудня повертає під контроль Азербайджану території, які не входили до складу Нагірно-Карабаської області у складі Радянського Азербайджану: Кельбаджарський і Лачинський райони;

2) Під контролем Азербайджану залишаються території, які його війська встигли зайняти восени цього року, включно зі стратегічно важливим містом Шуша, яке азербайджанська армія взяла напередодні;

3) Степанакерт, столиця невизнаного Карабаху, яку азербайджанці називають Ханкенді, залишається під контролем Вірменії та буде пов’язана з нею 5-кілометровим Лачинським коридором. У договорі окремо прописано, що коридор охоронятимуть російські миротворці;

4) Такий же коридор, який охороняють російські миротворці, в майбутньому отримає й Азербайджан: сторони повинні забезпечити будівництво транспортних комунікацій, що зв’язують Азербайджан з його Нахічеванською автономією, яка оточена територією Вірменії; 

5) У Карабах вводяться російські миротворці. Повідомляється, що вони вже вилетіли з Росії; 

6) Повертаються біженці, сторони обмінюються полоненими й тілами вбитих.

Фото: kavkaz-uzel.eu

Заворушення в Єревані

Угода викликала жорсткий протест в Єревані, опозиція назвала його «фактичною здачею Карабаху Азербайджану». На вулиці вірменської столиці вийшли люди, які викрикували образи на адресу Пашиняна. Деякі з них вривалися в урядові будівлі, потім натовп попрямував у бік резиденції прем’єр-міністра. Протестувальники напали на спікера парламенту Арарата Мірзояна й побили його. На ранок Пашинян виступив з новою заявою, сказавши, що ті, хто напав на спікера, будуть покарані, так само як і ті, хто брав участь у розграбуванні держустанов.

Протестувальники в будівлі уряду. Фото: jam-news.net

Вранці, 10 листопада, поліція Вірменії взяла під охорону урядові будівлі, які вночі громили ті, хто вийшов на протест проти підписання договору між Вірменією, Азербайджаном і Росією.

Святкування в Баку

У столиці Азербайджану пройшли стихійні ходи й автопробіги з державними прапорами. JAMnews розповідає, що люди вийшли на вулиці, попри комендантську годину. На вулицях майже безперервно сигналили автомобілісти, з магазинів, машин і кафе долинали патріотичні пісні. Учасники маніфестацій скандували: «Карабах наш», «Карабах — Азербайджан». Продовжили святкувати закінчення війни і сьогодні.

Водночас багатьох насторожує залучення російських миротворців.

«Мене не влаштовує те, що в регіон вводять російських миротворців. Це може привести до заморожування конфлікту. Там, де російські миротворці, конфлікт ніде до кінця не розв’язний», — сказав «Кавказькому вузлу» житель Баку Ахмед Садигов.

Президент Азербайджану у своїх заявах кілька разів підкреслив, що спільно з російськими миротворцями на території Карабаху розмістять також турецьких миротворців.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій