'
Читаєте зараз
Не тільки Венеція: сотні міст та селищ по всьому світу можуть піти під воду

Не тільки Венеція: сотні міст та селищ по всьому світу можуть піти під воду

Ilona Kivva
Автор:
 • Глобальне потепління збільшує ймовірність виникнення екстремальних природних явищ, таких як повені. 
 • Кількість населених пунктів, що перебувають у зоні особливого ризику, з 1985 року зросла на 105.8%.
 • Деякі країни інвестують значні кошти для захисту. Наприклад, будують морські дамби. 

Ризик повеней є особливо високим для країн, де поселення зосереджені вздовж річкових долин і басейнів і прибережних територій. Найбільше міст, які перебувають під загрозою знищення, у Нідерландах: тут поєднання обидвох факторів. Також в катастрофічній небезпеці Лаос і В’єтнам, де рівні доходу не дозволяють інвестувати у будівництво захисних споруд.

Заборона розповідає про висновки науковців.


Топ-20 найнебезпечніших країн: дослідження вчених

Команда вчених, яку очолив економіст зі Світового банку Джун Рентшлер, проаналізувала дані про небезпеку повеней та зіставила їх зі статистикою зростання населених пунктів з 1985 по 2015 роки, пише Daily Mail.

Науковці з’ясували, що за 30 років загальна площа міст, сіл та містечок у світі зросла на 85.4%. Серед них кількість тих, що перебувають у зонах підвищеного ризику повеней за цей час збільшилася на 105.8%. Це означає, що розселення відбувається все ближче до зон потенційного затоплення.

Важливо! Глобальне потепління збільшує ймовірність виникнення екстремальних природних явищ, таких як повені. Льодовики тануть і ця вода потрапляє в океани, поступово підвищуючи рівень моря. Також тепле повітря краще утримує воду, тому середня кількість опадів зростає.

Читати більше новин в Telegram

На основі зібраних даних дослідники визначили 20 країн, де під загрозою знищення перебуває найбільша кількість міст (список від більш до менш небезпечних):

 1. Нідерланди;
 2. В’єтнам;
 3. Лаос;
 4. Бангладеш;
 5. Фіджі;
 6. Бутан;
 7. Японія;
 8. Швейцарія;
 9. Єгипет;
 10. Китай;
 11. Північна Корея;
 12. Австрія;
 13. Боснія і Герцоговина;
 14. Хорватія;
 15. Чорногорія;
 16. Судан;
 17. Словенія;
 18. Південна Корея;
 19. М’янма;
 20. Албанія.
Країни з найбільшою кількістю міст під загрозою затоплення. Інфографіка: Daily Mail

Так, ризик повеней є особливо високим для країн, де поселення зосереджені вздовж річкових долин і басейнів (таких як Бутан, Єгипет і Бангладеш) і прибережних територій (Фіджі та В’єтнам) або дві умови одночасно (як у Нідерландах). 

«З 1985 року людські поселення по всьому світу — від сіл до мегаполісів — безперервно та швидко розширювалися. У багатьох регіонах зростання в найбільш небезпечних зонах значно випереджає зростання в незахищених зонах, особливо у Східній Азії. Замість того, щоб адаптувати свій вплив до кліматичних небезпек, багато країн активно його збільшують», — каже Рентшлер.

При цьому хоч Нідерланди і на першому місці, але це одна з небагатьох країн, які інвестують значні кошти в захист поселень. Наприклад, влада активно встановлює морські дамби, які захищають низинні території від штормів. Ситуація набагато гірша в країнах з низьким і середнім рівнем доходів, серед яких Лаос і В’єтнам.

Вид з висоти пташиного польоту на одне і те ж місце в Кунг Намі у 2002 (ліворуч) і 2021 (праворуч), В’єтнам. Фото: Daily Mail

«У регіонах, де ризик повеней вже є високим, інвестиції в готовність до стихійних лих мають вирішальне значення для пом’якшення збитків. Дефіцит земель і географічні обмеження можуть означати, що поселення в зонах потенційного затоплення не завжди можна уникнути, але системи захисту від повеней і заходи щодо готовності до стихійних лих можуть підтримувати стабільний соціально-економічний розвиток», — зауважили дослідники.

Заборона розповідає про країни, у яких є підземні поселення. Вчені не виключають, що людству доведеться створити підземну цивілізацію, якщо природні умови продовжать погіршуватися.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій