Читаєте зараз
Науковці виростили мозок в лабораторії: це може стати проривом у трансплантації

Науковці виростили мозок в лабораторії: це може стати проривом у трансплантації

Ilona Kivva
Автор:
  • У Стенфордському університеті вперше в історії успішно пересадили клітини мозку людини щурам.
  • Вчені планують імплантувати такі клітини мавпам, бо кора головного мозку щурів розвивається набагато швидше, ніж у людей і мавп.
  • Навіть на етапі дослідів зі щурами вчені можуть знайти відповідь, як ще у ранньому дитинстві формуються мозкові розлади та чи можна їх виправити.

У Сполучених Штатах науковці виростили мозкові клітини у лабораторних умовах. Подібні структури вже створювали, але вони були недосконалі. Це може допомогти врятувати тисячі людей, які потребують трансплантації мозку, а також створити дієві ліки від нейропсихічних хвороб.

Заборона розповідає про експеримент у Стенфордському університеті США.


Пересадка клітин мозку щурам: результати експерименту

Дослідники зі Стенфордського університету створили органоїди мозку зі стовбурових клітин людини. Це штучно вирощені в лабораторних умовах багатоклітинні структури, що схожі на органи тварини чи людини, пише Wired.

Ці органоїди розміром з цятки міліметром у діаметрі, але містять низку властивостей справжнього людського мозку. Щоб перевірити, як штучні клітини інтегруються в організм, науковці підсадили їх у мозок гризунів.

Стенфордська команда трансплантувала кластери у соматосенсорну кору новонароджених щурів. Ця область мозку відповідає за сенсорні відчуття, наприклад, дотик. Пересадку зробили на ранніх стадіях розвитку, коли нейронні ланцюги молодих щурів ще не були повністю сформовані, щоб клітини змогли прижитися.

Читати більше новин в Telegram
Трансплантований людський органоїд, позначений флуоресцентним білком у ділянці мозку щура. Фото: Стенфордський університет

Експеримент видався вдалим: органоїди утворили зв’язки з власними мозковими ланцюгами тварин. За кілька місяців вони виросли і зайняли приблизно одну третину півкулі мозку. Це свідчить про те, що ці пучки клітин можуть розвиватися, у результаті чого виникають нові складніші функції. 

«Це безумовно підштовхує вперед і можливості, що органоїди можуть дати з точки зору їхньої функціональної інтеграції в мозок», — каже доцент кафедри нейрохірургії в університеті Пенсільванії Ісаак Чен.

Однак, хоч органоїди й імітують деякі структури та діяльність мозку, вони все ще є лише наближенням до справжнього людського органу. Тому на наступному етапі дослідження вчені хочуть імплантувати подібні клітини мавпам.

«Щури менш схожі на людей, тому що їх кора головного мозку розвивається набагато швидше. Ми може багато чого отримати, пересадивши ці органоїди мавпам. Це спонукає нас спробувати перемістити деякі з цих тривимірних культур та інтегрувати їх у живі системи», — сказав один з авторів експерименту професор психіатрії Сергіу Паска.

Та навіть на етапі дослідів зі щурами вчені можуть використати результати для:

  • вивчення нейродегенеративних розладів, які починаються рано в дитинстві, коли мозок ще розвивається;
  • тестування ліків, які можна використовувати для лікування нейропсихіатричних захворювань;
  • щоб побачити, як генетичні дефекти в органоїдах змінюють поведінку тварин;
  • щоб побачити, чи здатна тканина інтегруватися з пошкодженим мозком і, можливо, відновити його — це може стати проривом у трансплантації і врятувати тисячі життів.

Раніше Заборона розповідала про міжвидову трансплантацію, а також про результати експерименту з першої в історії пересадки серця свині живій людині.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій