Читаєте зараз
NASA здійснить перший за 50 років політ на Місяць: це ще один крок до освоєння Марса 

NASA здійснить перший за 50 років політ на Місяць: це ще один крок до освоєння Марса 

Ilona Kivva
Автор:
https://twitter.com/NASA/status/1601995737449263104
  • Одним із наймасштабніших проєктів NASA є місячна програма Artemis, ключовим завданням якої є повернення людей на супутник Землі.
  • Перший етап успішно завершено у грудні 2022 року. Він передбачав навколомісячний політ найпотужнішої у світі ракети.
  • Космічне агентство оголосило про запуск місії Артеміда-2, яка передбачає політ вже з екіпажем.

Перший за 50 років політ до Місяця здійснить команда з чотирьох астронавтів, серед яких вперше будуть афроамериканець та жінка. Місія є частиною глобального проєкту з відправки перших космонавтів на Марс.

Заборона розповідає про програму Artemis. 


Артеміда: що за місія

«Артеміда» (Artemis) — масштабна багатомільярдна програма, яку реалізовує Національне космічне агентство США (NASA). 

Проєкт має чотири основні етапи:

  • Artemis I — перший запуск космічного корабля «Оріон» без екіпажу. Мав провести 42 дні на орбіті Місяця (завершено);
  • Artemis II — перший політ космічного корабля «Оріон» з екіпажем у складі чотирьох астронавтів з метою облетіти Місяць (очікується у травні 2024 року);
  • Artemis III — перший політ з висадкою екіпажу на Місяць, де двоє астронавтів мають провести близько тижня (заплановано на 2025 рік);
  • Artemis IV — політ екіпажу до космічної станції Lunar Gateway, яка має бути запущена на орбіту Місяця (попередньо заплановано на березень 2026 року).

«Завдяки Artemis NASA висадить людей на Місяць, використовуючи інноваційні технології для дослідження більшої частини місячної поверхні, ніж будь-коли раніше. Ми співпрацюватимемо з нашими комерційними та міжнародними партнерами, щоб створити першу довгострокову присутність людини-робота на Місяці та навколо нього. Потім ми використаємо те, що ми дізналися про Місяць і на Місяці, щоб зробити  наступний гігантський стрибок: відправити перших астронавтів на Марс», — кажуть у NASA.

Читати більше новин в Telegram

Artemis-1: коли і як завершилася

Космічний корабель Orion — найпотужніша ракета у світі — із трьома манекенами на борту, її запустили у космос 16 листопада 2022 року. Він мав провести там 42 дні, але було вирішено повертати корабель на Землю через 25.5 днів. Так, вже 11 грудня 

«Оріон» успішно приводнився у Тихому океані біля острова Гваделупа. Цей день вважається офіційним завершенням першої фази програми Артеміда.

Наступні кілька годин рятувальні бригади витягували Оріон з води. Інженери провели кілька додаткових тестів перед тим, як вимкнути космічний корабель і передати його групі відновлення на борту USS Portland. Звідси Orion буде транспортований в Космічний центр імені Кеннеді в штаті Флорида, де вчені досліджуватимуть зібрані кораблем дані.

Під час польоту Оріон пройшов 1.4 млн миль, двічі облетівши Місяць і навіть побив рекорд Національного космічного агентства США за дальністю польоту космічного корабля, призначеного для астронавтів, — він пройшов приблизно 401 798 км від Землі.

«Від запуску найпотужнішої ракети у світі до виняткової подорожі навколо Місяця та назад на Землю. Це велика перемога для NASA, Сполучених Штатів, наших міжнародних партнерів і всього людства», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон. 

Artemis-2: хто полетить до Місяця

NASA запускає місію Артеміда-2, яка передбачає пілотований політ до Місяця. Висадка не передбачена, тільки обліт супутника. Головна мета — прокласти шлях до висадки майбутніх місій на поверхню супутника Землі, пише Deutsche Welle.

Вже названо імена астронавтів, які стануть першими за останні 50 років:

  • Рід Вайзман — командир Orion. Раніше очолював Управління астронавтів NASA і брав участь у місії на Міжнародну космічну станцію (МКС) 2015 року;
  • Крістіна Кох — стане першою жінкою-астронавтом у місячній місії.  Вона працювала бортінженером на МКС у кількох експедиціях, а у 2019 році брала участь у першому повністю жіночому виході у відкритий космос. Є рекордсменкою з найтривалішого безперервного перебування жінки в космосі — 328 днів;
  • Віктор Гловер — стане першим афроамериканцем, який візьме участь у місії до Місяця. У 2013 році він працював у Сенаті США, а потім приєднався до NASA. Свій перший політ здійснив у 2020 році, пізніше працював бортінженером на МКС, а у 2021 році став заступником командира космічного корабля Crew-1 SpaceX;
  • Джеремі Гансен — вперше вирушить в космос. Він канадець і довгий час служив у Королівських військово-повітряних силах країни.  

Запуск у космос запланований на кінець 2024 або початок 2025 року. Астронавти здійснять 10-денний політ навколо Місяця.

Цікаво! Це вже не перша місячна програма НАСА. Перша мала назву Аполлон і реалізовувалася в 1961-1972 роках. Загалом у рамках програми виконали шість польотів із посадкою на Місяці. Найвідоміший — політ у 1969 році. Саме тоді Ніл Армстронг, Баз Олдрін та інші стали першими людьми, що побували на Місяці. 

Раніше Заборона розповідала про дивовижні проєкти, які реалізовує космічне агентство США. Більшість з них ще 20 років тому вважалися науковою фантастикою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій