На Гаваях прокинувся найбільший діючий вулкан у світі: заворожуючі кадри

Ilona Kivva
Автор:
  • Мауна Лоа розташований на Великому острові у Гавайському архіпелазі.
  • Вперше він прокинувся у 1843 році і після цього активізовувався 33 рази.
  • Нове виверження почалося 28 листопада 2022 року після 40 років сплячки.

На головному острові Гаваїв прокинувся найбільший у світі діючий вулкан. Це один із найнепередбачуваніших вулканів, тому спрогнозувати хід виверження практично неможливо. Він настільки великий, що навіть при мінімальному виверженні попіл та вулканічне скло може знищити значну кількість рослинності навколо, пошкодити будинки та автівки у найближчих населених пунктах. Заборона зібрала найяскравіші кадри заворожуючого природного явища.

Мауна Лоа: виверження вулкана

В національному парку Гавайських вулканів, що на Великому острові, 28 листопада 2022 року вперше за майже 40 років почалося виверження Мауна Лоа, повідомили у Геологічній службі США.

Він є найбільшим діючим вулканом у світі, а також другим серед усіх існуючих на планеті.

Розташування вулкана Мауна Лоа. Фото: скриншот Google Map

«Все вказує на те, що виверження залишиться в північно-східній рифтовій зоні [зона вершини, де вулкан розколюється, тобто без загрози для поселень]. Вулканічний газ і, можливо, дрібний попіл та пасма Пеле [осколки лавового скла] можуть переноситися вітром», — заявили в агенції.

Через виверження низка американських авіакомпаній перенесла польоти на острови. Як запобіжний захід також відкрили два притулки, пише CNN.

Читати більше новин в Telegram

Головна загроза станом на 29 листопада 2022 року — вулканічний попіл. Гора настільки велика, що опади від виверження можуть пошкодити транспортні засоби та будівлі, забруднити джерела води, порушити роботу каналізаційних та електричних систем, а також знищити рослинність. Однак вулкан дуже непередбачуваний, тому ситуація може кардинально змінитися у короткі терміни.

«Ґрунтуючись на минулих подіях, ранні стадії виверження Мауна-Лоа можуть бути дуже динамічними, а розташування та просування потоків лави можуть швидко змінюватися. Якщо вивержені отвори мігрують за межі його стін, потоки лави можуть швидко рухатися вниз», — пояснили небезпеку у Метеорологічній службі США.

Виверження вулкана Мауна Лоа, 28 листопада 2022 року. Фото: Pfranci2/Twitter
Виверження вулкана Мауна Лоа, 28 листопада 2022 року. Фото: Pfranci2/Twitter
Виверження вулкана Мауна Лоа, 28 листопада 2022 року. Фото: Pfranci2/Twitter
Виверження вулкана Мауна Лога, Гаваї, 29 листопада 2022 року. Фото: Elijah Keopuhiwa-Carvalho/Twitter

Зазначимо, що на Великому острові, який є найбільшим у Гавайському архіпелазі та має площу близько 4000 квадратних миль, проживає понад 200 000 людей.

Перше виверження Мауна Лона було зафіксоване у 1843. До 1984 року він активізовувався ще 33 рази. Востаннє лава майже дійшла до найбільшого міста на острові Хило, але зусиллями рятувальників її зупинили за 8 км від нього.

Виверження найбільшого у світі діючого вулкана, 29 листопада 2022 року. Фото: Adventourist2/Twitter
Виверження вулкана Мауна Лра у сутінках, 29 листопада 2022 року, Гаваї. Фото: TacticalGramma/Twitter

Раніше Заборона розповідала про вулкан Фаградальсф’ядль, що прокинувся в Ісландії за 32 кілометри від столиці країни Рейк’явіка. Вулкан незвичний тим, що не має жерла, тому лава виходила із широкої поздовжної тріщини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій