'
Читаєте зараз
ЗСУ вперше дістали один з ключових елементів ППО РФ: чому це важливо

ЗСУ вперше дістали один з ключових елементів ППО РФ: чому це важливо

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська орієнтовно з липня 2022 року зосередили на кордонах ППО-комплекси С-300 та С-400 (Тріумф).
  • Системи застосовують не тільки як протиповітряну оборону, але і для обстрілів. Відомо про випадки знищення С-300, однак ліквідувати С-400 ще не вдавалося.
  • ЗСУ наприкінці травня 2023 року вперше розбили командний пункт Тріумфу.

С-400 не призначені для наземних обстрілів, а отже вкрай неточні. Через це вони становлять серйозну небезпеку для мирного населення, а також для військ у відкритих чи неукріплених спорудах. Також комплекси здатні нести ядерні боєголовки. Управління системи здійснюється через командний пункт, тож без нього установка залишається недієздатною.

Заборона розповідає про успіхи ЗСУ з ліквідації одних із найсучасніших російських ЗРК.


Командний пункт «Триумфа»: знищення під Херсоном

Тріумф, або С-400 — російський зенітно-ракетний комплекс, почав надходити на озброєння у 2007 році. Основними елементами техніки є:

  • пускова установка;
  • командний пункт (55К6Е);
  • радіолокаційні станції.

Елементи встановлені на різних шасі, тобто перевозяться окремими вантажівками, хоч і працюють комплексно (є більш компактні версії з меншою кількістю машин). Пускова здійснює запуск ракет, РЛС різного типу відстежують цілі та захищають саму установку від виявлення, а командний пункт призначений для автоматизованого управління бойовою роботою. Тобто по суті 55К6Е обробляє дані від радарів, відбирає цілі для ударів і подає команду про пуск. Тож це одна з найважливіших частин системи.

Принцип роботи системи ППО. Інфографіка: Center for Nonproliferation Studies

Читати більше новин в Telegram

Росіяни орієнтовно з липня-2022 зосередили велику кількість С-400 та їх попередників С-300 вздовж українських кордонів. Крім основної функції, тобто протиповітряної оборони, їх також активно використовують для обстрілу українських міст.

Інформації про повне знищення Тріумфів ЗСУ немає, однак орієнтовно у січні 2023 року вдалося вперше розбити пускову установку комплексу. Це сталося у Запорізькій області.

ЗСУ вже у травні під Херсоном вдалося знищити командний пункт С-400, пише Telegram-канал «Досье шпиона». Інцидент нібито стався під час атаки українських воїнів на склади тимчасового зберігання озброєння РФ. Для ураження 55К6Е використали реактивну систему залпового вогню HIMARS.

Знищений командний пункт російського ЗРК С-400, Херсонська область, Україна. Фото: Досье шпиона/Telegram

Зауважимо, що пускові та РЛС, ймовірно, вціліли, тож це не означає, що ЗРК знищений. Однак техніка залишилася без центру обробки даних та подачі команд. Чи може пускова працювати автономно, не вказано, однак виконувати функції ППО вона тимчасово не здатна, адже командний пункт обов’язкова складова комплексу. Та і для стрільби по наземних цілях все одно вводяться координати, тож вона по суті тимчасово небоєздатна.

С-400: чим небезпечні

С-300 і С-400 створені для ППО, тому техніка не пристосована для ударів по наземних цілях. Такі атаки не можуть принести успіху у знищенні стратегічних об’єктів, бо:

  • зброя має відносно невеликі боєголовки, що ефективно для знищення літаків, але їх корисного навантаження недостатньо, щоб пробити міцні конструкції будівель;
  • існує висока ймовірність того, що ця зброя не потрапить у ціль;
  • екіпажі техніки не навчені для таких завдань;
  • вартість зенітних ракет для С-300 та С-400 —  5В55Р або 48Н6 — значно вища за, наприклад, «Онікс» чи Х-35.
C-400 «Триумф». Фото: Military Today

При цьому небезпека обстрілів із систем полягає у тому, що вони вкрай неточні. Тобто передбачити, де саме впаде ракета, практично неможливо, тож комплекси становлять серйозну загрозу для військ у відкритих і легких будівлях, а також для мирного населення.

«Пуск здійснюється з відстані, на якій керування проходить лише на частині траєкторії, але де впаде ракета, непередбачувано. Тому ціллю ударів є не конкретний об’єкт, а ціле місто/село, що може спричинити значні жертви», — пояснили експерти Defense Express.

Ба більше, перехоплювати ракети типу 5В55Р або 48Н6, які застосовуються у цих ЗРК, дуже складно, адже вони мають високу швидкість та балістичну траєкторію. Навіть ураження ракети ППО не завжди призводить до її вибуху у повітрі, тому уламками можуть вибухнути навіть вже на землі.

Ще однією небезпекою С-400 є можливість нести тактичні ядерні боєголовки. Так, партію установок Росія надіслала до Білорусі напередодні розміщення у країні своєї ядерної зброї.

Раніше Заборона розповідала про ядерну угоду між Кремлем і Мінськом. Розміщення ракет може мати дві мети, адже зброя все одно належатиме РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій