'
Читаєте зараз
Такого ще ніколи не було: Україна готує для РФ спеціальний трибунал

Такого ще ніколи не було: Україна готує для РФ спеціальний трибунал

Markiian Oliiarnyk
Деокупація Криму, Керченський міст, партизани та колаборанти: Таміла Ташева. Велике інтервʼю Забороні
  • У Міжнародному суді ООН проти Росії ведеться кілька справ, зокрема щодо геноциду, фінансування тероризму та дискримінації.
  • Однак щоб охопити усі злочини РФ, потрібно створити спеціальний судовий процес, який виходить за межі компетенцій Гааги.
  • У вимогах щодо репарацій Україна наполягатиме на відшкодуванні усіх збитків, заподіяних Росією з кінця лютого 2014 року.

Щоб змусити країну-агресорку відповідати за злочини, необхідно створити новий, окремий судовий процес. Очікується, що він переглядатиме усі порушення Російською Федерацією проти України міжнародного права, починаючи ще з 2014 року.

Заборона розповідає про спеціальний трибунал для РФ з ексклюзивного інтерв’ю постійної представниці президента в АР Крим Таміли Ташевої Катерині Сергацковій.


Суд над Росією: яким він може бути

Україна планує створити спеціальний трибунал, щоб притягнути Російську Федерацію до відповідальності за злочини проти нашої держави. Це буде зовсім новий формат судового процесу, схожий на Нюрнберзький, але зі своїми особливостями. До його створення вже долучилися Нідерланди та інші західні демократії.

«Є такий тип злочину, як злочин агресії. Те, що робить РФ є злочином агресії. Крим, відповідно, входить у це. МЗС уже оголосило про ініціацію, створення такого трибуналу, сказало про те, що буде розглядати злочин агресії протягом восьми років, з моменту початку війни Російської Федерації проти України. Тобто з окупації Криму», — пояснила Забороні кримськотатарська правозахисниця.

Поки невідомо, де саме планується створення нового процесу, але цілком можливо, що це може бути й у Гаазі. А поки його ще нема, Київ веде кілька окремих справ проти країни-агресорки за різні злочини. Наприклад, після 24 лютого 2022 року до Міжнародного суду ООН був поданий позов зі звинуваченнями, що Росія порушила Конвенцію про запобігання злочину геноциду.

Читати більше новин в Telegram

«Раніше у 2016 році ми подавали по двох конвенціях. Одна — більше стосувалася фінансування тероризму як раз Донецької та Луганської областей, по цій конвенції ми йшли. А по Криму ми йшли по протидії расовій та етнічній дискримінації. Там у нас уже були рішення на користь України», — розповіла Таміла Ташева.

Відшкодування збитків Україні: репарації

Питання відшкодування збитків, заподіяних РФ впродовж восьми років агресії проти нашої держави, має стати одним із ключових у майбутньому трибуналі.

Очікується, що рівень втрат визначатиметься не з початку війни на сході країни чи анексії Криму, а з 20-х чисел лютого 2014 року. Тобто з періоду коли на Євромайдані відбувалися розстріли мирних демонстрантів, а президент Віктор Янукович утік з країни до Росії. Підрахунком шкоди займаються профільні органи державної влади спільно з неурядовими організаціями. 

«Втрат зараз є набагато більше. Далеко не всі ми змогли знайти, ідентифікувати й так далі. Тому ми з низкою інших міністерств працюємо над цим, щоби це все ідентифікувати. Коли ми будемо виставляти, умовно кажучи, рахунок російській федерації за ці злочини протягом восьми років, звичайно що, репарації по Криму теж будуть включені», — зазначила Забороні постпред президента в Криму.

Раніше Заборона розповідала про чотири сценарії деокупації Кримського півострова, які з них є прийнятними/неприйнятними,  та чому там не можна проводити реальний референдум.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій