Науковці навчилися відновлювати серце після інфарктів

Ilona Kivva
Автор:
  • Хвороби серця є найбільш поширеною причиною смерті в усьому світі.
  • Понад чотири з п’яти летальних випадків спричинені інфарктами та інсультами. Третина смертей — люди до 70 років.
  • Після нападу на серцевому м’язі утворюються рубці, що ускладнює перекачування і транспортування крові. Процес поки вважався невідворотним.

Новий спосіб зменшити втрату еластичності пошкодженої тканини серця може практично повністю відновити функції серця після інфарктів. Австралійські вчені провели експерименти на людях та щурах і отримали непередбачувані позитивні результати. Якщо метод так само успішно пройде всі інші клінічні випробування, він стане порятунком для мільйонів людей з серцевою недостатністю.

Заборона розповідає про революційне відкриття у сфері медицини.  


Ін’єкція білка лікує серце: експеримент у Сіднейському університеті

Науковці розробили метод регенерації серцевої тканини, яка пошкоджується внаслідок хвороб серця, зокрема, серцевих нападів, йдеться у дослідженні, проведеному університетом Сіднея.

«Під час інфаркту серцевий м’яз пошкоджуються, тому після нападу залишаються сліди, які з часом перетворюються на своєрідні шрами. Така рубцева тканина не має еластичності та гнучкості здорового серцевого м’яза, а це означає, що можуть виникнути ускладнення з перекачуванням і транспортуванням крові», — пояснили дослідники.

Процес довгий час вважався невідворотним, однак вчені відкрили спосіб зменшити втрату еластичності пошкодженої тканини. Для відновлення серця використали білок тропоеластин — він є будівельним матеріалом для тканин, а також забезпечує їх здатність розтягуватися.

Читати більше новин в Telegram

Експеримент провели на щурах: тваринам через чотири дні інфаркту ввели одноразово ввели у серце чисту ін’єкцію білка. Для цього застосували новий хірургічний метод ультразвукового введення голки в стінку серця.

Через 28 днів після ін’єкції дослідники виявили, що серцевий м’яз, який був сильно пошкоджений, відновив свою еластичність і працював майже так само ефективно, як до нападу. З часом рубці навіть почали зменшуватися.

Ехокардіографія стінки серця у щурів. LVAW — це розріз після серцевого нападу, який показує пошкодження рубцями порівняно з LVPW — здоровою стінкою. Фото: Сіднейський університет

Додатково був проведений експеримент на серцевих фібробластах людини — підгрупі клітин органу, які відповідають за підтримку структури. Їх помістили у чашу Петрі і обробили тропоеластином. Після цього вони почали генерувати власний еластин — природний аналог введеного білка.

«Те, що ми знайшли, є дуже обнадійливим. Ми сподіваємося продовжити розробку методу, щоб його можна було врешті-решт використовувати для лікування та покращення життя мільйонів пацієнтів із серцевою недостатністю по всьому світу»,  — каже старший автор дослідження Джеймс Чонг.

Серцево-судинні захворювання, за даними ВООЗ, є основною причиною смерті в усьому світі. Щороку через хвороби серця помирає близько 17.9 млн людей — це приблизно 32% від загальної кількості смертей. Понад чотири з п’яти смертей спричинені інфарктами та інсультами, а одна третина цих смертей відбувається серед людей до 70 років.

Раніше Заборона розповідала про вивчення міжвидової трансплантації, а також про результати експерименту з першої в історії пересадки серця свині живій людині.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій