Читаєте зараз
Неточні ракети РФ прилітають по будинках в Україні. Як вберегтися: правила, які не варто ігнорувати

Неточні ракети РФ прилітають по будинках в Україні. Як вберегтися: правила, які не варто ігнорувати

Svitlana Hudkova

Росія продовжує завдавати масованих ракетних ударів по обʼєктах критичної інфраструктури в Україні. Разом з атаками на енергетику, включно з газовими сховищами, ворог цілить по залізничній та телевізійній інфраструктурі, по адміністративних будівлях та військових обʼєктах.

Через низьку точність російських ракет руйнувань зазнають житлові будинки.

Редакторка Заборони Світлана Гудкова нагадує про дотримання простих правил безпеки під час повітряної тривоги. А інженер та архітектор Дмитро Макогон розповідає, як будинок може стати вашим укриттям.


Атаки на критичну інфраструктуру

Наприкінці березня — на початку квітня цього року Україна зазнала наймасовіших атак по обʼєктах енергетичної інфраструктури. Зруйновано більшість генерувальних потужностей: окупанти навіть зважились на удар по Дніпровській ГЕС, що могло призвести до руйнування дамби та повторення Каховської трагедії

У квітні росіяни продовжили гатити по залізничній інфраструктурі в низці областей. До того ж 19 квітня ворог намагався влучити по залізничному вокзалу міста Дніпро, а 8 травня обстріляв вокзал Херсона.

Читати більше новин в Telegram

22 квітня ракетою Х-59 росіяни зруйнували харківську телевежу, а 6 травня обстріляли телевежу у Білопіллі на Сумщині. Голова Чернігівської МВА Дмитро Брижинський попередив про можливі російські удари по критичній інфраструктурі Чернігова. Ворожою ціллю може бути телевежа та адмінбудівлі.

Звісно, такі великі обʼєкти як ГЕС, ТЕС чи газові сховища розташовані на значній відстані від житлових будинків, чого не можна сказати про залізницю чи адмінбудівлі. Як відомо, залежно від типу, російські ракети мають певні похибки. Так сталося при намаганні росіян поцілити у вокзал у Дніпрі — натомість вони влучили у пʼятиповерхівку поруч. Точні ракети мають відхилення у декілька метрів, що вже може створювати загрозу для навколишніх будинків.

І українці вже з досвіду знають: росіяни навмисно цілять у місця, де живуть або переховуються люди.

Як уберегтися під час ракетних ударів: укриття

На жаль, в Україні все менше дотримуються правил безпеки при оголошенні тривоги. Та якщо ви живете поблизу обʼєктів критичної інфраструктури та не маєте змоги переїхати у більш безпечні місця, подбайте про свій захист. Адже очікувати, що Росія припинить ракетні обстріли, не варто. 

Отже, найперше і найвідоміше правило: пролунала тривога — прямуйте до укриття. На третьому році війни вже не має бути проблем з пошуком сховища, але якщо вам невідоме його розташування, інтерактивні карти можна знайти на сайтах міських рад, ДСНС та у застосунку «Дія».

Де сховатися в будинку

Якщо у вас немає часу бігти до укриття або ж обстріл вже почався (зазвичай так трапляється при обстрілі балістичними ракетами або вночі, коли ви не почули тривоги), варто знати, де можна сховатися в будинку. 

Більшість багатоквартирних будинків в Україні діляться на такі типи:

  • панельні;
  • цегляні;
  • монолітно-каркасні.

Перші є найбільш небезпечними при влучанні ракети, її частини чи «Шахедів». Це повʼязано з тим, що панельні конструкції складаються з великих плит, які зʼєднані між собою. У разі руйнування однієї або кількох плит вся конструкція може втратити стійкість і обвалитися. 

Дмитро Макагон. Фото: Facebook / Дмитро Макагон

«Так, ці будинки витримають осколкові ураження, але влучання крилатою ракетою загрожує тим, що секція будинку просто складеться. Це ми вже неодноразово бачили», — каже інженер-конструктор та архітектор Дмитро Макагон.

Тому експерт рекомендує мешканцям панельних будинків все ж обирати спеціалізовані укриття. «Якщо такої можливості немає, краще сховатися у дверному отворі опорних стін або вийти в загальний коридор, де немає вікон. Можна сховатись у підвалі, але у разі прямого влучання та обвалу будинку це буде небезпечно», — додав він.

Цегляні будинки вважаються більш стійкими до обстрілів, ніж панельні. Це повʼязано з тим, що цегляна кладка має більшу міцність та стійкість до деформацій. 

«Але тут теж є небезпека обвалу, тому що при будівництві використовували пустотні плити перекриття. Тому у разі обстрілу треба так само ставати у дверних отворах», — пояснює фахівець.

Найбезпечнішими будинками вважаються монолітно-каркасні. Саме такий тип будівель найбільш розповсюджений у сучасному житловому будівництві. 

«Такі будівлі можуть витримати навіть пряме влучання крилатих ракет. При будівництві сучасних висоток враховують ризик обвалення, що прогресує. Тобто вибухом може вибитися кілька колон, але лавиноподібного обвалення, як у панельних будинках, не буде. Найбезпечнішим місцем у таких будинках є загальний коридор та сходові клітини для евакуації», — розповів Макагон.

Тож якщо знати, де ховатися, ваш будинок також може стати хорошим укриттям. Та якщо стався приліт і ви опинилися під завалами, фахівці не радять намагатися вибратися самостійно, адже це може спричинити новий завал. Буде добре, якщо ви матимете при собі мобільний телефон — так ви зможете повідомити про себе рятувальникам. Також час від часу при розборі завалів рятувальники влаштовують хвилину тиші, щоб почути людей під завалами, тож телефоном можна подати звуковий сигнал.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій