Не лише COVID-19 та ВІЛ. Moderna планує створити вакцини проти раку, герпесу та вітрянки
- Moderna оголосила про нові програми створення мРНК-вакцин.
- Компанія планує розробити препарати проти меланоми, раку легенів, герпесу та вітряної віспи.
- Американські біотехнологи ще у січні розпочали клінічні випробування на людях вакцини проти ВІЛ.
Американська біотехнологічна компанія Moderna, відома завдяки своїй вакцині проти COVID-19, анонсувала створення нових мРНК-препаратів проти інших захворювань. Зокрема планують розробити вакцини проти деяких типів раку, герпесу та вітряної віспи, що призводить до оперізувального лишаю. У січні 2022 року Moderna розпочала клінічні випробовування першої у світі вакцини проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).
Заборона розповідає про нові програми американських виробників вакцин.
Нові програми вакцин від Moderna: рак, вітрянка, герпес
Американська біотехнологічна компанія Moderna, яка спеціалізується на створенні вакцин на основі матричної РНК (мРНК), оголосила про запуск трьох нових вакцинальних програм. «Нові програми розробки відображають постійну продуктивність нашої платформи та потенціал нашої технології мРНК впливати на життя сотень мільйонів людей. За допомогою наших програм вакцинації ми прагнемо боротися з латентними вірусами з метою запобігання довічним медичним станам», — заявив головний виконавчий директор Moderna Стефан Бансель.
Зокрема йдеться про розробку препаратів-кандидатів проти раку, вірусу простого герпесу (ВПГ) та вірусу вітряної віспи для зниження рівня захворюваності на оперізувальний герпес (лишай).
Вакцина проти раку
Новий кандидат на вакцину проти раку від Moderna (мРНК-4359) в першу чергу спрямований проти меланоми (рак шкіри) та недрібноклітинного раку легенів (НДРЛ). Меланома — це злоякісна пухлина, що розвивається у меланоцитах (клітинах, що виробляють пігмент шкіри). Якщо виявити меланому на ранній стадії, то хворобу можна ефективно контролювати, однак якщо вона розвинулася до наступних стадій, то шанси на виживання у п’ятирічній перспективі становлять 30-60%.
Читати більше новин в TelegramНедрібноклітинний рак легенів може тривалий час бути в організмі без жодних проявів, поки не розвивається до пізніх стадій. Лікування метастатичної стадії НДРЛ залежить від експресії хімічних речовин PD-L1 у легенях: хімієтерапію зазвичай призначають, якщо експресія PD-L1 менша, ніж 50%.
Запропонована компанією Moderna вакцина (мРНК-4359) має стимулювати розвиток ефекторних T-клітин, які виступатимуть антигенами до метаболічного ферменту IDO1 та хімічної речовини PD-L1, та вбиватимуть супресивні імунні та пухлинні клітини.
Вакцина проти ВПГ
Вірус простого герпесу, також відомий як просто герпес, поділяється на два типи: ВПГ-1 вражає ротову порожнину, обличчя та геніталії, а ВПГ-2 в першу чергу вражає геніталії. Обидва типи є латентними і назавжди залишаються в організмі, що інколи може призводити до повторної появи симптомів.
Вакцина проти ВПГ, яку розробляє Moderna (мРНК-1608), має бути ефективною проти обох типів герпесу і забезпечувати перехресний захист. Очікується, що антитіла, підсилені препаратом, мають володіти ефекторною функціональністю і чинити нейтралізувальний ефект проти клітин ВПГ. У компанії сподіваються, що їхня мРНК-вакнина матиме таку ж ефективність, як і супресивне противірусне лікування, що має значно покращити якість життя пацієнтів.
Вакцина проти вірусу вітряної віспи
Вірус вітряної віспи, окрім звичного висипу, може призводити до появи оперізувального герпесу, також відомого як оперізувальний лишай. Це запалення корінців головного мозку та нервів, що проявляється у вигляді везикулярних пухирців по всьому тілу. Ця недуга особливо небезпечна для дорослих (фактично кожен третій дорослий ним хворіє) і часто призводить до серйозних ускладнень — постгерпетичної невралгії, бактеріальних коінфекцій, а також черепних та периферичних паралічів. Як і ВПГ, вірус вітряної віспи є латентним і може повторно активізуватися, коли імунітет організму послаблюється.
У компанії Moderna сподіваються, що їхній кандидат у вакцини проти вірусу вітряної віспи (мРНК-1468) буде ефективно здійснювати експресію глікопротеїну Е (gE), що міститься у вірусі. Теоретично, це має знизити ризик появи оперізувального герпесу.
Вакцина проти ВІЛ: клінічні випробування
У січні 2022 року компанія Moderna разом з некомерційною науково-дослідною організацією IAVI оголосили про початок клінічних випробувань мРНК-вакцини проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).
«Пошук вакцини проти ВІЛ був довгим і складним, і наявність нових інструментів з точки зору імуногенів і платформ може стати ключем до швидкого прогресу у створенні терміново необхідної ефективної вакцини проти ВІЛ», — заявив президент IAVI Марк Файнберг.
Випробування проходитимуть на людях протягом шести місяців. Перевірятимуть різні способи введення вакцин, зокрема комбінації з бустерною вакцинацією. Імунна відповідь на вакцину-кандидата буде детально вивчена на молекулярному рівні. Попередня фаза випробувань на мавпах показала ефективність 79%.
Раніше Заборона розповідала про те, як британські вчені розробили першу у світі вакцину проти хвороби Альцгеймера, яка успішно пройшла випробування на мишах.
Читати більше новин в Telegram