'
Читаєте зараз
Якщо ви думали, що найодіознішим гауляйтером був Кирило Стремоусов, ви помиляєтеся. Розповідаємо історію «донського козака» і коваля мечів, якого призначили «головою Шевченкового»

Якщо ви думали, що найодіознішим гауляйтером був Кирило Стремоусов, ви помиляєтеся. Розповідаємо історію «донського козака» і коваля мечів, якого призначили «головою Шевченкового»

Polina Vernyhor

8 вересня Збройні сили України звільнили від окупації селище Шевченкове в Харківській області. Під час російської окупації ним «керував» міський ретроман коваль, який виготовляв мечі та одягався як більшовик і козак одночасно. Журналісти Заборони побували в Шевченковому й дізналися історію дивного гауляйтера.


Людина з народу

«Тут багато сепарів, які чекали на “русскій мір”, — розповідає місцева мешканка Вікторія Ходак. — Повибігали зустрічати. Росіяни їхали не як на війну, а наче на парад. Ті, хто їх очікував, потім опинилися в адміністрації».

Людиною, що зайняла головний стіл Шевченківської адміністрації, став місцевий ретроман, який одягався наче кубанський або донський козак та більшовик одночасно. Андрій Стрижко — бородатий чоловік у чорній атласній косоворотці та хутряній шапці — народився в Узбекистані. Ніхто з місцевих не може напевно сказати, коли саме він із дружиною Вітою переїхав до Шевченкового. 

Російська окупаційна влада відома тим, що призначає на місця гауляйтерів диваків та політичних аутсайдерів, які займали периферію українського політикуму, або ж просто людей, які нічого не знають про адміністративні та менеджерські механізми. Наприклад, героєм мемів став антиваксер, прихильник езотерики й мандрівник Кирило Стремоусов. Стрижко ж працював ковалем, інколи виковував мечі та шаблі й — за що його, імовірно, призначили «головою Шевченкового» — любив підкреслювати проросійську позицію. Він вивішував на подвірʼї прапор СРСР та триколор, ніби визнаючи спадкоємність двох країн. У Шевченковому його сприймали як міського божевільного, який відрощує козачі вуса та ходить із георгіївською стрічкою девʼятого травня.

«Тут пів району таких, якщо не зачистити. Було багато охочих [на посаду «голови Шевченкового»]: на місце приходилося по пʼять людей, щоб керувати й набирати штати», — розповідає Ходак. 

Коли селище окупували, Стрижко почав співпрацювати з російськими солдатами — ті приганяли до нього в кузню на ремонт військову техніку. 

«Коли ми збиралися на якісь заходи — він у козацькій папасі, з георгіївськими стрічками. Це його вирізняло. [Українські] служби про це знали, поліція також. Він поводився неагресивно, але заявляв про проросійську позицію, — розповідає Забороні заступниця селищного голови Шевченкового Світлана Захарченко. — Була інформація про те, що він їх зустрічав, коли з’’явилися перші російські бригади. Вони в нього одразу поселилися. Там і російські пісні звучали, і триколор одразу був у дворі».

Діло сімейне

На початку травня окупанти призначили коваля «селищним головою». Одним із перших рішень Стрижка на цій посаді було провести за знесення памʼятника Героям АТО в Шевченковому. «Референдум» пройшов успішно: памʼятник знесли.

Уперше в ролі гауляйтера Стрижка помітили на відео, де він разом з іншим чоловіком зриває герб України з будівлі в Шевченковому. Потім він разом із дружиною Вітою та секретаркою селищної ради Надією Шелюг зʼявився на фото із засідання, яке проводив призначений окупантами «голова військово-цивільної адміністрації Харківської області» Віталій Ганчев.

До повномасштабного вторгнення дружина Стрижка Віта працювала в селищній раді помічницею секретаря. Коли її чоловіка призначили «головою Шевченкового», вона стала його заступницею. У подружжя є 24-річний син Михайло — його також прилаштували працювати в адміністрації на посаду «начальника госпвідділу».

За тиждень до контрнаступу Збройних сил України Стрижка раптово прибрали з посади селищного голови, а на його місце призначили Людмилу Одерій, яка до 24 лютого працювала в Територіальному центрі Шевченківської райадміністрації.

Коли російські війська відступали, вони забрали із собою і гауляйтерів. Кілька місцевих, з якими Забороні вдалося поспілкуватися, сказали, що Стрижко тікав із селища на танках. Зараз Стрижко в Москві, де позує перед Кремлем для френдів з «Однокласників». Хоча, тікаючи танком з України, він залишив позаду дружину та сина — їх затримала СБУ.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій