'
Читаєте зараз
На 400 років випередив Ейнштейна: вчені розкрили одну із загадок малюнків да Вінчі 

На 400 років випередив Ейнштейна: вчені розкрили одну із загадок малюнків да Вінчі 

Ilona Kivva
Автор:
  • Італійський художник ще у 1500-х роках створив ескізи велосипеда, гелікоптера, танка і літака.
  • Велика частина його робіт була втрачена, але науковці продовжують вивчати ті, що збереглися.
  • Фізик з Каліфорнійського технологічного інституту випадково виявив одне з досі невідомих відкриттів великого вченого.

Леонардо да Вінчі майже відкрив властивість гравітації, яку на 400 років пізніше описав Альберт Ейнштейн, опираючись на напрацювання Галілея і Ньютона. Італійський художник і винахідник ще у 1480-1518 роках самотужки намагався розгадати причину прискорення частинок. Він був на правильному шляху і навіть проводив експерименти, але до кінця справу так і не довів.

Заборона розповідає про дивовижну знахідку у роботах відомого художника.


Ескізи Леонардо да Вінчі: що виявили науковці

Італієць був не тільки відомим художником, а й архітектором, винахідником, анатомом, інженером і вченим. Він заповнив понад 13 000 сторінок зі схемами приладів та анатомічними спостереженнями, які значно випередили час. Приміром, у його блокнотах (кодексах) є проєкти велосипедів, гелікоптерів, танків і літаків, пише Live Science.

Понад третина робіт Леонардо да Вінчі були втрачені, але ті, що збереглися, оцифрували. Професор аеронавтики та медичної інженерії в Каліфорнійському технологічному інституті Морі Ґаріб розглядав електронні копії, готуючись до занять. Під час роботи він звернув увагу на ескізи у кодексі Арунделя, датованому 1480-1518 роками. На малюнках були зображені трикутники, утворені схожими на пісок частинками, що висипалися з рухомих банок.

«Мою увагу привернув напис Equatione di Moti — перекладається як “еквівалентність рухів” — на гіпотенузі одного з його накреслених трикутників. Мені стало цікаво дізнатися, що мав на увазі Леонардо під цією фразою», — розповів професор.

Читати більше новин в Telegram
Ескізи із кодексу Арунделя — одного з блокнотів Леонардо да Вінчі, які показують його експеримент із краплею частинок. Фото: Caltech

Ґаріб з колегами зробили висновки, що да Вінчі описував воду або пісок, які виливалися/сипалися з глека, поки той рухався по траєкторії, паралельній землі. Записи показують, що винахідник знав, що частинки прискорюватимуться, а коли вони покинуть глечик, це прискорення буде спричинено лише силою тяжіння. Він навіть спробував вивести фізичне рівняння, але неправильно визначав відстань до падіння об’єкта. Згодом Леонардо, ймовірно, покинув задум, адже у інших записах ця формула так і не зустрічається.

Таку властивість гравітації називають принципом еквівалентності. Вперше його сформулював Альберт Ейнштейн у 1907 році, що на 400 років пізніше, ніж були представлені ідеї да Вінчі. Для розробки теорії Ейнштейн розширив універсальний закон гравітаційного тяжіння Ісаака Ньютона і твердження Галілео Галілея про закон вільного падіння.

«Ми не знаємо, чи проводив да Вінчі подальші експерименти, чи досліджував це питання глибше. Але той факт, що він цікавився цією задачею таким чином ще на початку 1500-х років, демонструє, наскільки далеко попереду були його думки», — каже професор Морі Ґаріб.

Раніше Заборона розповідала про досягнення вчених, яке наблизило їх до розкриття таємниці утворення галактик. Астрономи довели, що у центрі Чумацького шляху знаходиться надмасивна чорна діра. Це доводить загальну теорію відносності, сформульовану фізиком Альбертом Ейнштейном ще у 1916 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій