'
Читаєте зараз
На Донеччині та в інших регіонах проводять обовʼязкову евакуацію. Що вона дає? Та чому вас не змусять виїжджати проти волі? Відповідаємо на головні питання

На Донеччині та в інших регіонах проводять обовʼязкову евакуацію. Що вона дає? Та чому вас не змусять виїжджати проти волі? Відповідаємо на головні питання

hromadske
Автор:
Обовʼязкова евакуація: як влаштована, чи можна відмовитися, що гарантує держава?

Українська влада розширила перелік уражених війною регіонів, з території яких планують провести обов’язкову евакуацію. Крім Донецької області, звідки сьогодні вже вивозять людей, евакуацію планують організувати з деяких частин Харківської, Запорізької та Миколаївської областей. З Донеччини впродовж серпня 2022 року наразі вже вивезли 10 тисяч осіб, третина з яких — діти, а ще понад тисяча — маломобільні особи та люди літнього віку. Журналістка hromadske Вікторія Коломієць пояснює, чому важлива та як влаштована обовʼязкова евакуація, і чи може вона стати примусовою. Заборона переказує головне з цього тексту з незначною редактурою.


Що таке обовʼязкова евакуація?

Евакуацію населення передбачає Кодекс цивільного захисту України. Згідно з документом, повноваження із захисту населення мають органи місцевого самоврядування. Це стосується й евакуації людей із зони бойових дій, пояснює адвокат Ігор Чудовський.

2 серпня на сайті Кабміну зʼявилося розпорядження премʼєра Дениса Шмигаля про проведення обов’язкової евакуації населення Донеччини. У документі йдеться про те, що вивозити людей потрібно до безпечних 13 регіонів із зазначеного в документі переліку.

Організувати та провести евакуацію уряд доручив головам ОВА разом із профільними міністерствами, поліцією та рятувальниками. Також залучені СБУ й Укрзалізниця.

Чому важливо евакуюватися?

У випадку з Донецькою областю уряд пішов на такий крок на тлі наближення холодів, адже всі об’єкти критичної інфраструктури, що забезпечують життєдіяльність регіону, фактично зруйновані окупантами.

Опалювальний сезон буде неможливим на Донеччині. Світла також не буде. Водночас росіяни й далі ведуть постійні обстріли. В уряді визнають, що це буде надзвичайно складна зима, тому людям варто заздалегідь подбати про свою безпеку. 

Що гарантує держава?

Для громадян, які зважилися на евакуацію, держава зобов’язується надати безоплатне житло, фінансову допомогу після прибуття, харчування, гуманітарну, психологічну й медичну допомогу, а також соціальний супровід під час оформлення допомоги від міжнародних організацій.

Як зазначає адвокат Ігор Чудовський, цієї допомоги не отримають мешканці Донеччини, які відмовляються від евакуації. Він також наголошує: якщо щось із того, що нині гарантує держава, людині не нададуть, вона має цілковите право звернутися з позовом до суду.

Як проходить обов’язкова евакуація?

Охочим виїхати з небезпечного регіону необхідно залишити заявку за номерами +380988903318 або 1548. Після чого до вас додому приїде комісія у складі представника ДСНС та представника місцевої влади. Вони розкажуть, чим і куди ви будете їхати. А ще допоможуть зібратися та довезуть до місця евакуації.

Далі до безпечних регіонів людей вивозять потягами та автобусами. Під час поїздки їм допомагають оформити довідку для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи. Після прибуття до пункту призначення евакуйованим видають першу фінансову допомогу від держави. Дорослі отримують по 2 тисячі гривень, діти та люди з інвалідністю — по 3 тисячі.

Крім того, усі охочі за безпечних умов можуть евакуюватися й самостійно. Ці люди також зможуть отримати всі гарантії від держави.

А якщо відмовитися від евакуації?

Евакуація є обов’язковою, але не примусовою. Якщо людина за станом здоровʼя чи з інших причин не бажає виїжджати, їй слід написати заяву про відмову.

У заяві йдеться про те, що людина персонально відповідає за все, що з нею може відбуватися далі. Для батьків видають окремий бланк, де зазначено, що вони усвідомлюють можливість негативних наслідків для своїх дітей.

Технічно цей документ потрібен не для громадянина, а для органів, які займаються евакуацією, пояснює адвокат Ігор Чудовський.

Якщо людина не бажає писати заяву про відмову, уповноважені органи самі складають акт про те, що людина відмовилася.

Покарання за відмову від евакуації немає. Кожна людина на свій страх та ризик розпоряджається власним життям і вирішує, що їй робити.

Чи можлива примусова евакуація?

Українське законодавство не дозволяє примусово нікого евакуйовувати. Є конституційні норми, які дають людям право вільно переміщуватися. Так, прописані певні заборони про зони, куди не можна виїжджати. Але тих, хто перебуває у власному будинку, силоміць ніхто не має права вигнати.

«Ми не в СРСР, і закон гарантує, що з нами не вчинять того, що 1944 року зробила з кримськотатарським народом радянська влада», — пояснює Ігор Чудовський.

Що робити під час обовʼязкової евакуації?

Залиште заявку за телефоном 1548. Це номер гарячої лінії Мінреінтеграції з кризових питань.

Дочекайтеся візиту представників ДСНС і місцевої влади. Вони розкажуть алгоритм евакуації та допоможуть дістатися місця відправлення.

Під час поїздки зробіть довідку для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи. Її можна оформити просто в автобусі чи потягу.

В пункті призначення отримайте першу фінансову допомогу від держави.

Держава також має надати безоплатне житло, харчування, гуманітарну, психологічну й медичну допомогу тощо.

За безпечних умов ви можете евакуюватися самостійно. Це також дозволить отримати всю гарантовану допомогу від держави.

Якщо ви не хочете евакуюватися, напишіть відповідну заяву про відмову. Покарання за це немає.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій