Читаєте зараз
Населення Землі різко скоротиться: коли чекати вимирання

Населення Землі різко скоротиться: коли чекати вимирання

Ilona Kivva
Автор:
  • У 1968 році було запропоновано теорію демографічної бомби — передбачає критичне перенаселення, яке призведе до вимирання.
  • За даними ООН, до середини століття чисельність людей у світі досягне 9.7 млрд і продовжуватиме зростати.
  • Зроблене на замовлення Римського клубу дослідження частково спростовує прогноз. 

Населення Землі може досягнути піку до 2050 року, але потім, ймовірно, різко скоротиться принаймні на третину. Причиною стане не вимирання, а позитивні зрушення, серед яких додаткові податки для заможних верств населення, а також підвищення рівня освіти, особливо серед жінок у країнах, що розвиваються.

Заборона розповідає про результати дослідження Earth4All.


Демографічна бомба: що це і коли спрацює

Демографічна, або популяційна бомба (population bomb) передбачає таке зростання кількості населення, при якому жодних ресурсів вже не вистачає. Поняття у 1968 році ввели професори Стенфордського університету Пол Ральф та Енн Хауленд Ерліхи, пише Smithsonian Magazine.

Вони прогнозували, що коли так звана бомба вибухне, людство стикнеться зі світовим голодом, серйозним дефіцитом викопних ресурсів, хворобами і у кінцевому результаті вимиранням. Теорія стала особливо популярною у XX столітті в роки бейбі-буму.

Її частково підтвердив аналіз ООН, проведений у 2022 році. Експерти організації тоді порахували, що до середини століття чисельність населення світу досягне 9.7 млрд і продовжуватиме зростати ще кілька десятиліть після цього.

Читати більше новин в Telegram

Перенаселення Землі може відбутися до 2050 року — Earth4All

Авторитетна міжнародна ініціатива Earth4All, яка вивчає необхідні для процвітання планети в майбутньому зміни, провела інше дослідження на замовлення Римського клубу. Метою було перевірити теорію та дати більш ґрунтовний прогноз на найближчі десятиліття.

Цікаво! Римський клуб — це організація, до якої входять колишні глави держав, науковці та експредставники ООН. Вони пропонують рішення для глобальних проблем, з якими стикається людство. 

Команда науковців та економістів використала нову методологію, яка включає соціальні та економічні чинники, що мають доведений вплив на народжуваність: підвищення рівня освіти і доходів. 

Кінцеві дані кардинально відрізняються від оприлюднених ООН. Так, всебічний науковий аналіз показав, що демографічна бомба може взагалі не вибухнути, хоч піку, ймовірно, таки буде досягнено.

Аналітики вважають, що є два варіанти розвитку подій:

  • населення планети сягне 9 млрд людей у 2046 році, але у 2100 році знизиться до 7.3 мільярда. У такому випадку ймовірні соціальні колапси, що стануться у найближчі десятиліття (орієнтовно до 2050 року);
  • уряд підвищить податки для заможних, щоб інвестувати в освіту, соціальні послуги та покращення якості життя — у такому випадку чисельність населення може досягти максимуму в 8.5 млрд вже до 2040 року, а потім скоротиться до 6 млрд до кінця століття. За цим передбачаються значні досягнення до середини століття для людського суспільства та природного середовища.

«До 2050 року викиди парникових газів будуть приблизно на 90% нижчими, ніж у 2020 році, і все ще знижуватимуться. Викиди, що залишилися в атмосфері від промислових процесів, усе більше видалятимуть шляхом уловлювання та зберігання вуглецю. З плином століття більше вуглецю вловлюється, утримуючи глобальну температуру нижче 2C. Дика природа поступово відновлюється і знову починає процвітати в багатьох місцях», — говориться у звіті про позитивні наслідки другого сценарію.

Повпливають на це зниження кілька факторів:

  • зниження народжуваності (шляхом підвищення рівня освіти, особливо серед жінок та інші державні програми);
  • додаткові податки для заможної меншості, аби оплатити ініціативи.

Науковці кажуть, що обидва прогнози у будь-якому випадку є гарною новиною для світу, адже після подолання демографічного сплеску тиск на природу та клімат має почати послаблюватись, а також пов’язана з цим соціальна та політична напруга. Водночас зменшення чисельності населення може створити нові проблеми, такі як скорочення робочої сили та збільшення навантаження на охорону здоров’я, пов’язане зі старінням суспільства (це вже відбувається у Японії та Південній Кореї).

Цікаво! Станом на 2022 рік чисельність населення Землі становило 8 млрд людей. Найбільше за збільшення народжуваності відповідальні вісім країн: Демократична Республіка Конго, Єгипет, Ефіопія, Індія, Нігерія, Пакистан, Філіппіни та Танзанія.

Раніше Заборона розповідала про аналіз комп’ютера MIT, який також було зроблено на замовлення Римського клубу. Машина спрогнозувала кінець життя на Землі. Загибель цивілізації відбуватиметься у кілька етапів — перший з них вже стався 2020 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій