'
Читаєте зараз
Pfizer, AstraZeneca чи CoronaVac? Чим робити ревакцинацію проти COVID-19 в Україні

Pfizer, AstraZeneca чи CoronaVac? Чим робити ревакцинацію проти COVID-19 в Україні

Markiian Oliiarnyk
Вакцина проти COVID-19
  • Ревакцинація — це повторне введення вакцини для посилення імунної відповіді проти інфекційної хвороби.
  • Вакцину від AstraZeneca можна ефективно замістити мРНК-вакцинами від Moderna або Pfizer/BioNTech.
  • Інактивовані вакцини на кшталт CoronVac краще не міксувати з іншими типами.

У січні 2022 року Міністерство охорони здоров’я України розгляне запровадження бустерної третьої дози вакцини проти COVID-19.

Заборона розповідає усе що потрібно знати про ревакцинацію, та про те, які вакцини можна поєднувати.


Ревакцинація в Україні: коли очікувати

20 грудня 2021 року міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що МОЗ планує розглянути питання щодо запровадження бустерної дози у січні 2022 року. Він зазначив, що при розгляді будуть враховані підходи Європейського Союзу.

Раніше Ляшко наголошував, що для ухвалення цього рішення повинна бути виконана одна важлива умова: «Щонайменше 60% українців мають бути вакциновані однією дозою або 50% — двома дозами».

З 22 грудня МОЗ дозволило ревакцинацію для медичних працівників та співробітників будинків інтернатного типу. «Під час розробки наказу враховувались відповідні рекомендації ВООЗ та офіційна позиція Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики. Для ревакцинальної дози використовуватимуть лише м-РНК-вакцини – Moderna або Comirnaty/Pfizer, незалежно від того, якою вакциною щеплена людина. Генерація COVID-сертифіката після отримання ревакцинальної дози буде доступна найближчим часом», — пояснили в міністерстві.  

Читати більше новин в Telegram

Що таке ревакцинація та третя доза?

Ревакцинація — це повторне введення вакцини чи анатоксину для підтримання штучного імунітету до інфекційних хвороб. Її проводять з метою посилення імунної відповіді, тобто ефективності вакцини, яка згасає з плином часу. Ревакцинальну дозу ще називають бустерною.

Потреба у ревакцинації проти COVID-19 пов’язана не лише з тим, що з часом вакцини починають працювати слабше, а й з появою нових небезпечних штамів, на яких вакцини діють інакше, а іноді й менш ефективно.

Згідно з дослідженнями компанії Moderna, дві дози їхньої вакцини виробляють набагато менше антитіл проти Омікрону, ніж проти звичайного коронавірусу. Натомість якщо зробити третє щеплення їхньою бустерною дозою в 50 мікрограмів, то кількість антитіл проти найбільш заразного штаму збільшиться у 37 разів. А якщо вколоти 100 мікрограмів, то антитіл стане аж у 83 рази більше. 

Регуляторні органи провідних країн активно рекомендують своїм громадян робити ревакцинацію, щоб уберегтися від нових штамів. «Якщо ви подивитеся на дані, то все більше і більше стає зрозумілим, що якщо ви хочете бути оптимально захищеними, вам дійсно слід отримати бустерну дозу», — сказав радник президента США з питань медицини Ентоні Фаучі.

Окрім бустерної розрізняють також додаткову дозу. Її вводять з метою кращого захисту для осіб, на яких за станом здоров’я вакцини діють менш ефективно, ніж на інших. ВООЗ рекомендує робити додаткове щеплення через місяць після повного курсу, а ревакцинацію — через пів року.

Нагадаємо, що 13 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України схвалило введення додаткової третьої дози (це не є ревакцинацією) вакцини особам з послабленим імунітетом. До таких людей відносяться: 

  • особи з первинними або набутими імунодефіцитами (гострі та хронічні лейкози, лімфоми, гематологічні злоякісні пухлини, імуносупресія, спричинена ВІЛ-інфекцією тощо);
  • особи, які перебували на імуносупресивній або імуномодулюючій терапії під час вакцинації;
  • особи з хронічними імуноопосередкованими запальними захворюваннями, які приймали кортикостероїди та деякі імуномодулюючі препарати;
  • особи, які отримували високі дози стероїдів з будь-якої причини за місяць до вакцинації.

Бустерна доза: якими вакцинами можна зробити ревакцинацію?

Ревакцинацію можна зробити тією самою вакциною, якою була зроблена першого разу, або ж комбінувати різні препарати. Згідно з останніми дослідженнями, міксування вакцин подекуди показує навіть більшу ефективність, ніж використання однієї вакцини. Втім, є певні нюанси у тому, які саме вакцини варто змішувати.

Так, за даними дослідників Оксфордського університету, щеплення вакциною від Moderna після вакцини від AstraZeneca показує набагато кращу імунну відповідь, ніж просто повторне введення препарату від AstraZeneca. Те саме відбувається, якщо вводити Moderna після вакцини від Pfizer/BioNTech. 

Раніше вважалося, що комбінування векторних та мРНК-вакцин з інактивованими, як-от китайський CoronaVac, є неефективним. Про це зазначав й заступник міністра охорони здоров’я й, за сумісництвом, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, називаючи це «експериментом над собою».

Однак 31 грудня 2021 року МОЗ України схвалило комбінування вакцини CoronaVac з іншими типами вакцин. Таке рішення було прийнято на основі рекомендаційного висновку Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ) від 23 грудня.

Також в НТГЕІ рекомендують жінкам, які отримали першу дозу вакцини CoronaVac, а потім завагітніли, використати для другої дози мРНК-вакцину від Pfizer/BioNTech або Moderna з мінімальним інтервалом між дозами — 28 днів. Такого самого інтервалу рекомендовано дотримуватися й в інших схемах комбінування вакцин, схвалених МОЗ.

Окрім комбінування інактивованих з векторними та мРНК-вакцинами, міністерство також дозволило застосовувати препарат від AstraZeneca у якості другої та третьої дози після вакцин від Moderna та Pfizer.

Схеми комбінування вакцин проти COVID-19 для базового курсу вакцинації з двох доз. Інфографіка: Міністерство охорони здоров’я України

У МОЗ зазначили, що схвалені схеми комбінування вакцин можна застосовувати не лише для базового курсу вакцинації з двох доз, а й для додаткового та бустерного щеплення.

Вакцини, дозволені в Україні

В Україні схвалено до використання чотири вакцини від таких виробників:

  • Oxford/AstraZeneca (Covishield та AstraZeneca-SKBio) — векторна вакцина на основі аденовірусу шимпанзе, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською біофармацевтичною компанією AstraZeneca. 
  • Pfizer/BioNTech (Comirnaty) — вакцина на основі мРНК, розроблена компанією Pfizer у США та BioNTech у Німеччині. Стала першою вакциною, що отримала дозвіл на екстрене застосування від ВООЗ.
  • Sinovac Biotech (CoronaVac) — це китайська інактивована вакцина, містить у своєму складі неактивний, «вбитий» коронавірус.
  • Moderna (Spikevax) — вакцина на основі мРНК, розроблена американськими Національним інститутом алергії та інфекційних захворювань (NIAID), Управлінням з удосконалення біомедичних досліджень (BARDA) та компанією Moderna.

Найбільш ефективні комбінації для бустерної дози:

  1. Якщо перші дві дози — Pfizer/BioNTech або Moderna, бустерна — Pfizer/BioNTech або Moderna.
  2. Якщо перші дві дози — Oxford/AstraZeneca, бустерна — Pfizer/BioNTech або Moderna.
  3. Якщо перші дві дози — CoronaVac, бустерна — CoronaVac, Pfizer/BioNTech, Moderna або Oxford/AstraZeneca.

Раніше Заборона розповідала про те, як американські та британські вчені з’ясували причини утворення тромбів після щеплення вакциною від AstraZeneca.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій