На Хмельницькій АЕС збудують реактори за технологіями США: вона стане потужнішою за ЗАЕС
- Почалось будівництво 5-го блоку Хмельницької атомної електростанції. Проєкт реалізується разом з американською Westinghouse.
- Будівництво ХАЕС-5 та ХАЕС-6 коштуватиме близько $10 мільярдів.
- На електростанції використовуватимуться американські енергоблоки АР1000, які можуть служити до 100 років.
Особливість енергоблоків АР1000 у можливості маневрування — швидкої реакції на зміну споживання електроенергії. Таку функцію в Україні виконують ТЕС, проте на фоні обстрілів росіянами критичної інфраструктури зʼявилась необхідність у альтернативі.
Заборона розповідає про амбітний проєкт.
Оновлення Хмельницької АЕС: деталі
На Хмельницькій атомній електростанції 11 квітня заклали перший куб бетону 5-го енергоблока. Це старт проєкту з будівництва двох енергоблоків за американською технологією Westinghouse АР1000, повідомляє Енергоатом.
Фінансуватись ініціатива має з кредитів, які компанія Westinghouse залучить у США, а також за кошти Енергоатому. Середня вартість будівництва енергоблока становить близько $5 мільярдів. Тобто загальна вартість проєкту зі зведення ХАЕС-5 та ХАЕС-6 складе $10 мільярдів.
Міністр енергетики України Герман Галущенко, надзвичайний і повноважний посол США в Україні Бріджит Брінк, голова правління АТ «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман. Фото: Енергоатом
Читати більше новин в TelegramАтомні електростанції виробляють близько 50% електроенергії в Україні у той час, як росіяни продовжують атакувати теплові електростанції. На важливості проєкту саме зараз наголошує посол США в Україні Бріджит Брінк.
«Особливо гостро це питання постає на тлі незаконного захоплення Запорізької АЕС загарбниками, і тому зараз Україна потребує додаткових енергоблоків. Я вітаю намагання і бажання уряду України, а також Міністерства енергетики й Енергоатома в напряму розбудови саме атомної енергетики. Ці блоки на Хмельницькій АЕС будуть першими з дев’яти, які планується побудувати в Україні спільно з Westinghouse за технологією АР1000», — сказала Бріджит Брінк.
Угода про будівництво енергоблоків була підписана ще в листопаді 2021 року. Згідно з проєктом сторони мали добудувати перший енергоблок у 2027 році, а другий — у 2029. Після будівництва цих блоків, а також розбудови ХАЕС-3 та ХАЕС-4 потужність Хмельницької атомної електростанції перевищить ЗАЕС, яка є найпотужнішою в Європі.
АР1000 Westinghouse: що за технологія
AP1000 — це водно-водяний ядерний реактор, розроблений Westinghouse у 2005 році.
Перевагою реактора над попереднім АР600 мала бути більша безпека, зниження вартості та нова модульна технологія збирання. Перший реактор AP1000 почали будувати у 2008 році у Китаї, у Саньмень, пише Forbes.
Компанія запустила шість подібних блоків у світі, і вони здатні успішно експлуатуватись від 60 до 100 років.
«Особлива риса американської технології АР1000 — можливість маневрування блоків. Сьогодні ворог б’є і знищує саме балансуючі потужності української енергетики, тому побудова блоків з можливістю маневрування дуже важлива для нас. І це наша відповідь терористам, вони ніколи не позбавлять нас світла, а нові технології дадуть нам змогу вистояти. Це великий геополітичний проєкт спільного інтересу України та США. Технології, які ми будемо разом будувати та розвивати, витіснять росіян з європейського ринку атомної енергетики», — зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Важливо! Маневрений режим роботи блоків означає, що вони можуть швидко реагувати на зміни споживання електроенергії. Подібним чином працюють ТЕС в Україні, тоді як атомні електростанції виробляють електроенергію за рівним графіком. Потужності змінюються тільки протягом доби.
Модульні атомні реактори: плани України
Україна та Сполучені Штати працюють ще над спільним амбітним проєктом. Він має назву «Чисте паливо в Україні з SMR». Планується промислове будівництво малих модульних реакторів на території нашої держави, заявили ще у листопаді-2022 уповноважений президента США з питань клімату Джон Керрі та міністр енергетики України Герман Галущенко.
Термін реалізації проєкту орієнтовно становитиме два-три роки. Першочергово планується створення пілотної установки й проведення відповідного техніко-економічного аналізу її роботи.
Проєкт малого ядерного реактора від американської компанії NuScale, з якою співпрацюватиме Україна. Це великий сталевий циліндр 23 на 5 м, усередині якого відбувається реакція розпаду ядер урану. Фото: NuScale
Україну повʼязують із цією ядерною програмою ще з 2017 року. Тоді американська компанія Holtec International, яка розробила проєкт малого модульного реактора SMR-160, запропонувала створити тут хаб з виробництва обладнання для нього.
«Вивчивши наші виробничі можливості з виготовлення корпусу реактора, систем управління, арматури, кабелів тощо, дійшли висновку, що 70% таких установок ми можемо виготовляти тут, в Україні. Тобто ідея була така – створити хаб, а потім вийти на ринки Середнього та Близького сходу. Адже малі модульні реактори попередньо виробляють на визначеному підприємстві, а потім перевозять і встановлюють, де потрібно», — пояснила Кошарна.
Той проєкт так і не був реалізований. Причино, ймовірно, є те, що в українському законодавстві прописано, що нові реакторні технології тільки у тому випадку, якщо вони мають референтний досвід експлуатації. Це означає, що вони мають бути побудовані в якійсь іншій країні, пропрацювати там, фактично бути вже перевіреним. Ця норма діє і зараз, що, за словами експертки, може створити проблеми під час нової роботи над SMR.
«В першу чергу необхідно внести зміни в законодавство. Я вважаю, що малі модульні реактори — це майбутнє ядерної енергетики України, тому що епоха гігантоманії, коли будували величезні реактори, завершилася. SMR вимагають менше капіталовкладень на стадії будівництва. Можна побудувати великий реактор на 1000 МВт, а можна — 10 малих по 100 МВт, і поки зроблять наступні реактори, перші вже даватимуть енергію. Деякі види таких реакторів можна заховати під землею, а у наших умовах це дуже важливо», — зазначила Ольга Кошарна.
Раніше Заборона розповідала про можливість блекаутів влітку 2024 в Україні. Так, на електроенергію зросте попит і Росія може скористатись моментом.