Не літак судного дня, але ядеркою керує: США перекинули в Європу E-6B Mercury
- Меркурій — військова модифікація комерційного Boeing 707, призначена у першу чергу для виконання місії TACAMO.
- Літаків судного дня у авіапарку ВПС США всього чотири, один з них завжди на бойовому чергуванні.
- Джиммі Картер і Рональд Рейган є єдиними президентами США, які публічно літали на E-4B. Вважається, що його також піднімали у небо 11 вересня 2001 року.
Сполучені Штати перекинули у Європу один зі стратегічних літаків, які здатні виконувати керування підводним та наземних ядерним озброєнням країни. Їх називають бортом судного дня, але це не так. Основне призначення Doomsday Planes — убезпечити екіпаж від ядерної катастрофи, тож навіть оснащення в авіамашин різне.
Заборона розповідає про E-6B Mercury та про те, чим він відрізняється від Nightwatch.
E-6B Mercury: характеристики
Меркурій — це військова модифікація комерційного Boeing 707. Перший літак цієї моделі був прийнятий на озброєння Військово-повітряних сил США у 1997 році. Його розробили як покращену та більш сучасну версію E-6A, що призначався для виконання місії TACAMO, розповіли у командуванні ВПС країни.
TACAMO була розгорнута ще у 1960-х роках. Суть місії у тому, аби забезпечити зв’язок з атомними підводними човнами-носіями балістичних ракет, що перебувають на чергуванні у Світовому океані, якщо з ладу вийдуть берегові командні центри. Тож літак фактично має повітряним пунктом керування.
Однак інженери дещо переосмислили функціонал авіамашин, зробивши E-6B літаками подвійного призначення:
Читати більше новин в Telegram- здатен виконувати місію TACAMO, тобто керувати підводною балістикою;
- може служити у якості бортового стратегічного командного пункту для запуску міжконтинентальних ракет наземного базування.
Короткі характеристики:
- вартість одиниці — $141.7 млн;
- cилова установка — чотири турбовентилятори з високим байпасом (економить паливо);
- довжина — 45.8 м;
- висота — 12.9 м;
- розмах крил — 45.2 м;
- швидкість — 960 км/год;
- максимальна висота — понад 12.2 км;
- дальність польоту — 12 144 км;
- екіпаж — 22 людини.
Один з Меркуріїв 28 лютого 2023 року перекинули до Європи, повідомили у Європейському командуванні військ США.
«Літак E-6B Mercury, підпорядкований першому крилу Стратегічного командування США, прибув до Ісландії, виконуючи операції в зоні відповідальності Європейського командування Збройних сил США. Екіпаж зустрівся з США посол в Ісландії Керрін Патман та інші дипломатичні та військові лідери», — йдеться у офіційній заяві.
The Doomsday Planes: функція літаків
Більшість медіа розтиражували новину під заголовками на кшталт «у Європу прибув американський літак судного дня», однак це не зовсім так.
The Doomsday Planes, або борт судного дня, справді існує і навіть стоїть на озброєння Штатів ще з часів Холодної війни. У класифікації НАТО він має назву Boeing E-4B Advanced Airborne Command Post (AACP), а серед військових відомий як Nightwatch (Нічна варта), пише Air Force Times.
«Через шістдесят років після Кубинської ракетної кризи світ опинився на межі ядерної війни, один із найбільш унікальних літаків американської армії все ще стоїть на варті на випадок катастрофи. Національний повітряно-десантний оперативний центр E-4B — це літаючий офіс для міністра оборони, який використовує 42 різні системи зв’язку, які дозволяють йому зв’язуватися з будь-ким у світі. Він створений, щоб протистояти ядерній атаці», — пояснили у виданні.
Про можливість керувати ядерними ракетами офіційно не говориться, але більшість даних про літак засекречені, тому, найімовірніше, вона теж передбачена. Тож головна відмінність між Е4 і Е6 — це призначення. Nightwatch повинен допомогти уряду США вижити у перші дні після ядерного удару, а Е6 тільки перебирає на себе можливість управління ядерними ракетами.
Топ-5 цікавих фактів про літак судного дня:
- є тільки чотири такі авіамашини. Одна з них завжди перебуває на чергуванні у повній готовності до польоту;
- літак може безперервно летіти до трьох днів. Також передбачена функція дозаправки у повітрі;
- Джиммі Картер і Рональд Рейган є єдиними двома президентами США, які публічно літали на E-4B;
- слова очевидців та дані деяких експертів свідчать, що літак було піднято у повітря 11 вересня 2001 року, у день атаки на вежі-близнюки. Офіційно цю інформацію не спростували, але і не підтвердили;
- інформація про те, як саме літак може протистояти ядерній атаці, є секретною, але відомо, що комп’ютери та проводка на борту захищені тепловим та ядерним захистом. Кабіна містить аналогові засоби керування, а робочі станції обладнані телефонами та моніторами, які працюють у разі ядерного електромагнітного імпульсу. Немає вікон ніде, крім кабіни пілотів, але у них є спеціальні окуляри, аби захиститися під час спалахів;
- у 2021-2022 роках ВПС США почали розробку заміни E-4. Деталі не розкриваються, але платформа наразі відома як «Центр операцій з виживання в повітрі» (SOAC).
Раніше Заборона розповідала про розвідувальні літаки, які НАТО перекинуло у Румунію, та про їхню місію для перемоги України.
Читати більше новин в Telegram