Натхненні «Колумбайном». Розповідаємо про феномен скулшутінга, коли школярі вбивають інших школярів

Yuliana Skibitska
Натхненні «Колумбайном». Розповідаємо про феномен скулшутінга, коли школярі вбивають інших школярів

У вівторок, 11 травня в казанській гімназії розстріляли учнів — загинуло щонайменше 9 людей. Різні російські медіа повідомляють, що злочинців було двоє, але затримали поки тільки одного — 19-річного Ільназа Галявієва, який закінчив цю школу чотири роки тому. За кілька днів до нападу він завів телеграм-канал, у якому називав себе «богом», а вранці перед стрільбою заявив, що «уб’є величезну кількість біосміття», після чого вчинить самогубство. Це далеко не перший скулшутінг у Росії — а лідером зі шкільних убивств вважається США. Заборона розповідає про феномен таких злочинів.


Що таке скулшутінг

Скулшутінг — це збройний напад найчастіше учня на школярів у навчальному закладі. Злочинець може використовувати як вогнепальну, так і холодну зброю. Скулшутінг відрізняється від терактів із захопленням шкіл, як це було, приміром, у Беслані. У другому випадку терористи мають конкретну мету: у Беслані йшлося про виведення федеральних військ Росії з території Чечні. У скулшутінга такої конкретної мети немає — тільки вбити якомога більше людей під час хаотичної стрілянини.

Перше місце зі стрілянини в школах посідає США. У 1927 році в школі міста Бат місцевий фермер вбив 44 людини, у 2012 році в початковій школі «Сенді Хук» колишній учень Адам Ленз вбив 27 осіб і наклав на себе руки. Однак найбільш відомим вважається скулшутінг у школі «Колумбайн» в 1999 році. Двоє підлітків — Ерік Гарріс і Дилан Кліболд — планували підірвати школу, однак саморобні бомби не спрацювали, і тоді вони почали розстрілювати всіх, хто був у приміщенні, після чого наклали на себе руки. Усього загинуло 15 осіб, включно із самими стрільцями.

Масові розстріли в школах траплялися також у Канаді — вбивство в політехнічному коледжі Монреаля, Фінляндії — вбивство в школі міста Йокела, Німеччині — вбивство в Гутенбергу, і в Росії. З 2014 року в Росії зафіксували щонайменше 15 випадків нападів у школах — стрілянина в Казані стала шістнадцятим. Ці 15 випадків включають також і стрілянину в анексованому Криму у 2018 році — у політехнічному коледжі Керчі 18-річний Владислав Росляков, який там навчався, вбив 21 людину й пізніше застрелився.

Феномен «Колумбайну»

Трагедія в «Колумбайні» — ключова для історії скулшутінга. У 2009 році соціолог Ральф Ларкін написав, що Гарріс і Кліболд заклали сценарій для наступних випадків стрілянини в школах. У них з’явилося багато наслідувачів, які навіть заснували свою спільноту «колумбайнерів». Журналіст Дейв Каллен, автор книги про вбивства в «Колумбайні», пояснював цей феномен тим, що Ерік і Дилан стали своєрідними Робін Гудами для підлітків, з яких знущаються в школах.

Меморіал загиблим від стрілянини в «Колумбайні»

«Дехто з підлітків говорив мені, що Дилан і Ерік — єдині, хто за них заступився. Бути покинутим у школі — травматичний досвід. Багатьом здається, що школа — це назавжди. І що їм ніколи не вдасться включитися в соціум і це неможливо змінити. І для таких дітей «Колумбайн» — виграшний лотерейний білет: він дає ілюзію швидкого розв’язання всіх проблем одразу», — пояснював Каллен в інтерв’ю «Медузі». «Керченський стрілець» Росляков також міг надихатися «Колумбайном» — наприклад, він був одягнений так само як Ерік Гарріс у день стрілянини. Хоча, за словами Дейва Каллена, найчастіше захоплюються Диланом Кліболдом — у нього склався образ тендітного хлопчика, який страждав від депресії. Крім того, стрілки ретельно готувалися до розстрілу: Ерік вів щоденник, де розповідав про свою ненависть до світу — його можна знайти в інтернеті. Збереглися також і любительські відеозаписи, де Ерік і Дилан тренуються стріляти. У день вбивства стрілки одяглися в одяг, що запам’ятовувався. Усі ці атрибути підігрівають інтерес колумбайнерів і викликають бажання наслідувати вбивць, говорить Дейв Каллен.

Кадри з аматорських зйомок Еріка Гарріса і Дилана Кліболда

Каллен додає, що наслідувачі Еріка й Дилана також розуміють, що згадка про «Колумбайн» автоматично підвищить увагу медіа: «У певному сенсі це причина того, чому люди продовжують здійснювати аналогічні напади. Вони розуміють, що, додавши елемент «Колумбайну», привернуть до себе більше уваги».

Кадри з аматорських зйомок Еріка Гарріса і Дилана Кліболда

Цькування й булінг як причина скулшутінга

Вбивство в «Колумбайні» підняло тему шкільних відносин, цькування та молодіжних субкультур. Але найчастіше дискусія була неконструктивною: остракізму зазнали готи, яких безпідставно пов’язали з вбивцями Еріком Гаррісом і Диланом Кліболдом, а також фанати таких рок-груп, як Nine Inch Nails і Marilyn Manson.

Потужна моральна паніка виникла й довкола інтернету, а також насильства у відеоіграх і фільмах. Наприклад, пропонували заборонити гру Doom, у якій треба вбивати ворогів — Ерік був фанатом цієї гри й навіть малював деякі її рівні. Звинуватили й антидепресант флувоксамін, який приймав Ерік — серед його побічних ефектів є підвищена агресивність. Проте швидше за все причиною маніакальної поведінки підлітків стало шкільне цькування, якому вони регулярно піддавалися.

Американські слідчі, які працювали з підлітками, що влаштували стрілянину в школах, зазначали, що ті самі зізнавалися: вони пішли на насильство через переслідування з боку своїх товаришів по навчанню, а також свою відчуженість від колективу.

Водночас єдиного портрета злочинця немає. Вбивці можуть піддаватися цькуванню в школі, як Ерік і Дилан — але водночас жити в щасливій родині. Інші ж не стикалися із сильним булінгом від однокласників, але постійно піддавалися насильству з боку рідних. Американські дослідники говорять, що виявили лише кілька спільних особливостей таких злочинців: найчастіше вони довго готуються до злочину, навіть повідомляючи про нього попередньо вузькому колу людей.

«Переважна більшість людей, що вчинили напад, страждали від клінічної депресії, — говорить Дейв Каллен. — У підлітковому віці депресію можна виявити — провести нескладне анкетування. Це може зробити будь-хто крім батьків: діти часто їх обманюють, захищаючи себе або бажаючи уникнути почуття провини».

Заборони, які не працюють

Після трагедії в «Колумбайні» в США прийняли низку законів і заборон. Виникли суперечки про необхідність посилити контроль над вогнепальною зброєю в консервативних у цьому питанні США. У 2000 році на федеральному та державному рівнях набрав чинності закон, який заборонив імпорт високомістких магазинів і зробив обов’язковими запобіжники на зброї.

Стрілянина прискорила і впровадження в американських навчальних закладах політики нульової толерантності до зброї, прийнятої ще в 1994 році. Однак це не допомогло розв’язати проблему. Масові вбивства в американських школах продовжилися, і деякі з них затьмарили «Колумбайн» за кількістю жертв.

Після стрілянини в Керчі російський Слідчий комітет заявив, що розробив якісь «рекомендації» щодо запобігання стрілянині в школах. Сьогодні російський президент Володимир Путін доручив посилити контроль над обігом цивільної зброї. Однак практика показує, що в країнах із жорсткішими нормами щодо вогнепальної зброї використовують холодну — так відбувається в Японії й у тій же Росії. Крім того, стрілки часто використовують саморобну вибухівку — за бажання рецепт її виготовлення можна знайти в інтернеті, навіть якщо ці сайти заборонені.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору