Читаєте зараз
Не всі військові та їх родини можуть отримати кредит по «єОселя»: кому недоступна програма 

Не всі військові та їх родини можуть отримати кредит по «єОселя»: кому недоступна програма 

Ilona Kivva
Автор:
  • «єОселя» — це державна програма, яка дозволяє отримати кредит на житло під 3% або 7%. Мінімальний перший внесок складає 20%, а максимальний строк кредиту — 20 років. 
  • Право на отримання кредиту під 3% мають шість категорій громадян, серед яких захисники та члени їхніх родин.
  • Існує ще кілька бюрократичних нюансів. Приміром, однією з основних умов є те, що позичальник не має брати участь в інших державних програмах повʼязаних із забезпеченням громадян житловою площею.

Виявилося, що участь у програмі пільгового кредитування недоступна для родин, які вже отримують допомогу за загиблого рідного-військового. Передбачається, що така людина нібито може купити квартиру, не бравши її в кредит. Фактично, у такого випадку є лише два варіанти дій, які можуть взагалі не дати результату.

Заборона розповідає про бюрократичні перепони для родин загиблих українських захисників та захисниць.

«єОселя»: що це за програма

«єОселя» — це державна програма, яка дозволяє отримати кредит на житло під 3% або 7%. Мінімальний перший внесок складає 20%, а максимальний строк кредиту — 20 років. Обране для кредитування житло в Києві або обласних центрах має бути віком до 10 років. В інших населених пунктах (районні центри, невеликі міста та села) — будь-якого віку.

Програму пільгової іпотеки з кінця січня-2024 розширили: вона дозволяє купити не тільки квартири, а й приватні будинки, таунхауси й дуплекси. Житлу має бути не більш трьох років.

Право на отримання кредиту під 3% мають:

Читати більше новин в Telegram
  • військовослужбовці-контрактники та силовики, члени їхніх родин;
  • військові та колишні працівники силових структур, що стали інвалідами I–II групи внаслідок поранення під час здійснення бойових задач і через це втратили посаду;
  • співробітники закладів охорони здоров’я, що перебувають у державній чи комунальній власності;
  • викладачі державних і комунальних освітніх установ;
  • детективи НАБУ, працівники ДБР та керівний склад Бюро економічної безпеки.
  • науковці.

Також програма передбачає кредитування з під 7% для таких категорій громадян:

  • особи, що мають статус УБД;
  • ветерани війни та члени їхніх родин;
  • сім’ї загиблих (померлих) ветеранів і захисників;
  • люди, що отримали інвалідність внаслідок воєнних дій;
  • інші громадяни, що потребують покращення житлових умов.

Пільговий кредит на житло в Україні: про які нюанси треба знати

Існує ще кілька бюрократичних нюансів. Приміром, однією з основних умов для отримання кредиту є те, що позичальник не має брати участь в інших державних програмах повʼязаних із забезпеченням громадян житловою площею та лізингом. Ті, хто беруть участь в іпотечних розіграшах для ВПО, можуть бути кандидатами, а от переможці таких програм — ні.

Також виявилося, що участь у «єОселя» недоступна для родин, які вже отримують допомогу за загиблого рідного-військового. Передбачається, що така людина нібито може купити квартиру, не бравши її в кредит. Тобто держава допомагає або так, або так, пояснила виданню hromadske представниця платформи «Укрфінжитло» Анжеліка Зборошенко (платформа разом з Дією, Мінцифри, Мінекономіки запускала програму «єОселя» під патронажем президента).

За її словами, платформа лише дотримується постанови уряду, а умови надання кредитування прописані у відповідному нормативно-правовому акті.

У Міністерстві економіки також підтвердили наявність такого бюрократичного нюансу. Кажуть, що чинні правила програми «єОселя» формували з огляду на обмеження державного бюджету — тому навмисно вирішили уникнути ситуацій, коли одна людина могла б отримати різні види допомоги одночасно.

«Адвокати пояснили, що якщо я отримую цю компенсацію за загибель чоловіка, то більше ні на що не маю права від держави. Та хочу наголосити, що я хочу житло купити — мені потрібен лишень кредит. Судитися з державою я не можу, бо я чинна військовослужбовиця, у мене немає на це часу», — розповіла захисниця Євгенія Колесніченко.

Вона родом з Авдіївки. З родиною жили там до першого вторгнення РФ, а вже 2014-го року переїхали в Київ. Євгенія та її чоловік Євген — батьки трьох дітей. Після повномасштабного вторгнення обоє хотіли піти на війну, однак вирішили, що піде хтось один. Чоловік загинув у листопаді 2022 року під час оборони Бахмута. Після цього жінка повернулася з-за-кордону стала парамедикинею, тоді й отримала позивний Ївга. А за кілька місяців вона мобілізувалася до лав ЗСУ.

Євгенія Колесніченко з дітьми. Фото: Yevheniia Kolesnichenko/Facebook

У такому випадку у «Укрфінжитлі» порадили добиватися змін через Мінекономіки або ж йти оскаржувати норму в судовому порядку. Ще один варіант, за словами юристки Алли Бєлошенко з ГО «Юридична сотня», придбати житло за виплати за загиблого чоловіка.

«Уся сіль у тому, що компенсацію після загибелі зараз розбивають на 4 роки — щоб накопичити, я маю ще почекати. Також з дітей зняли виплати ВПО. Бо скільки можна жити коштом держави», — розповіла жінка.

Крім цього, Євгенія отримує не всю виплату, а лише третину грошей. Решта компенсації заморожена — вона належить батькам чоловіка, які перебувають на окупованій території. Через це вони не можуть ні отримати виплати самі, ні відмовитися від них на користь онуків.

Встати у чергу на безплатну квартиру військовослужбовиця також не може: у 2023 році до постанови додали зміну: для членів родини загиблого є обмеження, якщо вони вже отримали компенсації.

 «Якщо військова переконана, що ситуація несправедлива, вона може звернутися з ініціативою щодо перегляду обмежень до вищих органів. Передусім це саме Мінекономіки та Мінветеранів, які в перспективі можуть підтримати такі зміни», — додала Бєлошенко.

Раніше Заборона розповідала про п’ять нюансів щодо оформлення і виплати грошової допомоги родинам полонених і загиблих воїнів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій