'
Читаєте зараз
Наступ неминучий: військові аналітики очікують звільнення ЗСУ Херсона

Наступ неминучий: військові аналітики очікують звільнення ЗСУ Херсона

Ilona Kivva
Автор:
  • Кремль може готувати теракт на дамбі Каховської ГЕС.
  • Річка Дніпро розділяє Херсонську область на східний і західний берег. Контроль ЗСУ над крайнім позбавить РФ можливості проводити наземні атаки на південний захід України.
  • Теракт на ГЕС може бути прикриттям, щоб виправдати масований відступ, а не його причиною.

Успішний контрнаступ українських захисників на Херсонському напрямку є найбільш ймовірною причиною підготовки російських військ до відступу у регіоні. Річ у тім, що переправа через Дніпро вимагає часу. Тож у разі швидкого звільнення західної частини області, росіяни можуть залишитися без великою кількості військових потужностей.

Заборона розповідає про прогноз ISW та про ймовірні підступні плани росіян.


РФ виводить війська з Херсонської області

Ріка Дніпро фактично ділить регіон на два береги. Командування російської армії, скоріш за все, створює умови для виведення військ із західної частини регіону. Саме ця сторона річки є вкрай важливою ділянкою Контроль над нею означає, що росіянам буде надзвичайно важко проводити наземні атаки на південний захід України, пишуть у Інституті вивчення війни (ISW).

Схематичний поділ Херсонської області річкою Дніпро. Фото: скриншот Google Maps

Це підтверджують і місцеві Telegram-канали. Так, за інформацією одного з таких порталів, російські війська 20 жовтня 2022 року розформували та пограбували пожежну частину в обласному центрі, а пожежні машини та викрадені цивільні автомобілі переправили до Голої Пристані (східний берег).

Читати більше новин в Telegram

Росіяни також почали перекидати військову техніку на східний берег річки вантажним поромом, йдеться у розслідуванні «Схем». Судно прибуває до Нової Каховки (східний берег) повністю завантаженим, а відбуває до острова Козацький (західний берег) пустим. Розслідувачі вважають, що перевезення військових потужностей почалося ще на початку жовтня 2022 року.

Схема переправлення техніки РФ через Дніпро. Фото: Радіо Свобода 

«У сукупності це свідчить про те, що російські війська, ймовірно, навмисно виводять велику кількість особового складу та техніки із західного берега річки Дніпро в очікуванні неминучого наступу Збройних сил України. Росіяни, ймовірно, навчилися, принаймні частково, зі своїх невдач під час панічного відступу з Харківської області. Військово розумно було б вивести людей і техніку в належному стані, щоб уникнути ще одного руйнівного розгрому», — кажуть військові аналітики ISW.

Каховська ГЕС: Кремль може готувати теракт

Ще однією ймовірною причиною у Інституті вивчення війни вважають ймовірну підготовку атаки РФ на Каховську гідроелектростанцію. Так, росіяни, ймовірно, замінували дамбу ГЕС, яка утримує понад 18 млн кубометрів води. Її підрив може призвести до стрімкого затоплення населених пунктів уздовж Дніпра, включно з Херсоном. 

«Російські джерела звинувачують українські сили в обстрілі Каховської ГЕС і широко поширюють графіки, на яких зображено шлях затоплення в разі прориву дамби. Таким чином вони, ймовірно, створюють інформаційні умови, щоб підірвати дамбу після відступу і звинуватити Збройні сили України», — кажуть експерти. 

Водночас теракт на ГЕС може бути прикриттям, щоб виправдати масований відступ, а не його причиною.

Однак за будь-яких причин руйнування греблі Каховської електростанції набагато більше нашкодить російським військам, ніж українським силам, переконаний аналітик Defense Express Сергій Згурець.

«Якщо росіяни наважаться підірвати греблю, то більше буде підтоплений лівий берег Дніпра. Саме на цій ділянці розташована велика кількість російських військ. Зокрема командування та артилерія, яка обстрілює територію України на правому березі Дніпра. Тому підрив греблі та розливання води створює більшу загрозу для російських військ», — пояснив Згурець.

Раніше Заборона розповідала про виграшну стратегію для ЗСУ зі слів військових аналітиків з Інституту вивчення війни та розвідки Великої Британії. Відповідно до схеми, Росія може залишитися без головного логістичного вузла та основної авіабази на території України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій