Найкрутіший у світі диктатор. У Сальвадорі переобрали президентом Букеле: чому популярний
- У Сальвадорі пройшли президентські вибори. Переміг Найіба Букеле — чинний голова держави.
- Громадяни країни вперше переобрали президента. Раніше це забороняла Конституція.
- Букеле назвав себе «найкрутішим диктатором у світі» після звинувачень від США у 2021 році.
Ще 10 років тому Сальвадор був однією з найнебезпечніших країн у світі. Букеле, нехтуючи Конституцією та правами людей, вдалось досягнути суттєвого зниження показників злочинності і він продовжує війну проти банд. Люди, які голосують за нього, стверджують, що закон не захищає від банд так, як це робить лідер країни.
Заборона розповідає про нового старого президента Сальвадора Найіба Букеле.
Найіба Букеле: коротко про популярного президента
У Сальвадорі пройшли президентські вибори на яких переміг чинний голова держави. Найіб Букеле став першим в історії країни, кого переобрали громадяни. Він набрав близько 80% голосів, коли найближчий конкурент не взяв і 10%, пише Associated Press.
«Перемога Букеле була зустрінута ревом з боку натовпу. Люди вдягали футболки, шарфи, капелюхи, маріонетки, маски та брали з собою картонні фігури в натуральну величину, прикрашені його обличчям», — йдеться в репортажі з Сальвадору.
Букеле називає себе «найкрутішим диктатором у світі» — так він змінив свій статус у Twitter (X) після критики зі сторони адміністрації Джо Байдена у 2021 році. Тоді уряд змінив Конституцію, щоб дозволити йому переобратись на другий термін (головний закон Сальвадора не дозволяв цього). У США засудили Букеле за те, що поставив демократію під загрозу.
Читати більше новин в Telegram«Повороту немає. Ці вибори знаменують консолідацію авторитарної моделі правління в Сальвадорі, яку схвалив народ», — сказав юрист і директор неурядової організації Citizen Action Едуардо Ескобар.
Сальвадор: боротьба з бандами
Букеле отримав можливість переобратись завдяки ефективній політиці з придушення місцевих банд. У 2019 році політик заповнив вакуум, який самі створили традиційні партії в Сальвадорі, які роками чергувались при владі: Консервативний Національно-республіканський альянс (ARENA) та лівий Фронт національного визволення Фарабундо Марті (FMLN). Партії дискредитували себе власною корупцією та неефективністю.
Проте критики вказують на грубе перевищення повноважень силовиками та Букеле. Президент на два роки отримав надзвичайні повноваження для боротьби зі злочинністю. В результаті Сальвадор став країною з найвищим рівнем увʼязнень, посадивши за ґрати 76 000 громадян — це понад 1% населення Сальвадору. Правозахисники наголошують на порушеннях прав людини, безпідставних арештах, а також катуваннях і смерті понад 150 увʼязнених під час придушень угруповань. При цьому уряд частково визнав помилки, звільнивши близько 7 000 людей.
Попри все, багато сальвадорців люблять Букеле. Десять років тому країна була найнебезпечнішою для життя у світі, але після хвилі суперечливих арештів ситуація вирівнялась. Президент обіцяє продовжувати «надзвичайний стан» і це було ключовим елементом передвиборчої кампанії.
Переобрання викликає тривогу демократичного світу, оскільки за час свого президентства він тільки насичував владу та суди лояльними фігурами, а також змінював законодавство, щоб зосередити владу у власних руках. Президент має дати присягу на свій другий термін вже 1 червня.
«Конституція ніколи не давала мені безпеки, Конституція мене не годувала. Банди вбивали по 50 людей на день. Де Конституція нас захищала? У моєї невістки вбили 13-річну доньку, де тоді була Конституція?» — заявив 44-річний Габріель Гомес, який проголосував на виборах за Букеле.
Раніше Заборона розповідала про повстання мафії в Еквадорі. Бойовики навіть захопили телеканал і влаштували погроми на вулицях майже всіх міст країни.
Читати більше новин в Telegram