Читаєте зараз
На Одещині працівники ТЦК ловлять чоловіків на блокпостах: що робити в такій ситуації

На Одещині працівники ТЦК ловлять чоловіків на блокпостах: що робити в такій ситуації

Ilona Kivva
Автор:
  • У Одеській області п’ятьох чоловіків примусово відвезли до військкомату після перевірки на блокпості.
  • Понад добу їм обмежували доступ до води, їжі, туалету і телефону.
  • В Малиновському ЦК для звільнення пропонували пройти військово-лікарську комісію або заплатити €2 500.

Співробітники військкоматів не мають права доставляти, а тим більше утримувати громадян в ТЦК. Втім, аби виконати план, деякі вдаються до протизаконних методів: залякування, насильство, незаконне вручення повісток та навіть викрадення.  

Заборона розповідає про зловживання військкомів в одному з південних регіонів.


Забрали в військкомат на блокпості: історія

В Одеській області п’ятьох чоловіків забрали до районного територіального центру комплектування (РТЦК) просто на блокпості. Одразу після перевірки документів до машини 31-річного Максима (ім’я змінено на прохання героя) та його попутників підійшли представники військкомату і відвезли їх до Малиновського центру комплектування та соціальної підтримки (СП) в Одесі. Ні поліцію, ні адвоката до затриманих не впустили, йдеться в статті Анастасії Оприщенко.

По прибуттю всім запропонували пройти військово-лікарську комісію (ВЛК), аби пізніше відправитись на фронт. У ТЦК вже було кілька чоловіків, яких утримували понад дві доби, пропонуючи або пройти ВЛК, або заплатити хабар розміром €2 500. 

«Поки я був у ТЦК, мені зателефонував невідомий абонент, який представився другом моїх друзів, навіть назвав імена членів родини і сказав, що може вирішити ситуацію за певну суму. Або платиш і виходиш, або ні — і сидиш. В ТЦК на нас морально тисли, не давали зарядити телефон, виключили геолокацію, не давали ані їжі, ані води, змушували очікувати дозволу піти в туалет», — розповів Максим Забороні.

Читати більше новин в Telegram

Чоловік просив надати можливість написати заяву про те, що він хоче пройти військкомат та комісію у Запоріжжі, за місцем проживання. Але йому відмовили: сказали, що спочатку треба пройти ВЛК. У 2014 році чоловіку зробили кілька операцій з видалення кісти нижньої щелепи, після яких потрібне довготривале лікування та постійне обстеження у хірургів за місцем проживання.

За добу Максима відпустили, але з повісткою та наказом з’явитися у військкоматі за місцем прописки. Малиновське РТЦК не дало ніяких точних коментарів з приводу ситуації. Старший лейтенант Данило Негруца заявив, що не може ані підтвердити, ані спростувати затримання чоловіка, та порадив звертатися до керівництва.

Незаконне вручення повістки: як діяти

Працівники ТЦК можуть звернутися до органів Нацполіції для затримання, лише якщо чоловік отримує повістку і не прибуває до військкомату у визначений час. Однак самостійно доставляти призовників до військкомату їм заборонено.

«Проблема полягає в тому, що працівники ТЦК можуть видати повістку, яка говорить, що вам треба прибути до військкомату сьогодні, от прямо зараз. На жаль, це питання чітко не регулюється законодавством. У такому випадку представники ТЦК можуть спробувати доставити вас до військкомату. Якщо чоловік вважає своє затримання протиправним, він може звернутися до правоохоронних органів — написати заяву про незаконне затримання органами влади згідно зі статтею 146 КК України або 146-1 КК України», — коментує радник з юридичних питань громадянської мережі «Опора» Павло Романюк.

Громадянин має право відмовитися від отримання повістки, якщо не впевнений в приналежності працівника, який її вручає, до військкомату, або якщо повістка була заповнена наперед (документ мають заповнювати при вас). Окремо про незаконні дії працівників ТЦК треба повідомляти на гарячу лінію Міністерства оборони і, за можливості, фіксувати протиправні дії на відео чи диктофон та звернутися до свідків.

Проте у ТЦК існує альтернативний порядок дій: у повістці військкоми зазначають, що людина оповіщена з отриманням повістки та відмовилася її приймати. Як правило, чоловіки використовують два способи, аби відмовитися від повістки:

  • під час видання повістки відмовляються отримувати документ — тоді працівник ТЦК має складати акт про відмову, де підписуються свідки та громадянин, який відмовився;
  • відмовляються брати повістку та підписувати документи військкомів. Відмову можуть також засвідчити свідки.

Обидва випадки все одно означають, що адресат має з’явитися у військкоматі.

Раніше Заборона розповідала про випадки, коли вручення виклику у військкомат вважається незаконним.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій