'
Читаєте зараз
Військкомати Одещини все частіше порушують права людини — від кіднепінгу до обмеження доступу до їжі та туалету. Заборона поговорила про це з постраждалими

Військкомати Одещини все частіше порушують права людини — від кіднепінгу до обмеження доступу до їжі та туалету. Заборона поговорила про це з постраждалими

Anastasiia Opryshchenko

Протизаконні дії військкоматів мають регіональний характер: так, останні місяці медіа все частіше пишуть про зловживання владою, кіднепінг та інші порушення, здійснені органами влади Одеської області. До Заборони звернувся чоловік, якого після затримання на блокпосту примусово відвезли у військкомат, де йому понад добу обмежували доступ до води, їжі, туалету і телефону. Ми розповідаємо його історію та додаємо список порад, як діяти, якщо ви опинилися в аналогічній ситуації. 


31-річного Максима (ім’я змінено на прохання героя) разом з чотирма попутниками затримали на блокпості в Одеській області. Після того як військові перевірили документи, до машини підійшли представники районного територіального центру комплектування (РТЦК) і забрали чоловіків до Малиновського центру комплектування та соціальної підтримки (СП) в Одесі. Адвоката та наряд поліції у військкомат не пустили.

У ТЦК чоловікам запропонували пройти військово-лікарську комісію (ВЛК), щоб далі відправити їх на фронт. Максим, обмежено придатний для несення служби у воєнний час, відмовився. У 2014 році чоловіку зробили кілька операцій з видалення кісти нижньої щелепи, після чого він потребував довготривалого лікування та постійного обстеження у хірургів за місцем проживання.

«Я просив надати можливість написати заяву про те, що я хочу пройти військкомат та комісію у Запоріжжі, за місцем проживання, — розповідає Максим. — Але працівникам ТЦК було все одно: мені не видали ні повістки, ні бланку для заяви, ні ручки. Комунікація складалася з тиску: проходьте ВЛК, а далі поговоримо. На нас морально тисли, не давали зарядити телефон, виключили геолокацію, не давали ані їжі, ані води, змушували очікувати дозволу піти в туалет».

Це вже не перший випадок примусового затримання громадян у Малиновському ТЦК. За день поліція Одеси отримує десятки звернень щодо протиправних дій працівників ТЦК, однак, за словами поліцейських, яких намагалася викликати родичка Максима, їх не пускали до військкомату. 

Читати більше новин в Telegram

Таких випадків багато, зокрема на початку березня цього року на Одещині силоміць утримували 28-річного Василя Кириченка. Чоловіка затримали на блокпосту, доправили до ТЦК та змушували підписати бланки для проходження ВЛК.

За добу Максима відпустили, вручивши повістку та наказавши з’явитися у військкомат за місцем прописки. У коментарі Забороні Максим розповів, що крім нього і трьох його знайомих, у військкоматі було кілька чоловіків, які сиділи там понад дві доби та яким пропонували або пройти ВЛК, або заплатити хабар розміром €2,5 тисячі. «Поки я був у ТЦК, мені зателефонував невідомий абонент, який представився другом моїх друзів, навіть назвав імена членів родини і сказав, що може вирішити ситуацію за певну суму. Або платиш і виходиш, або ні — і сидиш», — розповідає Максим.

Заборона звернулася до Малиновського РТЦК за коментарем. Старший лейтенант Данило Негруца повідомив, що не може ані підтвердити, ані спростувати затримання чоловіка, та порадив звертатися до керівництва.

На момент публікації матеріалу керівництво РТЦК не відповіло на запит Заборони.

Скандали навколо Малиновського РТЦК та СП — це системні випадки?

У травні 2023 року працівники Державного Бюро Розслідувань (ДБР) відкрили кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем проти Євгена Борисова — начальника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час мобілізаційних заходів.

Його підозрюють у незаконному збагаченні та зловживанні службовим становищем в умовах воєнного стану. Зокрема ДБР розслідує придбання Борисовим Mercedes Benz G63 AMG вартістю $250 тисяч. До того ж, за інформацією ДБР, на матір військового комісара могли оформити віллу в провінції Марбелья в Іспанії, а на дружину — елітну комерційну нерухомість. За даними ДБР, за фінансову винагороду посадовець допомагав уникнути мобілізації.

Наразі військового комісара відсторонили від посади. Досудове розслідування триває. Також раніше в ОК «Південь» повідомили, що щодо Борисова проводиться службова перевірка.

Чи були ще випадки порушення прав людини під час мобілізації в Одеській області? 

Хоча загальна мобілізація триває від початку вторгнення, процес видання повісток залишається несистемним (Заборона розповідала, чому місце видачі повісток не врегульоване законом).

Проте порушення прав під час мобілізації, як правило, мають регіональний характер. Все частіше на Одещині фіксують примусову видачу повісток, затримку і «пакування» громадян на блокпостах чи у громадських місцях, зловживання владою та застосування сили. Так, у місті Рені Одеської області працівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки почав стріляти у повітря, коли вручав повістку чоловіку на місцевому ринку. Пресслужба поліції в Одеській області повідомила про відкриття кримінального провадження. 

Також відомо, що на початку червня частину київського електронного гурту Junket примусово мобілізували на одеському вокзалі, не давши музикантам відіграти благодійний концерт. Представники одеського ТЦК забрали засновника групи та барабанщика Георгія Вальчука та саксофоніста Михайла Сарані до військкомату для уточнення даних та проходження ВЛК. Після цього зв’язок з учасниками зник — представники ТЦК забрали у них телефони. Після військово-лікарської комісії учасникам гурту повідомили, що вони служитимуть у десантних військах, однак після серії публікації у медіа чоловіків направили до спеціального підрозділу у «Культурний десант» при 59-й окремій мотопіхотній бригаді ім. Якова Гандзюка.

Чому дії працівників ТЦК незаконні та як захистити свої права?

Павло Романюк. Фото: надане Павлом Романюком

Павло Романюк, радник з юридичних питань громадянської мережі «Опора», в коментарі Забороні пояснює, що якщо чоловік отримує повістку і не прибуває до військкомату у визначений час, працівники ТЦК можуть звернутися до органів Нацполіції для його затримання. Однак працівники ТЦК не можуть самі примусово доставляти особу до військкомату.

«Представники ТЦК не є органами правопорядку, — пояснює Романюк. — У разі вчинення людиною кримінального правопорушення, наприклад, ухилення від мобілізації, її затримують і везуть до відділку органи нацполіції. Якщо людина порушує правила військового обліку, це несе за собою адміністративну відповідальність. Тоді протокол може скласти і представник ТЦК, але затримувати людину мають тільки правоохоронні органи. Саме поліція в разі порушення правил військового обліку може затримати та доставити таку особу до органу, що уповноважений складати протокол про адміністративне правопорушення у цьому випадку».

Громадянин може відмовитися від отримання повістки, якщо не може переконатися в приналежності працівника, який вручає повістку, до військкомату, або якщо повістка була заповнена наперед (документ мають заповнювати при вас). Натомість у ТЦК існує альтернативний порядок дій: у повістці військкоми зазначають, що особа оповіщена з отриманням повістки та відмовилася її приймати. Як правило, чоловіки використовують два способи, аби відмовитися від повістки: під час видання повістки відмовляються отримувати документ — тоді працівник ТЦК має складати акт про відмову, де підписуються свідки та особа, яка відмовилася; або взагалі відмовляються брати повістку та підписувати документи військкомів. У другому випадку відмову можуть також засвідчити свідки. Однак в обох випадках члени ТЦК позначають у повістках, що людина відмовилася і була ознайомлена з отриманням повістки, а значить, все одно має з’явитися у військкоматі.

«Проблема полягає в тому, що працівники ТЦК можуть видати повістку, яка говорить, що вам треба прибути до військкомату сьогодні, от прямо зараз. На жаль, це питання чітко не регулюється законодавством. У такому випадку представники ТЦК можуть спробувати доставити таку особу до військкомату. Якщо особа вважає своє затримання протиправним, вона може звернутися до правоохоронних органів — написати заяву про незаконне затримання органами влади згідно зі статтею 146 КК України або 146-1 КК України», — говорить юрист Павло Романюк.

Окремо про незаконні дії працівників ТЦК треба повідомляти на гарячу лінію Міністерства оборони, за можливості фіксувати протиправні дії на відео чи диктофон та звернутися до свідків.

Якщо ви стали свідком або жертвою примусового затримання та відправки у військкомат, розкажіть про це Забороні. Ось наша редакційна пошта.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій