Не зовсім Нюрнберг: яким буде спецтрибунал для Росії та Білорусі
- Злочини агресії розслідує Міжнародний кримінальний суд, однак він діє на основі Римського статут, який ні Україна, ні Росія не ратифікували.
- Для покарання вищого керівництва Росії та Білорусі має бути створено окремий міжнародний судовий орган.
- Європейський парламент 19 січня 2023 року ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу. 19 депутатів виступили проти (розповідаємо, хто вони).
Спеціальний судовий орган для переслідування злочинів агресії, вчинених Росією та Білоруссю проти України, буде створений на базі ООН. Він діятиме подібно до Міжнародного військового трибуналу у Нюрнбергу, що був створений для нацистів за злочини Другої світової війни. Розслідувати порушення міжнародного права щодо війні в Україні буде створена для цього прокуратура.
Заборона розповідає про довгий, але ретельний процес покарання винних у злочинах проти України. Також дізналися, хто ті 19 євродепутатів, які висловилися проти суду в запропонованому вигляді.
Міжнародний трибунал: за що проголосував Європарламент
Європейський парламент 19 січня 2023 року ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Ініціативу підтримали 427 євродепутатів, проти проголосували 19, утрималися — 33, пише Deutsche Welle.
«Європарламент вирішив, що спеціальний трибунал — за аналогією з Нюрнберзьким процесом після Другої світової війни, де судили нацистських лідерів, — має створюватися у тісній співпраці з Україною та міжнародною спільнотою, бажано через ООН. Подібні трибунали створювалися за рішенням Ради Безпеки ООН для судового переслідування осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів у колишній Югославії та Руанді», — кажуть у виданні.
За злочини агресії відповідає вище керівництво країн, тож, відповідно до резолюції, для створення міжнародного судового органу повинна бути виконана низка умов:
Читати більше новин в Telegram- зняття імунітету з вищого керівництва Росії та Білорусі;
На президентів та інших топчиновників держав поширюється міжнародний імунітет від іноземної кримінальної юрисдикції. Анулювати його може Радбез ООН, однак Росія є членом цього органу і має право вето. Це означає, що він паралізований у будь-якому питанні, яке стосується війни в Україні.
- юридичне обґрунтування для створення трибуналу;
«ЄС та Україна мають шукати підтримку у Генеральній Асамблеї ООН та на інших міжнародних форумах, активно використовуючи публічну дипломатію та стратегічну комунікацію», — йдеться у резолюції.
- пошук правових шляхів, щоб використати заморожені активів Центробанку РФ як репарації за порушення міжнародного права.
Фактично потрібно зняти імунітет з активів РФ. Підставою може бути тяжкість правопорушення.
«Як не парадоксально, такий трибунал потрібен самій Росії. Він важливий, щоб зупинити в її суспільстві імперіалістичний наратив і щоб майбутні покоління цієї країни поклали край російському імперіалістичному мілітаризму», — сказав під час дебатів в Європарламенті латвійський депутат Робертс Зіле.
Журналіст-інсайдер Рікард Юзвяк уточнив, що резолюція має рекомендаційний характер, тож процес створення трибуналу навряд чи буде швидким.
Злочини проти України розслідуватиме спецпрокуратура
До міжнародного судового органу потрібно створити механізм розслідування злочину агресії, тобто спеціальну прокуратуру. Вона стане першим практичним кроком до створення спецтрибуналу.
Загалом юрисдикцію щодо розслідування воєнних злочинів та геноциду має Міжнародний кримінальний суд (МКС). Однак він не має права братися за справи щодо злочинів агресії, оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували Римський статут та поправки щодо злочину агресії. Це міжнародний договір, який встановлює функції, юрисдикцію та структуру МКС.
Тож потрібна окрема прокуратура, яка б розслідувала їх. Євросоюз уже обговорює створення такого органу з українською владою, Євроюстом та Міжнародним кримінальним судом, заявив єврокомісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс.
«Створення трибуналу заповнить вакуум у міжнародному кримінальному правосудді та доповнить слідчі зусилля Міжнародного кримінального суду, оскільки наразі він не може розслідувати злочин агресії щодо України», — йдеться в документі.
19 євродепутатів проти суду: хто вони
Як відомо, 33 представника країн-членів ЄС утрималися від підтримки або заперечення заснування спецтрибуналу: ймовірно, в них є свої погляди на процеси або інші причини обрати саме нейтральну (або безвідповідальну, або пасивно-виправдовувальну — на ваш розсуд) позицію. Втім, є 19 людей, які свідомо висловилися проти покарання злочинців, вони належать до маргінальних фашистських, радикально-націоналістичних, комуністичних чи ліво-радикальних партій.
- Gunnar BECK (Гуннар Бек) — член проросійської Alternative für Deutschland (Альтернатива для Німеччини), націоналістичної та право-популістської партії, основна ідеологія якої спрямована проти євроінтеграції та проти імміграції іноземців. В Європарламенті є членом зокрема Комітету парламентського співробітництва ЄС-Росія.
- Hynek BLAŠKO (Гінек Бласко)— член правої чеської партії Svoboda a přímá demokracie. Жорсткі євроскептики з антимігрантською позицією. І ЄП входить до Комітету з питань внутрішнього ринку та захисту прав споживачів.
- Maximilian KRAH (Максиміліан Крах) — член Альтернативи для Німеччини. стверджував, що для виконання Мінських угод необхідно тиснути на Київ. У 2021 році був спостерігачем за виборами до Держдуми, а 16 лютого 2022 року, за тиждень до нападу російських військ озвучував пропагандистську методичку про те, що Росія не нападе, навпаки — це Київ атакує «Л\ДНР».
- Tiziana BEGHIN (Тіціана Бегін) — членкиня Movimento 5 Stelle (Рух п’яти зірок), італійської політична партія, заснована популярним коміком Беппе Ґрілло і підприємцем Джанроберто Касаледжіо; популісти і євроскептики. В складі Комітету ЄП з міжнародної торгівлі.
- Francesca DONATO (Франческа Донато) — обрана від італійської партії Independent (Ліга Півночі), запеклі євроскептики. У квітні назвала Бучанську трагдію постановкою. В ЄП входить до складу Комітету з петицій.
- Marcel de GRAAFF (Марсель де Граафф) — член нідерландської Forum voor Democratie (Форум за демократію). Політсила відома тим, що виступила проти виступу Зеленського в парламенті Нідерландів, зокрема через нібито його статки та катування російських військовополонених.
- Hervé JUVIN (Ерве Жювен) — член французької Rassemblement national (Національне об’єднання), в ЄП входить до бюджетного комітету. У вересні 2021 року їздив до РФ нібито спостерігати за нелегітимними виборами у Держдуму.
- Lefteris NIKOLAOU-ALAVANOS (Лефтеріс Ніколау-Алаванос) — член Communist Party of Greece (Комуністична партія Греції), в бюджетному комітеті ЄП. 2 березня 2022 року він був одним із 13 євродепутатів, які проголосували проти засудження російського вторгнення в Україну.
- Kostas PAPADAKIS (Костас Пападакіс) — член Communist Party of Greece (Комуністична партія Греції), в комітеті ЄП із закордонних справ. 2 березня 2022 року він був одним із 13 євродепутатів, які проголосували проти засудження російського вторгнення в Україну.
- Miroslav RADAČOVSKÝ (Мірослав Радачовскій) — член заснованої ним самим 10 лютого 2021 року партії Slovak PATRIOT (Словацький патріот). Їздив до Росії на вибори у 2021 році.
- Milan UHRÍK (Мілан Угрік) — член словацької партії Hnutie Republika (Республіканський рух). Казав, що ‘українські найманці вбивали дітей на Донбасі і мирних людей в Одесі’.
- Tatjana ŽDANOKA (Татьяна Жданок) — членкиня Latvijas Krievu savienība (Російський союз Латвії), партія позіціонує себе як борчиню за права російськомовного населення Латвії. Жданок позіціонується пропагандистами як чи не єдина надія ‘русского мира’ в Латвії.
- Maria GRAPINI (Марія Грапіні) — членкиня румунської Partidul Umanist Social Liberal (Соціал-ліберальна гуманістична партія). Фігурує в російських та проросійських медіа Молдови як критикиня практично всіх дій діючої влади Молдови.
- Clare DALY (Клер Дейлі) — членкиня лівацької Independents for Change (Незалежні для змін). Звинувачує ЄС та США в продажності і допомозі Україні, яка не зможе повернути борги. В західній пресі практично не фігурує, на відміну від російської. Цікаво, що вона входить в Спеціальний комітет з іноземного втручання в усі демократичні процеси в Європейському Союзі, включаючи дезінформацію.
- Özlem DEMIREL (Озлем Демірель) — членкиня німецької партії DIE LINKE (Ліві). 2 березня 2022 року вона була однією з 13 євродепутатів, які проголосували проти резолюції, яка засуджує російське вторгнення в Україну та закликає до озброєння України. Демірель сказала, що резолюція лише погіршить ситуацію і що «це цинічно зловживати — стражданнями українців для чогось подібного. Народи в Україні, Європі та світі хочуть жити в мирі та соціальній безпеці».
- Kateřina KONEČNÁ (Катержина Конечна) — членкиня чеської Komunistická strana Čech a Moravy (Комуністична партія Чехії і Моравії).
- Sandra PEREIRA (Сандра Перейра) — членкиня Partido Comunista Português (Комуністична партія Португалії). Взодить до складу Комітету ЄП з прав жінок та гендерної рівності. 2 березня 2022 року вона була однією з 13 євродепутатів, які проголосували проти засудження російського вторгнення в Україну у 2022 році. Вона є однією з активісток терористичного режиму Путіна в Європарламенті, голосуючи проти будь-якої ініціативи щодо покарання геноцидів.
- João PIMENTA LOPES (Жуан Пімента Лопеш) — член Partido Comunista Português (Комуністична партія Португалії).
- Mick WALLACE (Мік Уоллес) — член лівацької Independents for Change (Незалежні для змін).
MEP’s + #EU want a Tribunal on Crime of Aggression against Ukraine, but don’t want a Tribunal for Peace – Zelensky should be at negotiating table, but instead tours the world selling his forever #NATO War, as Ukraine is destroyed + conscripted Ukrainians die in their thousands… pic.twitter.com/khLspliB1O
— Mick Wallace (@wallacemick) January 19, 2023
Раніше Заборона розповідала про спеціальний судовий орган, який планує створити Україна, аби притягнути Російську Федерацію до відповідальності за злочини проти держави. Це буде зовсім новий формат судового процесу. До його створення вже долучилися Нідерланди.
Читати більше новин в Telegram