Не тільки Венеція: сотні міст та селищ по всьому світу можуть піти під воду
- Глобальне потепління збільшує ймовірність виникнення екстремальних природних явищ, таких як повені.
- Кількість населених пунктів, що перебувають у зоні особливого ризику, з 1985 року зросла на 105.8%.
- Деякі країни інвестують значні кошти для захисту. Наприклад, будують морські дамби.
Ризик повеней є особливо високим для країн, де поселення зосереджені вздовж річкових долин і басейнів і прибережних територій. Найбільше міст, які перебувають під загрозою знищення, у Нідерландах: тут поєднання обидвох факторів. Також в катастрофічній небезпеці Лаос і В’єтнам, де рівні доходу не дозволяють інвестувати у будівництво захисних споруд.
Заборона розповідає про висновки науковців.
Топ-20 найнебезпечніших країн: дослідження вчених
Команда вчених, яку очолив економіст зі Світового банку Джун Рентшлер, проаналізувала дані про небезпеку повеней та зіставила їх зі статистикою зростання населених пунктів з 1985 по 2015 роки, пише Daily Mail.
Науковці з’ясували, що за 30 років загальна площа міст, сіл та містечок у світі зросла на 85.4%. Серед них кількість тих, що перебувають у зонах підвищеного ризику повеней за цей час збільшилася на 105.8%. Це означає, що розселення відбувається все ближче до зон потенційного затоплення.
Важливо! Глобальне потепління збільшує ймовірність виникнення екстремальних природних явищ, таких як повені. Льодовики тануть і ця вода потрапляє в океани, поступово підвищуючи рівень моря. Також тепле повітря краще утримує воду, тому середня кількість опадів зростає.
Читати більше новин в TelegramНа основі зібраних даних дослідники визначили 20 країн, де під загрозою знищення перебуває найбільша кількість міст (список від більш до менш небезпечних):
- Нідерланди;
- В’єтнам;
- Лаос;
- Бангладеш;
- Фіджі;
- Бутан;
- Японія;
- Швейцарія;
- Єгипет;
- Китай;
- Північна Корея;
- Австрія;
- Боснія і Герцоговина;
- Хорватія;
- Чорногорія;
- Судан;
- Словенія;
- Південна Корея;
- М’янма;
- Албанія.
Так, ризик повеней є особливо високим для країн, де поселення зосереджені вздовж річкових долин і басейнів (таких як Бутан, Єгипет і Бангладеш) і прибережних територій (Фіджі та В’єтнам) або дві умови одночасно (як у Нідерландах).
«З 1985 року людські поселення по всьому світу — від сіл до мегаполісів — безперервно та швидко розширювалися. У багатьох регіонах зростання в найбільш небезпечних зонах значно випереджає зростання в незахищених зонах, особливо у Східній Азії. Замість того, щоб адаптувати свій вплив до кліматичних небезпек, багато країн активно його збільшують», — каже Рентшлер.
При цьому хоч Нідерланди і на першому місці, але це одна з небагатьох країн, які інвестують значні кошти в захист поселень. Наприклад, влада активно встановлює морські дамби, які захищають низинні території від штормів. Ситуація набагато гірша в країнах з низьким і середнім рівнем доходів, серед яких Лаос і В’єтнам.
Вид з висоти пташиного польоту на одне і те ж місце в Кунг Намі у 2002 (ліворуч) і 2021 (праворуч), В’єтнам. Фото: Daily Mail
«У регіонах, де ризик повеней вже є високим, інвестиції в готовність до стихійних лих мають вирішальне значення для пом’якшення збитків. Дефіцит земель і географічні обмеження можуть означати, що поселення в зонах потенційного затоплення не завжди можна уникнути, але системи захисту від повеней і заходи щодо готовності до стихійних лих можуть підтримувати стабільний соціально-економічний розвиток», — зауважили дослідники.
Заборона розповідає про країни, у яких є підземні поселення. Вчені не виключають, що людству доведеться створити підземну цивілізацію, якщо природні умови продовжать погіршуватися.
Читати більше новин в Telegram