'
Читаєте зараз
В Україні всім дозволили записуватися на вакцинацію від коронавірусу. Це означає, що я найближчим часом отримаю щеплення? Ні

В Україні всім дозволили записуватися на вакцинацію від коронавірусу. Це означає, що я найближчим часом отримаю щеплення? Ні

Hanna Belovolchenko
В Україні всім дозволили записуватися на вакцинацію від коронавірусу. Це означає, що я найближчим часом отримаю щеплення? Ні

З 1 березня на щеплення від COVID-19 на порталі «Дія» можуть записатися всі охочі, а не лише ті, хто потрапляє в перші хвилі вакцинації в Україні. Щоправда, запис не означає, що людина от-от отримає щеплення. Це просто електронний лист очікування. Заборона розповідає, що реєстрація на вакцинацію означає на практиці, коли насправді будь-хто зможе щепитися від коронавірусу, та яку вакцину можна отримати.


Записатися на щеплення в «Дії» можна будь-кому?

Так. З 1 березня на порталі «Дія» в розділі «Здоров’я» з’явилася можливість записатися на щеплення від коронавірусу. Зробити це може кожен. Але це не означає, що вже за кілька днів людина отримає щеплення чи її викличуть, коли відмовиться хтось із перших хвиль на вакцинацію. Це просто лист очікування, а не запис на конкретну дату до конкретного лікаря. Коли саме настане черга того, хто записався, невідомо.

На думку представників влади, лист очікування «допоможе правильно розподілити вакцину між регіонами, уникнути черг та зайвого контакту з людьми».

Лікарям, освітянам, соцпрацівникам, військовослужбовцям і представникам структур державної безпеки записуватися через «Дію» не потрібно. Їх зареєструють роботодавці.

Коли відкриється запис до лікаря, у додатку «Дія» з’явиться відповідне сповіщення.

А можна детальніше про хвилі вакцинації в Україні?

В Україні розпланували п’ять етапів вакцинації від COVID-19. Спочатку щеплення мають отримати медики, які працюють із хворими на коронавірус, працівники будинків для догляду за людьми похилого віку, військовослужбовці. Далі — решта медпрацівників, а також люди старше 80 років. Третя хвиля — це вакцинація освітян, працівників структур державної безпеки, тих, кому від 65 років. У четверту хвилю вакцинації потраплять люди з хронічними захворюваннями, ув’язнені, громадяни на окупованих територіях, а також люди віком від 60 років. Решту дорослого населення вакцинуватимуть аж на п’ятому етапі. Хоча в уряді заявили: якщо вакцини вистачатиме, це може відбутися паралельно з іншими етапами. П’ятий етап наразі запланований на 2022 рік.

Очільник Міністерства охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що «Україна забезпечена вакцинами для першого і другого етапів».

Чим щеплюють від COVID-19 в Україні?

Наразі Україна отримала 500 тисяч доз вакцини AstraZeneca. Це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет і британсько-шведська компанія AstraZenecа. Визначення «векторна» означає, що її створили методом генної інженерії. Інформацію про хворобу організм отримує від іншого вірусу — мавпячого аденовірусу, який не спричиняє захворювання в людини, однак імунна система вчиться його розпізнавати й боротися. Більше про різні типи вакцин Заборона писала тут.

Виготовляють цю вакцину на заводі в Індії. Нею також користуються у Великій Британії, Індії та Європейському союзі.

Аби отримати імунітет, потрібно дві дози з інтервалом у 4-12 тижнів.

Щось не схожа вакцина на надійну. Та й люди не поспішають нею щеплюватися…

Дійсно, в Україні наразі вакцинували лише трохи більше трьох тисяч людей. Однак у Міністерстві охорони здоров’я кажуть, що згодом темп буде швидший.

Міністр Степанов зробив щеплення вакциною AstraZeneca 1 березня у прямому ефірі. Після процедури він заявив, що почувається «навіть краще, ніж до вакцинації». За словами Степанова, наступним вакцинується президент Володимир Зеленський. У такий спосіб представники влади хочуть продемонструвати, що вакцина безпечна.

Вакцина безпечна настільки, що жодних побічних ефектів не буде?

Не факт. Чи буде побічна реакція, залежить від конкретного організму. Коли людина отримує щеплення, організм починає виробляти імунітет проти захворювання. У цей період можуть з’явитися біль чи набряк у місці щеплення, озноб або втомлюваність. Однак усе це в межах норми.

Може, таки почекати на іншу вакцину? Які ще препарати планують завезти в Україну?

Сьогодні Україна очікує на поставки вакцин Pfizer (понад 100 тисяч доз), Sinovac  (приблизно 2 млн доз), AstraZeneca (майже 4 млн доз), NovaVax (15 млн доз). Коли саме ці вакцини приїдуть, наразі точно невідомо.

Чи правда, що невикористані вакцини в Україні просто викидають?

Так, про такий випадок повідомила лікарка з Чернівців. За її словами, у кожній ампулі вакцини 10 доз. З моменту відкриття препарат може зберігатися не більше шести годин. Тож якщо не знаходиться людини, яка має отримати свою дозу, вакцину доводиться просто утилізувати. Через це, каже вона, знищили шість доз.

Однак Міністерство охорони здоров’я, за словами голови Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федора Лапія, не забороняє використовувати залишки вакцини для щеплення людей, які не входять до першої хвилі вакцинації. Але регіонам не надали роз’яснень, як діяти в такій ситуації.

«Ми пропишемо такі алгоритми для мобільних бригад. Якщо у вас є кілька охочих, і залишилися, наприклад, три дози, то ми визначаємо пріоритетність отримання вакцини: спочатку це будуть люди старше 80 років. Якщо таких пацієнтів декілька — першим буде той, хто має супутні хвороби», — пояснив Лапій.

До речі, викидають вакцини не лише в Україні. У Японії, наприклад, їх утилізують через брак спеціальних шприців. Річ у тім, що для того, аби викачати з флакону американської фармацевтичної компанії Pfizer усі шість доз вакцини, потрібні окремі шприци. Представник кабінету міністрів пояснив, що дістати їх складно, тому наразі повноцінно вакцинувати населення препаратом Pfizer не виходить. Вакцинація у Японії розпочалася в середині лютого. Країна уклала контракт із Pfizer Inc на закупівлю 144 мільйонів доз вакцини — цього достатньо для 72 мільйонів людей зі 126 мільйонів загальної кількості населення.

А як справи з вакцинацією у світі загалом?

Зараз у світі від COVID-19 вакциновано 188 мільйонів 350 тисяч осіб. Це трохи більше двох відсотків всього населення планети. Лідер із вакцинації наразі Ізраїль: там вакцинували майже 83% населення старше 60 років. У Великобританії до середини квітня мають щепити всіх охочих, хто старший за 50 років.

Однак за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад три чверті всіх щеплень від коронавірусу зробили в десяти країнах світу. А майже в 130 країнах вакцинацію не почали взагалі. Більше про те, чому так відбувається, Заборона розповідала у візуальних сторіз.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій