Читаєте зараз
Не гірші за Storm Shadow: Польща продасть Україні універсальні ракети для захисту узбережжя

Не гірші за Storm Shadow: Польща продасть Україні універсальні ракети для захисту узбережжя

Ilona Kivva
Автор:
 • Дружня країна має на озброєнні дві повні системи берегового захисту NDR, у які входять пускові та велика кількість машин підтримки.
 • Техніка стріляє норвезькими ракетами NSM і може обмінюватися даними з іншими апаратами розвідки, наприклад, БпЛА.
 • Україна веде переговори про придбання батареї або навіть цілого дивізіону таких установок разом з ракетами. 

Головною особливістю польських берегових систем є боєприпаси. Вони мають таку ж дальність ураження та точність, як і британсько-французькі Storm Shadow, що вважаються одними із найкращих свого типу. Цілями NSM є не тільки кораблі, а й наземні об’єкти.

Заборона розповідає про переговори між Києвом та Варшавою.


Берегові ракетні комплекси для ЗСУ

Збройні сили України можуть передати берегові ракетні комплекси (БРК) NDR разом з ракетами NSM. Це має бути продаж, а не безплатна поставка, пише Defence24 з посиланням на власні джерела.

Київ розглядає можливість закупівлі батареї або навіть цілого дивізіону. Про які суми йдеться, не вказано, але у 2014 році польський уряд замовив дивізіон таких ракетних систем за 800 млн злотих (близько $200 мільйонів).

Пускова зі складу берегового ракетного комплексу NDR, озброєна ракетами NSM. Фото: Defence24

Читати більше новин в Telegram

Загалом армія дружньої держави має на озброєнні дві повні системи. Кожна з них складається з двох батарей, у які входять: 

 • три пускові з чотирма ракетами;
 • допоміжні машини командування;
 • техніка для керування вогнем;
 • мобільні центри зв’язку;
 • радари виявлення та супроводу цілей;
 • транспортні засоби логістики.

Цікаво! Така велика кількість допоміжних машин використовується тому, що NDR розрахований на взаємодію із зовнішніми джерелами. Тобто БРК можуть приймати та обробляти дані з безпілотників та інших розвідувальних систем.

Naval Strike Missile: що за ракети

Основним озброєнням NDR є норвезькі ракети Kongsberg Naval Strike Missile (NSM). Це дозвукові протикорабельні крилаті снаряди, які можуть вражати як надводні, так і наземні цілі. 

Кожен боєприпас має довжину 4 м та важить понад 400 кг, з яких 120 кг — це проникаюча фугасна бойова частина. Тобто це відносно легка, невелика, а отже і малопомітна ракета.

Наведення й управління двоетапне:

 • на маршовій ділянці (перший етап польоту після пуску) — за допомогою інерціальної системи з корекцією сигналів системи GPS;
 • на фінальному відрізку — за допомогою системи розпізнавання цілей з інфрачервоною головою самонаведення. Вона орієнтується по теплових відбитках цілей, тож може розпізнавати їх і обирати потрібну.
Пуск ракети NSM з пускової, встановленої на корабель, під час випробувань у США. Фото: ВПС Сполучених Штатів

Максимальна дальність ураження становить від 185 до 200 кілометрів. Під час руху ракета ухиляється від радарів і оборонних систем противника завдяки маневруванню та низькому польоту (щонайближче до води). Якщо врахувати ще й розміри, сукупно всі ці характеристики роблять її практично невидимою для ворожих систем виявлення.

«Військово-морські сили Польщі були першими користувачами ракет NSM у варіанті берегового базування. Після них боєприпаси придбала морська піхота США, Румунія та Латвія. США і Норвегія навіть використовують NSM на своїх кораблях. Для Києва ці ракети стануть другим таким типом озброєння великої дальності після поставки британсько-французьких снарядів класу “повітря-земля” Storm Shadow. Тільки цього разу зброя призначена для запуску з землі», — зазначили у Defence24.

Раніше Заборона розповідала про угоду між Raytheon Technologies та ВПС США щодо виготовлення ракет AIM-120 AMRAAM у найсучасніших конфігураціях. Вони призначені для систем протиповітряної оборони NASAMS. Чистину боєприпасів передадуть Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій