'
Читаєте зараз
Поліція, Бенксі, Гостомель. Волонтеру, який хотів все врятувати, можуть дати 12 років 

Поліція, Бенксі, Гостомель. Волонтеру, який хотів все врятувати, можуть дати 12 років 

Ilona Kivva
Автор:
  • Відомий британський художник Бенксі у листопаді 2022 року відвідав Київську область. Тут він намалював сім муралів.
  • У грудні одне графіті, намальоване у Гостомелі на будинку під знесення, зрізали. Поліція відкрила провадження.
  • Організатором операції виявився математик, екоактивіст та волонтер. Разом з друзями він планував вчинити з витвором мистецтва традиційно як для робіт таємничого художника.

Волонтер Сергій Довгий, який з Канади повернувся до України, планував продати мурал Бенксі на одному з міжнародних аукціонів. На виручені гроші були б придбані автівки для українських воїнів. Всі свої дії Довгий разом з друзями документував на плівку, щоб потім підтвердити наміри, а заразом і вибачитися перед іменитим художником. Замість аукціону йому загрожують роки у в’язниці за ледь не мародерство, хоча автор витвору заяви в поліцію не подавав.

Заборона розповідає історію з контрверсійну історію з графіті в Гостомелі.


Зрізали картину Бенксі: Нацполіція затримала вісьмох людей

Восьмеро волонтерів вранці 2 грудня 2022 року приїхали до напівзруйнованого будинку у Гостомелі, що в Київській області. На стіні цієї будівлі на початку листопада відомий британський художник Бенксі намалював картину — жінка у халаті і протигазі, пишуть Ґрати

Вони зрізали частину утеплення зі стіни, на якому було зображення, та загорнули його в плівку. Час від часу повз групу чоловіків проходили мешканці сусідніх будинків, але ніхто їм не перешкоджав.

Коли роботу художника вже вантажили у автомобіль, до волонтерів підійшли представники Нацгвардії.

Читати більше новин в Telegram
Мурал, намальований Бенксі у Гостомелі в листопаді 2022 року. Фото: голова Нацполіції Київської області Андрій Нєбитов/Telegram

«Вони запитали, що ми тут робимо і чи є у нас дозвіл. Сергій [один із волонтерів] підійшов до них, показав свій паспорт і почав розповідати про будинок: що його зносять, а ми рятуємо роботу художника», — згадує один з учасників подій скульптор Олександр Дувінський, який в 2022 році маскує фарбами автівки для фронту.

Нацгвардійці викликали патрульну поліцію. На місце також прибули чиновники Гостомельської військової селищної ради. Після тривалої розмови правоохоронці затримали волонтерів і разом із картиною доправили до поліцейського відділку в Ірпені. Після формального допиту роботу художника конфіскували, а чоловіків відпустили. Втім, слідчі відкрили провадження за статтею про пошкодження майна (стаття 194 ККУ). Графіті оцінили в 9 млн гривень, підозрюваним загрожує до 12 років.

Сергій Довгий: волонтеру оголосили підозру

Організатором операції з порятунку виявився математик та волонтер з Києва Сергій Довгий. Чоловік закінчив механіко-математичний факультет у 2014 році і у серпні того ж року переїхав у Канаду. Захистив кандидатську дисертацію в університеті Манітоби і викладав там до 2019 року. Потім вирушив у геологічну експедицію, а 2020 року переїхав до Ванкувера. Він член організації Extinction Rebellion Ukraine. В Україну Сергій повернувся у листопаді 2021-го і залишився, розуміючи, до чого йде. Після початку повномасштабного вторгнення почав співпрацювати з однією з благодійних організацій, назву якої не розголошує, аби історія з графіті не вплинула на її репутацію.

У кримінальному провадженні він спочатку фігурував як свідок, але 30 грудня слідчі Нацполіції оголосили йому підозру. 

Сергій Довгий. Київ, 11 грудня 2022 року. Фото: Максим Каменєв, Ґрати

Чоловіка звинувачують в «завершеному замаху на таємне викрадення чужого майна в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану». За це йому загрожує від семи до 12 років позбавлення волі із конфіскацією.

6 січня стало відомо, що суддя Ірпінського міського суду Наталія Карабаза зобов’язала Довгого не залишати Київ без згоди слідчого, прокурора чи суду, повідомляти їх про зміну роботи та місця проживання та носити електронний браслет. Прокурор Бучанської окружної прокуратури Київської області Вадим Павлик просив цілодобовий домашній арешт.

Так зване викрадення, за словами Довгого, він організував не для власного збагачення. До його волонтерської організації звернулися мешканці того самого будинку, який розташований на вулиці Проскурівській в Гостомелі. Він поїхав його оглянути і натрапив на картину, в якій впізнав руку майстра. Повернувшись до Києва, чоловік дізнався, що зруйнований будинок і кілька сусідніх збираються знести вже у грудні, тому вирішив зрізати і зберегти роботу художника. 

Картину Довгий хотів продати на одному з міжнародних аукціонів (в ідеалі Sotheby’s), а виручені гроші витратити на допомогу українській армії, зокрема, покупку щонайменше 40 пікапів. До місцевої влади не звертався, бо не має до них довіри.

«Як українська влада зберігає якусь культурну річ? Досить згадати «Квіти України», «Довженко-Центр», втрачені мозаїки та інші культурні об’єкти по всій Україні. Я написав би в Sotheby’s. Тому що вони вже багато років продають роботи Бенксі. Якби сказали: “Хто ти такий?”, тоді я написав би в якийсь менший аукціон», — розповів виданню Сергій.

Також він планував перепросити у Бенксі. Для цього запросив з собою у Гостомель друзів-операторів, які мали зняти документалку про те, як картину зрізали і продали.

«Я думав у фільмі вибачитися перед Бенксі. Сказати, що якби не війна, я такого не робив би. Бо мені 32 роки, і я чомусь такого раніше не робив. Потім показати, що ми зробили і сказати, що наше відео — триб’ют тому, що Бенксі зробив в Україні», — каже Довгий.

Хто такий Бенксі

Banksy — це псевдонім британського художника, особистість якого залишається невідомою вже понад 30 років, пише BBC.

На початку 1990-х він розписував потяги та стіни у Брістолі. Тоді його помітила місцева преса, а в 2000-х роках його роботи почали з’являтися по всій Великій Британії та інших частинах світу.

Він створює графіті та мурали на дорогах, житлових будинках тощо, його роботи завжди несуть якесь політичне послання, зображене через прості карикатури. Вони продаються на найпрестижніших світових аукціонах за мільйони доларів. Також Бенксі випускає книги із фотографіями своїх робіт та знімає документальні фільми. 

На початку листопада-2022 художник відвідав Україну. Він намалював сім графіті: у Києві, Бородянці, Ірпені, Гостомелі та Горенці і у такий спосіб показав свою солідарність з українським народом. 

Бенксі у грудні також організував благодійний збір коштів на підтримку України. Він заявив, що продасть 50 авторських трафаретів з білим щуром, а виручені кошти передасть «друзям з України».

Раніше Заборона розповідала про скандал навколо «Квітів України» у Києві. Нині вже ліквідований Окружний адмінсуд столиці позбавив комплекс статусу пам’ятки архітектури, що знищенням історичного центру.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій