На випадок, коли вже нема часу бігти в укриття: де краще ховатися у квартирі

Ilona Kivva
Автор:
  • Більшість багатоквартирних будинків в Україні можна поділити на три типи: панельні, цегляні та монолітно-каркасні. Вони мають різну ступінь надійності.
  • Найкращий вихід — завжди йти в укриття, але якщо обстріл вже почався, є низка місць у будинку, де можна перечекати небезпеку.
  • Якщо таки стався приліт і ви опинилися під завалами, фахівці не радять намагатися вибратися самостійно.

У панельній чи цегляній будівлі найбільш безпечним під час тривоги буде вийти в загальний коридор, де немає вікон, або ж сховатися у дверному отворі опорних стін. А от у монолітно-каркасних будинках, які вважаються найстійкішими, краще йти у загальний коридор чи на сходові клітини для евакуації.

Заборона розповідає про правила безпеки у багатоквартирних будівлях.

Цегляні, панельні чи монолітні будинки: які найбільш безпечні

Через низьку точність російських ракет руйнувань зазнають житлові будинки. Найперше і найвідоміше правило: пролунала тривога — прямуйте до укриття. Якщо вам невідоме його розташування, інтерактивні карти можна знайти на сайтах міських рад, ДСНС та у застосунку «Дія».

Якщо ж вже немає часу чи можливості бігти до укриття, варто знати, де можна сховатися в будинку. Так, більшість багатоквартирних будинків в Україні можна поділити на такі типи:

  • панельні;
  • цегляні;
  • монолітно-каркасні.

Найбільш небезпечними при влучанні ракет чи шахедів є саме панельні будинки. Вони складаються з великих плит, які зʼєднані між собою. У разі руйнування однієї або кількох вся конструкція може втратити стійкість і обвалитися. 

Читати більше новин в Telegram

«Так, ці будинки витримають осколкові ураження, але влучання крилатою ракетою загрожує тим, що секція будинку просто складеться. Це ми вже неодноразово бачили», — каже інженер-конструктор та архітектор Дмитро Макагон.

Експерт рекомендує мешканцям панельних будинків все ж обирати спеціалізовані укриття. Якщо такої можливості немає, краще сховатися у дверному отворі опорних стін або вийти в загальний коридор, де немає вікон. Можна сховатись у підвалі, але у разі прямого влучання та обвалу будинку це буде небезпечно.

Безпечні і небезпечні місця у багатоквартирному будинку. Інфографіка: ГУ ДСНС України у Львівській області

Цегляні будинки є більш стійкими, адже цегляна кладка має більшу міцність та стійкість до деформацій. Але у них також є небезпека обвалу, тому що при будівництві використовували пустотні плити перекриття. Через це у разі обстрілу варто також ставати у дверних отворах.

А от найбезпечнішими вважаються монолітно-каркасні будинки. Цей тип будівель найбільш розповсюджений у сучасному житловому будівництві. 

«Такі будівлі можуть витримати навіть пряме влучання крилатих ракет. При будівництві сучасних висоток враховують ризик обвалення, що прогресує. Тобто вибухом може вибитися кілька колон, але лавиноподібного обвалення, як у панельних будинках, не буде. Найбезпечнішим місцем у таких будинках є загальний коридор та сходові клітини для евакуації», — каже Дмитро Макагон.

Важливо! Якщо таки стався приліт і ви опинилися під завалами, фахівці не радять намагатися вибратися самостійно. Це може спричинити новий завал. Йдучи в укриття чи то у найбезпечніше в квартирі місце, беріть із собою мобільний телефон — так ви зможете повідомити про себе рятувальникам. Також час від часу при розборі завалів рятувальники влаштовують хвилину тиші, щоб почути людей, тож телефоном можна подати звуковий сигнал.

Раніше Заборона розповідала про лайфхаки та поради, які допоможуть перевести дім в енергоефективний режим та подбати про безпеку під час відключень електрики.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій