Нас тепер 8 мільярдів. Це добре чи погано: в ООН спрогнозували наслідки перенаселення
- ООН визнала 15 листопада 2022 року днем 8 мільярдів людей на Землі.
- Наступне збільшення популяції ще на мільярд прогнозують у 2037 році.
- Протягом 2022-2050 років населення 61 країни зменшиться на 1%.
15 листопада кількість мешканців Землі сягнула 8 мільярдів. Організація Об’єднаних Націй у 2023 році прогнозує зміну найбільш густонаселеної країни — тепер нею стане Індія замість Китаю.
Заборона розповідає про дані ООН щодо збільшення популяції людей.
Проблема перенаселення
Людство досягнуло свого першого мільярда у 1804 році, тобто лише через 300 000 років після появи Homo sapiens. Збільшити кількість у вісім разів вдалося лише за 212 років, а останній мільярд 12 років. В ООН запевняють, що надалі кількість населення збільшуватиметься повільніше, тому 9 000 000 000 прогнозують у 2037 році.
«Цей день — нагода відзначити наше розмаїття, визнати нашу загальну людяність і захопитися досягненнями в галузі охорони здоров’я, які дозволили збільшити тривалість життя та різко знизити материнську та дитячу смертність. Водночас це нагадування про нашу спільну відповідальність за турботу про нашу планету та момент для роздумів про те, де ми все ще не виконуємо своїх зобов’язань один перед одним», — наголошує генсекретар ООН Антоніу Гутерреш.
У звіті World Population Prospects 2022 зазначається, що протягом останніх десятиліть народжуваність у багатьох країнах світу значно скоротилась. Дві третини всіх людей проживають у регіонах, де показник народжуваності нижчий за 2.1 дитини на жінку. Такий рівень дозволяє зберігати нульове зростання населення в довгостроковій перспективі, проте лише для країн з невисоким рівнем смертності.
Читати більше новин в TelegramВчені також прогнозують, зменшення кількості населення на 1% у 61 країні за 2022-250 роки. Причиною вважають стабільно низький рівень народжуваності, що постійно знижується через освіту, кліматичні зміни та високий рівень еміграції. Більша частина прогнозованого зростання світового населення до 2050 року зосередиться у восьми країнах: Демократичній Республіці Конго, Єгипті, Ефіопії, Індії, Нігерії, Пакистані, Філіппінах і Об’єднаній Республіці Танзанія.
Скільки людей буде у 2100 році: прогноз
Через можливі природні катаклізми, пандемії, спричинені людською діяльністю темпи приросту сповільняться. Так, наприклад, COVID-19 несподівано сколихнув демографічну ситуацію у світі, вплинувши на всі три компоненти зміни населення — тривалість життя, народжуваність та смертність.
Зокрема, декілька років тому в ООН вважали, що до 2100 року кількість мешканців Землі сягне 11 мільярдів. Проте вже на початку 2022 року через зменшення середньої кількості дітей в сім’ях в організації знизили прогнози до приблизно 10.4 мільярдів.
Дослідники Міжнародного інституту прикладного системного аналізу у Відні в 2018 році прогнозували збільшення популяції людей до 9,7 мільярда у 2070 році. Але, за їхніми даними, до кінця століття кількість населення повинна впасти приблизно до 9 мільярдів.
Інститут показників охорони здоров’я Сіетла запевняє, що чисельність населення досягне свого піка у 2064 році і стане дорівнювати 9.7 мільярда. Проте раніше, ніж закінчиться століття, зменшиться до 8.8 мільярда.
Окрім цього, людство стикнеться зі старінням нації. На думку вчених, частка світового населення 65+ зросте з 10% у 2022 році до 16% у 2050 році. Прогнозується, що на той час кількість людей такого віку у світі буде удвічі більшою за кількість дітей до 5 років. Ця тенденція вже спостерігається у Китаї, що скоро віддасть перше місце за рівнем густонаселеності Індії. Дослідники очікують, що у наступну чверть століття в країні буде 300 мільйонів людей старше 60. Це, своєю чергою, напружуватиме державні ресурси. Зокрема, витрати на охорону здоров’я зростуть вдвічі.
Раніше Заборона розповідала про вплив зміни клімату на поступове ускладнення перебіг хвороб у людей.
Читати більше новин в Telegram