Читаєте зараз
На ВДНГ знищили унікальну мозаїку з павільйону ДСНС

На ВДНГ знищили унікальну мозаїку з павільйону ДСНС

Ilona Kivva
Автор:
  • На одній зі стін будівлі №26 Експоцентру понад 60 років було панно з вогнеборцями.
  • Цінність мозаїки підтверджує як керівництво ВДНГ, так і Український інститут національної пам’яті.
  • Витвір було повністю знищено 26 червня 2023 року під час ремонтник робіт. 

Офіційно пам’ятка не мала статусу культурної спадщини, тож Мінкульт запевняє, що ніяк не міг вплинути на долю панно. Хоча насправді міг: є і підстави, і прецедент з малюнками Бенксі.

Заборона розповідає про зруйнований витвір мистецтва, а також про реакцію ключових фігурантів.


Мозаїка у павільйоні рятувальної служби на Виставковому

На території Національного комплексу «Експоцентр України» (ВДНГ) розташована будівля №26, яка належить Державній службі України з надзвичайних ситуацій. Інтер’єр з 1977 року прикрашало панно, на якому зображено, як вогнеборці ліквідовують пожежу, розповів засновник проєкту Ukrainian Modernism Дмитро Соловйов.

Панно з мозаїки у будівлі ДСНС на ВДНГ. Фото: Evgeny Mushkin/Facebook

Картину знищили 26 червня 2023 року під час ремонтник робіт. Вона, як зазначає Соловйов, була унікальною частиною культурної спадщини радянської історії України.

Читати більше новин в Telegram

«Черговий злочин проти української культури скоїли в Києві — на цей раз ДСНС та керівництво ВДНГ. Мозаїка оспівувала героїзм пожежників, які щоденно ризикують своїм життям, рятуючи інших. Динамічність композиції вражає, але цю красу розбили молотками. Багатомісячну працю українського художника знищили за пару хвилин. Винні мають бути покарані. Привіт МКІП, яке вже котрий рік ігнорує мої прохання облікувати всі монументальні твори країни», — розповів активіст у Facebook. 

Залишки мозаїки у павільйоні ДСНС на території «Експоцентру України». Фото: Ukrainian Modernism/Instagram

Залишки мозаїки у павільйоні ДСНС на території «Експоцентру України». Фото: Ukrainian Modernism/Instagram

Цінність мозаїки в коментарях до допису Соловйова підтвердив і голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.

«По-перше, взагалі не видно символів тоталітарного режиму; по-друге, мозаїка навіть для непідготовленого ока виглядає твором мистецтва. Рідко коли цим матеріалом художник досягає такого динамізму», — пояснив експерт.

Знищення культурної спадщини в Експоцентрі: що каже ДСНС та МКІП

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій про причини знищення нічого не сказали, але запевнили, що полотно відновлять і зроблять його українізованим.

Коментар ГУ ДСНС України у Київській області під постом Дмитра Соловйова про руйнування мозаїки

Генеральний директор ВДНГ Євгеній Мушкін підтвердив, що панно було культурною спадщиною. З 1991 року будівля повністю належить ДСНС, і саме вони відповідають за її збереження. Він додав, що ініціював обговорення з командою Експоцентру стосовно запобігання подальшої руйнації культурної спадщини. 

Будівля павільйону №26 на ВДНГ. Скріншот: Google Maps

«На жаль, цей павільйон та панно не мали статусу об’єкта культурної спадщини, тому задіяти норми закону щодо виконавців демонтажних робіт МКІП не може. Фіксування спадщини і вчасне реагування на її збереження — необхідність для кожної свідомої установи, бізнесу та громадян загалом. Деталі щодо подальшої долі мозаїки будуть повідомлені згодом», — кажуть у Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП).

Зазначимо, що у робіт відомого вуличного художника Бенксі, які він намалював під час візиту в Україну, також немає статусу спадщини. Однак це не завадило Мінкульту взяти участь у їх збереженні. Так, за словами очільника відомства Олександра Ткаченка, МКІП і органи місцевої влади Київщини спільно розглядають два основні варіанти: консервування чи передача музею.

Раніше Заборона розповідала про графіті Бенксі в Гостомелі, яке зрізав скульптор Олександр Дувінський, а також про його версію подій. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій