У даркнеті продають вакцини від коронавірусу та «COVID-паспорти». Розповідаємо, скільки це коштує та чи є пропозиції в Україні
У даркнеті продають підроблені вакцини від коронавірусу та навіть «COVID-паспорти», яких ще не існує. Ціна питання — від ста доларів і вище. Такі дані 22 березня опублікували дослідники з компанії Check Point, яка займається кібербезпекою. За їхніми словами, за останні три місяці пропозицій стало втричі більше. Заборона розповідає, як шахраї заробляють на пандемії та яка ситуація з цим в Україні.
COVID-паспорти
Про документ, який допоміг би вирізнити з-поміж інших людину, яка перехворіла на коронавірус і «не становить небезпеки для інших», говорили ще навесні 2020-го. Документ пропонували назвати «карткою імунізації» або «COVID-паспортом». У 2020-му Європейська комісія заявила про створення «Цифрового зеленого сертифіката», який можуть ввести до червня 2021 року. У такому документі буде зазначено, чи вакцинована людина від коронавірусу, чи отримала вона негативний результат тесту або ж уже перехворіла. Країни на кшталт Греції, Іспанії наполягають на необхідності цього документу, адже їхні бюджети залежать від туристичного сезону.
І хоча досі немає затвердженого формату так званого «COVID-паспорту», шахраї вже продають фальшивки. Наприклад, у Великобританії «картку вакцинації» можна купити за 150 доларів — щоправда, платити треба в криптовалюті. А в Росії — за 110 доларів, хоча фактично вам віддадуть друкований на кольоровому принтері папірець без жодних офіційних печаток чи підписів. Тобто цей «паспорт» просто не має сенсу, адже навіть оригіналу, який можна було б підробити, не існує.
Аби уникнути підроблених «COVID-паспортів», в організації Check Point, яка займається кібербезпекою, пропонують ввести QR-коди на таких документах з цифровим підписом. Код має бути пов’язаний із закладом, який може підтвердити, що документи про вакцинацію справжні. А прикордонники та працівники аеропортів зможуть сканувати їх і визначати, чи дійсно людина має право перетнути кордон.
Підроблена вакцина з доставкою додому
У даркнеті підроблені вакцини продають так само, як наркотики чи зброю. Продавці виставляють оголошення, у яких пропонують надіслати препарат або в шприці, або у флаконі за певну плату. У підсумку покупець або не отримує нічого, коли переказує гроші, або ж йому надсилають речовину невідомого походження без сертифікатів якості абощо.
У Європолі попереджають: купувати такі препарати небезпечно. У кращому випадку шахраї просто залишать вас без грошей. У гіршому — вишлють препарат без жодних гарантій того, що це справжня вакцина від коронавірусу.
Минулого року, щойно ЄС зареєструвала вакцину Pfizer/BioNTech, литовська користувачка у фейсбуці пропонувала вислати вакцину поштою. Мовляв, її сестра живе в Америці й може організувати доставку. А в Естонії ще до того, як країна отримала першу партію препарату, шахраї «продавали» його телефоном.
Останнім часом злочинці активізувалися. Фахівці Check Point нарахували 1200 пропозицій придбати нібито вакцину від COVID-19. Продають їх люди зі США, Іспанії, Франції, Німеччини та Росії. Наприклад, за оксфордську AstraZeneca просять 500 доларів, за препарат Johnson & Johnson — 600, як і за російську Sputnik та китайську Sinopharm.
У Китаї в лютому затримали 80 людей, які торгували підробленими вакцинами від коронавірусу. Вони наповнювали шприци фізрозчином замість препарату і з вересня 2020-го продавали його в Пекіні, Шанхаї та східній провінції Шаньдун. Так продали три тисячі доз. Також шахраїв підозрюють у ввезенні вакцини в Африку контрабандою.
А в Гані злочинці продавали справжню вакцину, але викрадену. Двох працівників системи охорони здоров’я підозрюють у крадіжці 36 ампул із вакциною Covishield. За версією слідства, вони робили щеплення за майже 35 доларів, хоча вакцинація за чергою безкоштовна.
Махінації з продажем вакцин поширюються й на масові закупівлі країнами. 20 березня Європейське бюро боротьби з шахрайством заявило, що 12 країнам-членам Євросоюзу пропонували купити неіснуючі вакцини проти коронавірусу на понад 14 млрд євро. Шахраї просили передоплату, а потім збиралися зникнути з цими грошима. Деталей у цій справі не розголошують, що типово для роботи Європейського бюро.
Екзотика і трохи переплат
У 2020-му на підпільних ринках через інтернет можна було замовити плазму людей, які перехворіли на коронавірус. Продавці обіцяли «довічний імунітет» від захворювання тим, хто скористається нею. Ціна за літр доходила до 16,5 тисячі доларів, а дослідники нарахували мінімум 19 пропозицій. Ймовірно, «товар» отримали поштою від лікарів із різних куточків світу.
Популярний у даркнеті торговельний майданчик Monopoly навіть заборонив розміщувати товари, пов’язані з COVID-19.
«Ви за жодних обставин не використовуєте COVID-19 як маркетинговий інструмент. Жодних чарівних ліків, жодних продажів грьобаних масок, туалетного паперу. Жодної дурні. У нас тут вищий клас», — написали представники Monopoly.
У Росії ж пропонують свого роду «пакети щеплень». Влада підключила до вакцинації приватні клініки. Власники ж вирішили заробити й безкоштовну вакцину продають за ціною від ста до майже 700 євро. Найдешевший пакет передбачає огляд лікарів загальної практики та повторне щеплення. А дорожчий варіант — це й огляд лікарів, і два ПЛР-тести. Більше про вакцинацію російською вакциною Sputnik V і те, чому її не використовують в Україні, Заборона писала раніше.
Тим часом в Україні
Ще весною офіційних повідомлень про шахрайські схеми з «COVID-паспортами» чи підробленими вакцинами в Україні не було. У нас були поширені хіба що фейкові довідки про негативний результат тесту на коронавірус. Його пропонують разом із туристичним пакетом агенції, які продають тури, а також компанії, які раніше продавали липові довідки про відсутність інших захворювань. Річ у тім, що якщо тест на коронавірус коштує в середньому 1000-1500 гривень, то фальшива довідка — удвічі дешевше. Й у черзі стояти не доведеться: її можуть надіслати просто на електронну пошту. Але й гарантій, що на кордоні пропустять із таким «документом», жодних.
Експерт «Лабораторії цифрової безпеки» Максим Луночкін тоді говорив Забороні, що впевнений — в Україні згодом з’являться такі ж масові шахрайські атаки, як і в решті країн, адже тут люди потребують тих самих вакцин і документів.
Вже 31 серпня Служба безпеки України повідомила, що ліквідувала мережу з підробки сертифікатів вакцинації на заході країни. Одне свідоцтво, за даними силовиків, продавали за 1600 гривень. На початку серпня на кордоні з Польщею затримали четверо українців від 18 до 23 років, які їхали туди на роботу. Документи вони нібито підробили самі, і зізналися, що таким чином хотіли уникнути карантину. Продають підроблені паспорти і через Фейсбук, і через Телеграм.
«Це як шахрайство на ОЛХ. Схеми не нові й перед тим, як потрапити до нас, їх використовували на сайтах на кшталт Allegro. У нас же шахраї або знайшли місцевих партнерів, або продали як бізнес-схему. Тепер вони пишуть українською й добре орієнтуються в місцевому контексті», — каже Луночкін.
За словами Луночкіна, боротися з таким шахрайством дуже непросто, оскільки часто злочинці ретельно готуються до того, що їх розшукуватимуть. А тому використовують одноразові чи одноденні IP-адреси, номери телефонів, підставні імена тощо. І не факт, що ці люди фізично перебувають в Україні.
Уряд пропонує посилити відповідальність за підроблення ковід-документів:
📌Штраф від 17 до 34 тисяч грн або обмеження волі до 2 років буде передбачено для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.
📌 Штраф до 68 тисяч грн або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати посаду на 1-3 роки пропонується передбачити для лікарів, які свідомо вносять неправдиву інформацію про щеплення.
📌 Штраф до 170 тисяч або позбавлення волі до 3 років пропонуємо запровадити за підроблення таких документів із метою розповсюдження.
Про те, як в Україні відбувається вакцинація та хто може отримати щеплення зараз, Заборона писала тут.