'
Читаєте зараз
Названо лауреатку Нобелівської премії миру: вона в заручниках режиму Ірану

Названо лауреатку Нобелівської премії миру: вона в заручниках режиму Ірану

Yevheniia Kostina

Нобелівський комітет присудив премію миру 2023 року Наргес Мохаммаді за її боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та її боротьбу за захист прав людини та свободи для всіх.

Іранський режим арештовував її 13 разів, п’ять разів засуджував і засудив до 31 року в’язниці та 154 ударів батогом. Мохаммаді все ще перебуває у в’язниці (з 2015 року).

У 1990-х роках молода студентка-фізик Наргес Мохаммаді доєдналася до руху за рівність та прав жінок. Після закінчення навчання вона працювала інженером, а також колумністом у різних реформаторських газетах. У 2003 році вона приєдналася до Центру захисників прав людини в Тегерані, який заснувала лауреатка Нобелівської премії миру Ширін Ебаді У 2011 році пані Мохаммаді вперше заарештували та засудили до багатьох років ув’язнення за її зусилля, спрямовані на допомогу ув’язненим активістам та їхнім родинам. Через два роки, після звільнення під заставу, вона посилила кампанію проти застосування смертної кари.

Іранська правозахисниця Наргес Мохаммаді 19 листопада 2007 року. Вона перебуває під вартою з 2015 року за звинуваченнями, пов’язаними з її правозахисною діяльністю. У травні 2016 року її засудили до 16 років позбавлення волі, з яких вона повинна відбути 10 років. Фото: Morteza Nikoubazl/NurPhoto через Getty Images

У 2015 році вона знову потрапила за ґрати, де розпочала свій рух проти насильства і дискримінації жінок в іранських в’язницях. Хвиля протестів після вбивства курдської дівчини Махсі Аміні стала відомою політв’язням, які утримуються в сумнозвісній в’язниці Евін в Тегерані. Мохаммаді висловлювала підтримку демонстрантам і організовувала акції солідарності серед співкамерників. У відповідь тюремна влада запровадила ще суворіші умови: їй було заборонено приймати дзвінки та відвідувачів. Тим не менше, їй вдалося винести статтю, яку New York Times опублікувала до річниці вбивства Аміні. Повідомлення було таке: «Чим більше з нас вони затримають, тим сильнішими ми стаємо».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій