'
Читаєте зараз
Натхненні «Колумбайном». Розповідаємо про феномен скулшутінга, коли школярі вбивають інших школярів

Натхненні «Колумбайном». Розповідаємо про феномен скулшутінга, коли школярі вбивають інших школярів

Yuliana Skibitska
Натхненні «Колумбайном». Розповідаємо про феномен скулшутінга, коли школярі вбивають інших школярів

У вівторок, 11 травня в казанській гімназії розстріляли учнів — загинуло щонайменше 9 людей. Різні російські медіа повідомляють, що злочинців було двоє, але затримали поки тільки одного — 19-річного Ільназа Галявієва, який закінчив цю школу чотири роки тому. За кілька днів до нападу він завів телеграм-канал, у якому називав себе «богом», а вранці перед стрільбою заявив, що «уб’є величезну кількість біосміття», після чого вчинить самогубство. Це далеко не перший скулшутінг у Росії — а лідером зі шкільних убивств вважається США. Заборона розповідає про феномен таких злочинів.


Що таке скулшутінг

Скулшутінг — це збройний напад найчастіше учня на школярів у навчальному закладі. Злочинець може використовувати як вогнепальну, так і холодну зброю. Скулшутінг відрізняється від терактів із захопленням шкіл, як це було, приміром, у Беслані. У другому випадку терористи мають конкретну мету: у Беслані йшлося про виведення федеральних військ Росії з території Чечні. У скулшутінга такої конкретної мети немає — тільки вбити якомога більше людей під час хаотичної стрілянини.

Перше місце зі стрілянини в школах посідає США. У 1927 році в школі міста Бат місцевий фермер вбив 44 людини, у 2012 році в початковій школі «Сенді Хук» колишній учень Адам Ленз вбив 27 осіб і наклав на себе руки. Однак найбільш відомим вважається скулшутінг у школі «Колумбайн» в 1999 році. Двоє підлітків — Ерік Гарріс і Дилан Кліболд — планували підірвати школу, однак саморобні бомби не спрацювали, і тоді вони почали розстрілювати всіх, хто був у приміщенні, після чого наклали на себе руки. Усього загинуло 15 осіб, включно із самими стрільцями.

Масові розстріли в школах траплялися також у Канаді — вбивство в політехнічному коледжі Монреаля, Фінляндії — вбивство в школі міста Йокела, Німеччині — вбивство в Гутенбергу, і в Росії. З 2014 року в Росії зафіксували щонайменше 15 випадків нападів у школах — стрілянина в Казані стала шістнадцятим. Ці 15 випадків включають також і стрілянину в анексованому Криму у 2018 році — у політехнічному коледжі Керчі 18-річний Владислав Росляков, який там навчався, вбив 21 людину й пізніше застрелився.

Феномен «Колумбайну»

Трагедія в «Колумбайні» — ключова для історії скулшутінга. У 2009 році соціолог Ральф Ларкін написав, що Гарріс і Кліболд заклали сценарій для наступних випадків стрілянини в школах. У них з’явилося багато наслідувачів, які навіть заснували свою спільноту «колумбайнерів». Журналіст Дейв Каллен, автор книги про вбивства в «Колумбайні», пояснював цей феномен тим, що Ерік і Дилан стали своєрідними Робін Гудами для підлітків, з яких знущаються в школах.

Меморіал загиблим від стрілянини в «Колумбайні»

«Дехто з підлітків говорив мені, що Дилан і Ерік — єдині, хто за них заступився. Бути покинутим у школі — травматичний досвід. Багатьом здається, що школа — це назавжди. І що їм ніколи не вдасться включитися в соціум і це неможливо змінити. І для таких дітей «Колумбайн» — виграшний лотерейний білет: він дає ілюзію швидкого розв’язання всіх проблем одразу», — пояснював Каллен в інтерв’ю «Медузі». «Керченський стрілець» Росляков також міг надихатися «Колумбайном» — наприклад, він був одягнений так само як Ерік Гарріс у день стрілянини. Хоча, за словами Дейва Каллена, найчастіше захоплюються Диланом Кліболдом — у нього склався образ тендітного хлопчика, який страждав від депресії. Крім того, стрілки ретельно готувалися до розстрілу: Ерік вів щоденник, де розповідав про свою ненависть до світу — його можна знайти в інтернеті. Збереглися також і любительські відеозаписи, де Ерік і Дилан тренуються стріляти. У день вбивства стрілки одяглися в одяг, що запам’ятовувався. Усі ці атрибути підігрівають інтерес колумбайнерів і викликають бажання наслідувати вбивць, говорить Дейв Каллен.

Кадри з аматорських зйомок Еріка Гарріса і Дилана Кліболда

Каллен додає, що наслідувачі Еріка й Дилана також розуміють, що згадка про «Колумбайн» автоматично підвищить увагу медіа: «У певному сенсі це причина того, чому люди продовжують здійснювати аналогічні напади. Вони розуміють, що, додавши елемент «Колумбайну», привернуть до себе більше уваги».

Кадри з аматорських зйомок Еріка Гарріса і Дилана Кліболда

Цькування й булінг як причина скулшутінга

Вбивство в «Колумбайні» підняло тему шкільних відносин, цькування та молодіжних субкультур. Але найчастіше дискусія була неконструктивною: остракізму зазнали готи, яких безпідставно пов’язали з вбивцями Еріком Гаррісом і Диланом Кліболдом, а також фанати таких рок-груп, як Nine Inch Nails і Marilyn Manson.

Потужна моральна паніка виникла й довкола інтернету, а також насильства у відеоіграх і фільмах. Наприклад, пропонували заборонити гру Doom, у якій треба вбивати ворогів — Ерік був фанатом цієї гри й навіть малював деякі її рівні. Звинуватили й антидепресант флувоксамін, який приймав Ерік — серед його побічних ефектів є підвищена агресивність. Проте швидше за все причиною маніакальної поведінки підлітків стало шкільне цькування, якому вони регулярно піддавалися.

Американські слідчі, які працювали з підлітками, що влаштували стрілянину в школах, зазначали, що ті самі зізнавалися: вони пішли на насильство через переслідування з боку своїх товаришів по навчанню, а також свою відчуженість від колективу.

Водночас єдиного портрета злочинця немає. Вбивці можуть піддаватися цькуванню в школі, як Ерік і Дилан — але водночас жити в щасливій родині. Інші ж не стикалися із сильним булінгом від однокласників, але постійно піддавалися насильству з боку рідних. Американські дослідники говорять, що виявили лише кілька спільних особливостей таких злочинців: найчастіше вони довго готуються до злочину, навіть повідомляючи про нього попередньо вузькому колу людей.

«Переважна більшість людей, що вчинили напад, страждали від клінічної депресії, — говорить Дейв Каллен. — У підлітковому віці депресію можна виявити — провести нескладне анкетування. Це може зробити будь-хто крім батьків: діти часто їх обманюють, захищаючи себе або бажаючи уникнути почуття провини».

Заборони, які не працюють

Після трагедії в «Колумбайні» в США прийняли низку законів і заборон. Виникли суперечки про необхідність посилити контроль над вогнепальною зброєю в консервативних у цьому питанні США. У 2000 році на федеральному та державному рівнях набрав чинності закон, який заборонив імпорт високомістких магазинів і зробив обов’язковими запобіжники на зброї.

Стрілянина прискорила і впровадження в американських навчальних закладах політики нульової толерантності до зброї, прийнятої ще в 1994 році. Однак це не допомогло розв’язати проблему. Масові вбивства в американських школах продовжилися, і деякі з них затьмарили «Колумбайн» за кількістю жертв.

Після стрілянини в Керчі російський Слідчий комітет заявив, що розробив якісь «рекомендації» щодо запобігання стрілянині в школах. Сьогодні російський президент Володимир Путін доручив посилити контроль над обігом цивільної зброї. Однак практика показує, що в країнах із жорсткішими нормами щодо вогнепальної зброї використовують холодну — так відбувається в Японії й у тій же Росії. Крім того, стрілки часто використовують саморобну вибухівку — за бажання рецепт її виготовлення можна знайти в інтернеті, навіть якщо ці сайти заборонені.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій