Не платять бойові 100 000 грн на лікуванні: юристи пояснили, як воїнам ЗСУ отримати гроші
- Військового можуть направити на стаціонар після поранення за висновком ВЛК.
- У разі відсутності виплат впродовж лікування можна подати усну або письмову скарги.
- ВРУ ще 22 лютого ухвалила за основу законопроєкт, який має посилити соцзахист бійців. Йдеться про відпустки, випадки гендерної дискримінації тощо.
Поранені на фронті військовослужбовці можуть проходити лікування у військових медзакладах, підпорядкованих Міністерству оборони України, або в цивільних установах. Якщо командування обізнане щодо місця перебування підлеглого, уряд зобов’язаний виплачувати йому компенсацію у розмірі 100 000 гривень щомісячно.
Заборона розповідає про процедуру отримання коштів для воїнів з пораненнями.
Оскарження рішення командира: порядок дій
На бойову виплату в сумі 100 000 гривень претендують військовослужбовці ЗСУ, які отримали травми, контузії та каліцтва, захищаючи Батьківщину, розповіли у правозахисному центрі для військових Принцип.
Якщо кошти не надійшли, спочатку бійцю варто звернутися до своєї військової частини, щоб зрозуміти причину. Треба подати рапорт та додати до нього такі документи:
- виписний епікриз (копія);
- довідку ВЛК (копія);
- довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) (копія);
- виписки з банківського рахунку (копії);
- довідку за реквізитами банківського рахунку.
Важливо вказати в рапорті адресу, за якою військовий бажає отримати письмову відповідь. В цьому випадку в разі відмови виплатити кошти можна оскаржити її в суді.
Читати більше новин в TelegramІснує кілька офіційних методів оскарження дій командира:
- з усною скаргою можна звернутися на гарячі лінії Міноборони: 0-800-500-442, 0-800-500-410, 044-454-44-99. Там звернення зареєструють і нададуть йому індивідуальний номер для відстеження прогресу;
- написання офіційного письмового звернення:
- до командування, якому підпорядковується військова частина бійця;
- до Міноборони – 03168, місто Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6, або на електронну адресу: zvernmou@post.mil.gov.ua, vzg@mil.gov.ua, admou@post.mil.gov.ua;
- до ВСП – och_vsp@mil.gov.ua;
- до Уповноваженого ВРУ з прав людини – hotline@ombudsman.gov.ua, адреса: 01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.
У випадку погіршення здоров’я також допоможе розділ Турбота про військовослужбовців на сайті Міноборони. Сторінка містить зразки рапортів та покрокові інструкції отримання виплат, протезування, отримання статусу УБД, посвідчення особи з інвалідністю тощо.
Якщо залишились питання, фахівці центру Принцип радять звернутись до спеціального чат-бота.
Соціальний захист військових: законопроєкт у Раді
Права військовослужбовців захищені на законодавчому рівні. Верховна Рада України 22 лютого ухвалила в першому читанні законопроєкт №10313, який змінює ряд чинних норм щодо соціального захисту бійців. Йдеться про відпустки, випадки гендерної дискримінації та, власне, реабілітацію після поранень.
Серед іншого, пропонують прописати, що військовослужбовцю на підставі висновку ВЛК належить відпустка для лікування у зв’язку з пораненням, отриманим в зоні бойових дій, або захворюванням. При цьому захисникові зберігають його заробітну плату.
Тривалість відпустки залежить від характеру ушкоджень/хвороби. Проїзд в межах України до шпиталю і назад не враховують, якщо він займає не більше двох діб в один кінець. Загальний час безперервного лікування бійця має бути не меншим за 10 діб та не перевищувати 12 місяців поспіль.
Якщо військовий ЗСУ відправляється лікуватись за кордон, у тривалість відпустки враховують його шлях з однієї установи в іншу та час очікування між етапами лікування, реабілітації або протезування.
Загальний час безперервного лікування захисника в іншій країні (знову ж-таки, спираючись на висновок ВЛК), може перевищувати чотири місяці.
Раніше Заборона розповідала про збільшення виплат деяким категоріям військових в Україні, а також затвердження винагород для інструкторів, строковиків та поранених бійців.
Читати більше новин в Telegram